Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Ел. проблем

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #1

    Ел. проблем

    Здравейте!
    Бих искал да се допитам до повечко хора за един мой проблем и затова правя тази тема. Нанесох се в нов апартамент и се оказа, че лампата на терасата не свети. Когато поставях ключа видях, че и по двете жички на кабела не слиза фаза. Проверих и на фасонгата и там няма фаза. Помислих, че при слагането на климатика са ми прекъснали кабела и извиках фирмата да си провери, дойдоха, но казаха, че не са прекъснали нищо(за съжаление бях на работа тогава и не можах да погледна и аз). Склонен съм да им вярвам, тъй като при монтажа си бях вкъщи и предпазител не е отпадал, а и те дупка не са пробивали (имаше направена такава предварително още при строежа), само направиха канал за кабела в мазилката, а кабелите техниците предимно в тухлите са ги пускали. сега се чудя има ли начин да търся,къде е проблема без да къртя, тъй като всичко вече измазано. Ако някой има някакви идеи моля да ги сподели, тъй като аз вече съм out и се сещам само за къртене и се пукам от яд, че не съм проверил по-рано цялата ел. инсталация.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    46
    #2

    Re:Ел. проблем

    Недеи да къртиш извикаи някои колега електротехник .....

  4. Novice
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    5
    #3

    Re:Ел. проблем

    Над розетката(пластмасовата кръгла кутия,гипсирана в стената,в която се монтира ключа на лампата) трябва да има разклонителна кутия(кръгла малка, или квадратна по-голяма)..! От разклонителната кутия до ключа,,слизат,, два проводника-по единия(черният) идва фаза,ключа затваря веригата и фазата се връща по другия проводник(синият) отново в разклонителната кутия, където се свързва(обикновено чрез усукване и изолиране с черна изолационна лента) с проводника,който отива при лампата -(черният)-фаза.Другият проводник, който отива при лампата-(синият)-се свързва в разклонителната кутия с нулата и се изолира!Обикновено проводниците към лампата влизат от горния край на разклонителната кутия.Възможно е проводниците към ключа да не са свързани в разклонителната кутия,или да са прекъснати вътре в поливиниловата обвивка(изолация) от опъване при монтажа , или фабрично.УСПЕХ!!! Но ако ,,материята,, ти е ,,тъмна,, , по-добре си намери ел.техник!

  5. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #4

    Re:Ел. проблем

    Здравейте!
    Аз съм ел. техник и се сетих за този вариант, но проблемът ми е, че разклонителната кутия се намира под вътрешното тяло на климатика, който е в гаранция. За да достигна до разклонителната кутия трябва да се свали вътрешното тяло и металната планка, с която е захванато на стената, а това означава,че трябва да викам фирмата, която го постави, тъй като трябва да се откачат връзките към външното тяло и след това отново да се сглоби. Ако бях сигурен, че проблемът е в несвързване на кабелите в разклонителната кутия да ги извикам да го свалят и да оправя нещата, ама не съм сигурен къде са осрали работата ел.техниците на строителя!

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #5

    Re:Ел. проблем

    Сам казваш, че до ключа на лампата не достига фаза. Това означава, че или проводникът между кутията и ключа е прекъснат, или в кутията има някакъв проблем, или проводникът от таблото с бушоните до кутията е прекъснат. Ако преди тази кутия проводникът от таблото минава през други кутии, можеш да провериш тях първо, но почти сигурно е, че без достъп до тази кутия няма да стане.

  7. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #6

    Re:Ел. проблем

    Да така е, но трябва да започна търсенето от кутията над ключа, а тя е зад климатика, знам това. Цялото осветление на апартамента е свързано на един кръг и всички други лампи светят, така че проблемът най вероятно е в тази кутия, но няма как да извикам фирмата, която ми постави климатика, да ги накарам да го свалят и да ме чакат да намеря и отстраня проблема и после пак да го монтират, при условие, че не тяхна грешката. Даже и да се съгласят ще поискат поне 100-150 лв, като за демонтаж на климатик и се чудя има ли смисъл да давам тези пари или да си купя лампа на стойка, да взема фаза и нула от захранването на котела и да зарежа лампата на тавана на терасата.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #7

    Re:Ел. проблем

    Чакай, бе пич, всичко ти е ясно и си ел.техник.Дали да не си пуснеш осветление с разклонител?Недей, няма да се затваря вратата! Прочетох ,че ти си си "поставял ключа" да не е там проблема?Хубавото и лошото на фазомера е ,че свети когато си иска...Ако не свети: вероятно нямаме фазов проводник... Казвам,че във фасунгата(която и да е тя), ако не е включен ключът за осветление, не би трябвало да има фаза!!Ключът изключва фазата! Пиша глупости, трябва да е така, а не така е!

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Re:Ел. проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Ivan19
    Здравейте!
    Аз съм ел. техник и се сетих за този вариант, но проблемът ми е, че разклонителната кутия се намира под вътрешното тяло на климатика, който е в гаранция. За да достигна до разклонителната кутия трябва да се свали вътрешното тяло и металната планка, с която е захванато на стената, а това означава,че трябва да викам фирмата, която го постави, тъй като трябва да се откачат връзките към външното тяло и след това отново да се сглоби. Ако бях сигурен, че проблемът е в несвързване на кабелите в разклонителната кутия да ги извикам да го свалят и да оправя нещата, ама не съм сигурен къде са осрали работата ел.техниците на строителя!
    Осветлението на един апартамент по принцип е на един токов кръг, но това не означава, че от всеки ключ до таблото върви кабел. Така че, кабела до тази кутия, която ти е зад климатика (а за какъв дявол юнаците са монтирали климатика върху разклонителна кутия???) сигурно минава през друга кутия. Проследи веригата, открий тази кутия и виж дали от там тръгва фазата. Ако там връзките са наред, възможностите са три - прекъснат кабел или лоша връзка или грешно свързан кабел. Кое от всичките е ще разбереш като изключиш напрежението и с мултицет проследиш веригата от ключа назад..

  11. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #9

    Re:Ел. проблем

    Lupus, благодаря ти за съвета, но вече всички кутии са ми скрити със замазка. Аз ги знам къде са-направих си скици на всички стаи преди замазването, но ако проблемът не е в кутията зад климатика-това означава къртене, а току шо се нанесох и не ми се ще да къртя още на 2-ят месец. Климатика аз рещих да бъде сложен там, просто защото имаше предвидена дупка там за тръбите на фреона, а и е най-удобното за мен място( струята няма да духа директно в хората стоящи в стаята).Второ, за да проверя свързването на кабела в кутията зад климатика, означава климатика да бъде свален, а за това от фирмата,която ми го постави ще ми вземе поне 100-150 лв за демонтаж и монтаж после, а и не съм сигурен дали проблема е точно в тази кутия.
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Осветлението на един апартамент по принцип е на един токов кръг, но това не означава, че от всеки ключ до таблото върви кабел. Така че, кабела до тази кутия, която ти е зад климатика (а за какъв дявол юнаците са монтирали климатика върху разклонителна кутия???) сигурно минава през друга кутия. Проследи веригата, открий тази кутия и виж дали от там тръгва фазата. Ако там връзките са наред, възможностите са три - прекъснат кабел или лоша връзка или грешно свързан кабел. Кое от всичките е ще разбереш като изключиш напрежението и с мултицет проследиш веригата от ключа назад..
    Този съвет е много добър, но сам виждаш какви са трудностите да го изпълня (ясно ми е, че това трябва да направя). Ако имаш идея как да ги преодолея ще съм благодарен, ако ми я споделиш, защото аз не се сещам.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Ел. проблем

    Съгласен съм, че най-трудно се преодоляват проблеми, които човек сам си създаде, но не виждам друг начин. Имам го същия проблем на една от терасите и просто го зарязах. Реших, че не си струва къртенето на замазана кутия само заради лампа, която едва ли ще запаля повече от три пъти в годината.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #11

    Re:Ел. проблем

    А може техниците като са пробивали за стойката на вътрешното тяло, да са прекъснали фазата към ключа.

  14.  
     
  15. Member Аватара на Ivan19
    Тук е от
    Jan 2009
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    241
    #12

    Re:Ел. проблем

    Е , добре тогава нямаше ли да стане късо съединение към стената?

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re:Ел. проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Ivan19
    Е , добре тогава нямаше ли да стане късо съединение към стената?

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re:Ел. проблем

    А случайно да има две врати (и 2 ключа) към терасата?
    Ако тогава единият не е монтиран - няма да свети ламБата...

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #15

    Re:Ел. проблем

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    А случайно да има две врати (и 2 ключа) към терасата?
    Ако тогава единият не е монтиран - няма да свети ламБата...
    Ако беше така щяхме да говорим за девиатор, и тогава при ключа тябва да са три кабела.Относно въпроса възможно ли е да се прекъсне кабел в стена без да стане късо -да възможно е.Подай една фаза при ключа да видим лампата на терасата ще светне ли.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе