Резултати от 1 до 9 от общо 9

Захранване за LED лента

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    28
    #1

    Захранване за LED лента

    Здравейте,

    Имам въпрос за захранването за LED лента, което закупих от Mr Bricolage.
    На етикета, който е залепен на захранването е описано, че синия кабел е нула, кафявия - фаза, а зелено-жълтия-маса. Само, че както е видно от снимката кабел за заземяване няма. Трябва ли да има при такъв тип захранване? Другите LED захранвания имат ли такъв кабел.
    Другия ми въпрос е, че понеже искам към захранващия кабел да сложа щепсел, дали условието към синия да е нулата, а към кафявия фазата непременно трябва да се спазва (досега единствено при бойлерите съм виждал да има такова изискване)? Очевидно е, че ако трябва, то варианта с щепсел едва ли не отпада, понеже няма как да меря с фазомер всеки път преди да включа щепсела в контакта.

    Не очаквах, че с едно захранване ще ми възникнат толкова въпроси.
    Помагайте.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #2

    Отговор: Захранване за LED лента

    Цитат Първоначално публикувано от cmyk Виж публикацията
    Здравейте,

    Трябва ли да има при такъв тип захранване? Другите LED захранвания имат ли такъв кабел.
    Другия ми въпрос е, че понеже искам към захранващия кабел да сложа щепсел, дали условието към синия да е нулата, а към кафявия фазата непременно трябва да се спазва (досега единствено при бойлерите съм виждал да има такова изискване)?
    Не виждам нужда от това да има защитен кабел при подобно захранване. Тези ЛЕД захранвания които съм използвал до сега (предимно MEANWELL) имат само синя и кафява жица.
    Теоретично не е предвидено да го закачаш с щепсел защото поне стандарта в БГ не позволява фазата винаги да застава на едно и също място.
    В куп други държави не е така (Франция/Англия/Швейцария - там фазата при правилно връзване на щепсела винаги е на конкретно място и не може да бъде обърната).
    Сега РЕАЛНО погледнато не мисля. че има занчение как е вързано фаза нула защото тока е променлив а реално захранването ще го обърне до прав както и да се закачат фаза/нула.
    Закачам ти снимка е нещо което съм сглобил с подобно захранване щепсел и LED. Реално си работи както и да завъртя щепсела.

    Evernote Camera Roll 20150909 105709.jpg

    50W/36V LED и почти подходящо захранване за него. Охлаждането е с някакъв Intel-ски радиатор с вентилатор. Малко безмислен проект защото лед-а е прекалено мощен за да се изпозлва за каквото и да е работно осветление по-скоро за прожектор за двора става, но пък не е влагоизолиран и си пече. Абе важното е да се занимава човек с нещо пък било то и глупости.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    28
    #3

    Отговор: Захранване за LED лента

    Благодаря за информацията. Притеснението ми беше също и заради това, че корпуса е алуминиев и ако стане пробив да не вземе да се офази корпуса при положение, че има вероятност в дадения момент да съм разменил фазата и нулата /когато го захраня с щепсел/.

  5. Junior Member Аватара на adrian_dimitrov
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    100
    #4

    Отговор: Захранване за LED лента

    Ако ще го ползваш само ти и в един и същи контакт, аз бих занулил и бих маркирал на щепсела и контакта с една чертичка / примерно маркер / как да се включва в контакта.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Отговор: Захранване за LED лента

    А аз бих го монтирал с твърда връзка и бих сложил прекъсвач на 12V линия.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    28
    #6

    Отговор: Захранване за LED лента

    Твърдата връзка при мен не е вариант понеже имам само разконител наблизо, който бих могъл да ползвам. Всъщност идеята ми за това лед осветление е малко странна. Бих искал да го сложа зад монитора защото вечер като е изгасена лампата в стаята много ми се напрягат очите като чета на компа. Сега имам една настолна лампа на бюрото, но искам да я разкарам и да направя по дискретно осветление зад монитора с тоя лед.
    По отношение на захранването разполагам само с разклонител, който е зад бюрото. Той е включен към контакт на стената. Този разклонител, когато отсъстваме за няколко дни се изважда от контакта. Ето тогава е и вероятността да се размени фазата с нулата. Може би идеята на adrian да маркирам щепсела е най-подходяща, но това разбира се не елиминира вероятността някой друг вкъщи да не съобрази факта, че има марка и да по постави "наопаки". Предвид отговорите явно си има някакъв риск (с тоя метален корпус) при неспазване на указанията. Вече се чудя дали да не го върна това захранване и да си взема с пластмасов корпус.

  8.  
     
  9. Junior Member Аватара на Darakchiev
    Тук е от
    Nov 2013
    Живее в
    Варна
    Мнения
    75
    #7

    Отговор: Захранване за LED лента

    Ми то това захранване е влагозащитено и щом го използваш
    вкъщи не виждам смисъл да е такова. Не казвам, че е лошо
    но при всички случаи е по -скъпо от стандартните пвц-та.

    Ако имаш вариант да го върнеш вземи си такова, поне си има щепсел.

    Трансформатор LED 12V 24W 2A Plastic IP44 Visiblelux
    Този пост е редактиран от Darakchiev; 10-09-15 в 14:28.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Отговор: Захранване за LED лента

    Мда... в такъв случай е най-подходящо това което предлага Darakchiev - а и цената му е много добра.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    28
    #9

    Отговор: Захранване за LED лента

    Благодаря за отговорите. Върнах моето. Ще си взема като посоченото.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе