Здравейте!
Пълен аматьор съм, затова и ще пообяснявам малко повече за да съм по-ясен където бъркам понятията за което се извинявам.
Решихме да сложим бойлер - проточен. Купихме 7 kw TESY in line /под налягане/, така че дори да не докарва топла вода до кухнята, поне на мивката в банята да има освен на душа. http://www.tesy.com/household_bg.php...36&product=288 /Между другото някой знае ли какво означва клас на защита IP 35. Производителите са отвратителни с техните букви и цифри дето нищо не се разбира, а могат да означават и "много опасно". А продавачите трудно различават отделните марки и модели, а да не говорим за нещо повече/
Пуснах 6 кв двужилен меден кабел/7 метра/, който ще се връзва направо в ел. таблото /отделен кръг/ до банята. Прекъснах фазата от автоматичен предпазител /бушон/ 40А. Все още не ми достига смелост да го вържа за таблото и да пусна ток в бойлера. Производителя препоръчва трижилен меден кабел 6 кв и 40А предпазител. Тъй като ел. инсталацията ни е двупроводна /няма заземяване и всички контакти в къщи са занулени/ не видях смисъл от трижилен кабел, а в самия бойлер направих мост /свързах с 6 кв медна жица/ между нулата и заземяването.
В указанията на производителя пише че трябва да се монтира в електрическия контур "устройство, което осигурява разединяване на всички полюси в условията на свръхнапрежение категория III." Така и никой не можа да ми каже какво точно означава, а в някой магазини твърдяха че такова нещо няма и не е нужно. Предполагам че зтава дума за Дефектно токова защита.
Вчера монтирах бойлера. Вместо меки връзки сложих пластмасови тръби за парно с алуминиева вложка заради по-голямата здравина. Четох тук там че меката връзна може да изиграе ролята на заземяване и да се стопи, ако нещо не е наред, но така или иначе самият бойлер е с пластмасови входящи и изходящи тръби. Днес съм оставил на изпитание водопроводното ми дело за течове.
Остана връзването на кабела към ел. таблото, но силно ме гложди мисълта да не ни утрепе тока някой ден като тръгнем, да се къпем. Ако има утечка на фазата към "корпуса" /не точно корпуса, а по-скоро металните елементи с добир до водата, защото почти всичко е пластмаса, съжалявам че не направих снимки - като детска играчка е/ бушона би следвало да падне. Ако обаче по незнайни причини по нулата тръгне фаза /или се разменят местата на фаза и нула/ и при съответното зануляване в бойлера което направих, можем ли да се пръжнем здравата? Тока ще тръгне ли по цялата водопроводна мрежа или пак ще даде на късо защото тя си един вид заземена? Бойлера и под налягане, т.е. за разлика от обикновените проточни с душ, той има непрекъснато контакт с водата, както която идва от студента ВиК мрежа, така и тази която се намира в топлите ни кранове, а от там и навсякъде по тръбите.
Има ли смисъл, а и безопасен начин да монтирам дефектно токова защита на кръга на бойлера в двупроводната ел. инсталация? Има ли начин да гарантирам безопасността ако не на 100 %, то поне в достатъчна степен?
Благодаря предварително за отзивчивостта и търпението /доста длъжко се получи/!