Резултати от 1 до 5 от общо 5

Защо не светят и двете лампи?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    5
    #1

    Защо не светят и двете лампи?

    Привет,

    Имам един въпрос, с вероятно много елементарен отговор, но пустата му електротехника в университета все не ми се отдаваше....

    Значи имам две лампи на тавана в хола, които светкат алтернативно, когато натисна ключа в едната или другата посока - т.е. никога и двете не светят и още по-зле - никога и двете не са угасени.

    Отворих ключа, имам 3 кабела влизащи в него.

    Какви са възможностите за това да светят/гаснат и двете заедно?



    Предварително благодаря


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Защо не светят и двете лампи?

    Цитат Първоначално публикувано от BatkoVladko
    Привет,
    Имам един въпрос, с вероятно много елементарен отговор, но пустата му електротехника в университета все не ми се отдаваше....
    Значи имам две лампи на тавана в хола, които светкат алтернативно, когато натисна ключа в едната или другата посока - т.е. никога и двете не светят и още по-зле - никога и двете не са угасени.
    Отворих ключа, имам 3 кабела влизащи в него.
    Какви са възможностите за това да светят/гаснат и двете заедно?
    Предварително благодаря
    Грешно ти е свързан ключа. По принцип за да управляваш двете лампи независимо ти трябва двоен ключ.
    Към него идва фаза от токовия кръг по един проводник и тръгват два проводника към двете секции на полюлея.
    След разкачане на проводниците ще определиш фазата (входния проводник) с фазомер. Другите два са за лампите. Ако искаш да ползваш единичен ключ и лампите да се палят едновременно те трябва да се свържат към едната клема (на късо)

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #3

    Re:Защо не светят и двете лампи?

    Ключа явно е девиаторен. Определи както те посъветваха кои са двата кабела към лампите и ги свържи на късо за да светеят и двете заедно. Ако те устройва вариант с една лампа не пипай ключа, а просто развий едната

  5. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #4

    Re:Защо не светят и двете лампи?

    Просто си смени ключа с друг. В момента явно ползваш девиаторен, а на теб ти трябва двоен ключ.

    За да ти се изясни ситуацията представи си, че вместо кабели има водопроводни тръби и вместо ток трябва да протича вода. Лампите светват ако им подаваш вода. Имаш три броя тръби - две водещи към лампите и една от която идва водата. Ако ти трябва варианта лампите да светят независимо една от друга трябва да свържеш така тръбите с два крана (обединени конструктивно в едно устройство). Ако искаш винаги да светят и двете лампи, правиш връзка между двете тръби, които водят към лампите и ги свързваш с един кран с тръбата източник на вода. Ти в момента ползваш един превключващ кран, който винаги подава вода в една от двете тръби.

  6. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    5
    #5

    Re:Защо не светят и двете лампи?

    И двата варианта работят - взех си двоен ключ за едната двойка лампи и свързах на късо в единичен ключ друга двойка лампи.

    Мерси


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Енергоспестяващи лампи?
    От alexb във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 406
    Последно: 09-05-19, 16:12
  2. Отговори: 4
    Последно: 16-12-11, 19:56
  3. Отговори: 3
    Последно: 29-03-10, 18:03
  4. Защо двете тръби на климатика се изолират по отделно?
    От peshooo във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 17
    Последно: 01-12-07, 16:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе