Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28
Like Tree7Одобрявам

Ел инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #1

    Ел инсталация

    Здравейте! Обмислям вариант да си сложа кварцова печка (1,5-2kw) в банята, висок монтаж. Имам 2 възможности за захранване: да ползвам кабела за осветлението или захранващия кабел на бойлера. Моля за съвет.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re: Ел инсталация

    Мисля, че за осветлението това си е доста голям товар!
    Аз имах такава печка и бях я вързал към таблото на бойлера.
    То беше с 1 предпазител и 1 ключ - бойлера на предпазителя,
    а печката на ключа. Включвах си бойлера от предпазителя и над 15
    години не съм имал ядове. Печката от ключа (доста по-рядко се налага)
    //В главното табло си има друг предпазител на линията.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #3

    Re: Ел инсталация

    Кабела ще издържи ли общо 5 kw товар? Всъщност това ще е много рядко, само при нужда но все пак?

  5. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #4

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от ba4_dido
    Кабела ще издържи ли общо 5 kw товар? Всъщност това ще е много рядко, само при нужда но все пак?
    Обикновено е 4 квадрата - няма да има проблем (за осветление е 1,5 обикновено).
    То няма как да работи десетки и стотици часове, че да окаже влияние!

  6. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #5

    Re: Ел инсталация

    Обикновенно за бойлер слагат 2,5м² кабел, но ако е 4 м² няма проблем стига и предпазителя да е оразмерен за този товар от 4,5-5,0 кВ.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    26
    #6

    Re: Ел инсталация

    към излаза за бойлера,държи до 6 киловата,излаза за лампа държи до 2 кв,ама цялото ти осветление е на един предпазител и най вероятно акто пуснеш печката през ламения излаз,като загрее предазителя ще ти изгасва осветлението у вас.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Обикновенно за бойлер слагат 2,5м² кабел, ......
    Това не е вярно! Класическото изпълнение в средноголям апартамент е:
    - бойлер и усилен контакт в кухнята за ел.фурната и котлоните - 4мм2 - предпазител 16А
    - контакти за други консуматори - 2.5мм2 - предпазители 10А
    - осветление - 1.5мм2 - предпазител 10А
    Главен предпазител 25А или 63А в зависимост от големината на апартамента и броя на токовите кръгове.

    Цитат Първоначално публикувано от tsarigradski
    към излаза за бойлера,държи до 6 киловата,излаза за лампа държи до 2 кв,ама цялото ти осветление е на един предпазител и най вероятно акто пуснеш печката през ламения излаз,като загрее предазителя ще ти изгасва осветлението у вас.
    Това е истинското положение на нещата.
    estqwerty одобрява това.

  10. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #8

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Това не е вярно! Класическото изпълнение в средноголям апартамент е:
    - бойлер и усилен контакт в кухнята за ел.фурната и котлоните - 4мм2 - предпазител 16А
    - контакти за други консуматори - 2.5мм2 - предпазители 10А
    - осветление - 1.5мм2 - предпазител 10А
    Хайде да направим сметката: 230Волта умножени по 16Ампера стават 3680Вата. Ако сложим и печка какво става. Да не забравим, че не е хубаво автоматичния предпазител да стои на „ръба“. А по отношение на квадратите кабел - един бойлер работи непрекъснато да речем не повече от 1 час. При този режим на работа 2,5м² са му напълно достатъчни. Аз казвам какво съм виждал по апартаментите на хората. По нормативни документи не мога да кажа какво трябва да е.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Хайде да направим сметката: 230Волта умножени по 16Ампера стават 3680Вата. Ако сложим и печка какво става. Да не забравим, че не е хубаво автоматичния предпазител да стои на „ръба“.
    ........
    Какво очакваш да стане? Бойлера и усиления контакт за печката са на отделни токови кръгове.

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Хайде да направим сметката:
    ...............
    А по отношение на квадратите кабел - един бойлер работи непрекъснато да речем не повече от 1 час. При този режим на работа 2,5м² са му напълно достатъчни. Аз казвам какво съм виждал по апартаментите на хората. По нормативни документи не мога да кажа какво трябва да е.
    Какво значение има колко часа ще работи бойлера??? Сечението на проводниците се изчислява с оглед на минимизиране на загубите. А колкото до безумия и аз съм ги виждал - бойлер свързан към осветителната инсталация и вместо стопяем или автоматочен предпазител сложена отверката, за да не се изключва.

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #10

    Re: Ел инсталация

    Equ, е те сега, се заядох с теб.Умножаваш 230 * 16, що 230? не трябва ли 220? От твоето писане, излиза, че не е добра идея да си "закачи" печката, към захранването на бойлера(остава варианта към осветлението!) или да си пусне нов кабел с антигронови скоби? (и като го пита някой, що не си захрани печката от кабела за бойлера, той ще каже Equ! ме посъветва). Според теб 2.5 квадрата в милиметри!, а не в метри, са достатъчни за бойлер, но ни съветваш да слагаме контактори?!
    Иии, Lupus, да не се заяждаме чак толкова , може пък в новите кооперации да пускат 2.5(икономия..), само тогава някой, да не реши да включи бързозагряващ бойлер 6-8 Квт, ама ти няма да си виновен..(не че на кабела ще му има нещо...)

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    .....
    Иии, Lupus, да не се заяждаме чак толкова , може пък в новите кооперации да пускат 2.5(икономия..), само тогава някой, да не реши да включи бързозагряващ бойлер 6-8 Квт, ама ти няма да си виновен..(не че на кабела ще му има нещо...)
    Само дето тогава не е ясно кой ще топли повече - кабела или бойлера?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #12

    Re: Ел инсталация

    Е, стига де! Бойлера! е направен да топли, не кабела, но ако увием кабела около бойлера, смятай, КПД-то току виж отишло над 1.000(допълнитлно го топлим и с кабела..)
    Стига глупости! Бях писал, в подобна тема: не правете това в къщи! Остана някой да вземе да си "опасва" бойлера с кабела.... Смешно ,ама за теб и мен, не за всички...

  16. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    9
    #13

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Какво очакваш да стане? Бойлера и усиления контакт за печката са на отделни токови кръгове.
    Какво значение има колко часа ще работи бойлера??? Сечението на проводниците се изчислява с оглед на минимизиране на загубите. А колкото до безумия и аз съм ги виждал - бойлер свързан към осветителната инсталация и вместо стопяем или автоматочен предпазител сложена отверката, за да не се изключва.
    Как какво значение има колко време работи боилера .
    Как сечението на кабелите се изчислява с оглед на минимизиране на загубите.
    Ти нормален ли си защо пишеш глупости като не разбираш
    Сечението на кабелите се избира по натоварване това с минимизиране на загубите се използва за далекопроводи

    Свържи си печката към бойлера
    Все пак колко квадрата е сечението на захранващия кабел към бойлера и каква е мощноста на бойлера

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re: Ел инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от ilianito
    Как какво значение има колко време работи боилера .
    Как сечението на кабелите се изчислява с оглед на минимизиране на загубите.
    Ти нормален ли си защо пишеш глупости като не разбираш
    Сечението на кабелите се избира по натоварване това с минимизиране на загубите се използва за далекопроводи

    Свържи си печката към бойлера
    Все пак колко квадрата е сечението на захранващия кабел към бойлера и каква е мощноста на бойлера
    Хайде да изясним нещата, защото хората влизат тук да получат достоверна информация:
    1. Каква ще е разликата ако един бойлер работи 1ч през 4мм2 или през 2.5мм2?
    2. Да, сечението на кабелите се избира според натоварването, но с оглед на какво? Защо се избира по-голямото сечение?
    Какво се губи, ако по-голям ток се пусне през по-малко сечение (ако то го понася, не се стопява и няма опасност от пожар)?
    Искам да видя логично обяснение на нещата, а не заклинания. Електротехниката е рационална наука, а не религия.
    kokovox одобрява това.

  18. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #15

    Re: Ел инсталация

    Хващам се за последния. Ника ми е Еди, но не приема кирилица и затова на латиница изглежда така „Egu“за да има най-близка визуална близост.
    Формулата за изчисляване на сечението на кабела не се сещам, но има голямо значение времето за което ще работи ако сечението по-малко от необходимото. Старите майстори са казали „киловат - квадрат“. 3 кВ - 3 мм² (извенявам се за допуснатите грешки в мерната единица). Знам, че по сметки е малко по-малко отношението затова 2,5мм² кабел напълно подхождат на 3 кВ натоварване.

    На въпроса къде да се свържи печката - то е ясно към бойлера, но трябва двата консуматора да не работят заедно. Една печка е средно 2 кВата + 3 кВата бойлер стават 5 кВата мощност. Тогава и 4 мм² кабел няма да помогне, а и тока през кръга става 21,74А по сметки, което означава предпазителя да е 25А.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ел. инсталация
    От princesa8786 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 14-03-10, 05:47
  2. инсталация на win 3.1
    От iovkito във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 13-03-06, 18:30
  3. Инсталация на PHP
    От mmxmmx във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 5
    Последно: 29-11-05, 19:15
  4. Инсталация на Вин хп сп1
    От bursi във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 23-10-05, 13:16
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе