Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Термопомпен бойлер на Елдом.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на p0ckata
    Тук е от
    Apr 2009
    Живее в
    Варна
    Мнения
    445
    #1

    Термопомпен бойлер на Елдом.

    ЕЛДОМ инсталация на термопомпен бойлер - YouTube

    Има ли сдобили се вече с такъв и ако да да споделят мнение

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #2

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    какви парички е ?

    контролера е варненски на натурела освен ако някой не е изкопирал интерфейса. шефа им е сериозен и вярвам че може да се разчита поне за електрониката. колкото до останалия хардуер бойлера си елдомски, външното климатично тяло един господ знае.

    има смисъл ако е по-голям бойлера за да може да се загрява до по-ниска температура.
    при по-високи зададени температури на водата почти се изравнява нужната енергия за достигане без значение дали я правиш с термопомпа или с ел.нагревателя. причината ползваните модерни фреони имаше едни графики на налягане/температура на различните фреони, които така и не разбрах. линк ако го открия.

    така че ако ще вземаш по-голям бойлер, по-ниска температура.

    за мен подобно решение е на кантар с това да инсталираш соларна система. разбира се всичко зависи от паричките с които разполагаш.

  4. Member Аватара на p0ckata
    Тук е от
    Apr 2009
    Живее в
    Варна
    Мнения
    445
    #3

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Не не нямам намерение да взимам просто ми бе интересно как се представя това чудо в по-големите студове най-вече иначе ги гледам 120 л. 1200 лв 150 л. 1400 монтажа 200 лв до 5 м. макс до 8 метра може тръбен път.
    Така или иначе дали солар или термопомпа пак траби през всички стаи за да стигне до банята.
    А електрониката е добра хареса ми таймери програматор шукаритетно изглежда докато не влезне влага.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    23
    #4

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Никой ли не си е купил такъв бойлер? Аз все повече се замислям за бъдещата еднофамилна къща да ползвам едно такова решение + висок клас клими в стайте - това като най-оптимално решение от гледна точка простота на изпълнение и инвестиция, спрямо термопомпа вода-вода и съответни инсталации. Пък и площа ще е малко над 100кв, което още повече накланя везните в тази насока...
    Готов съм да приема и предложени алтернативи на въпросния бойлер, който засега ми е фаворит за отопление на водата в къщата.

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #5

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Ако тази система е САМО за бойлер то не е много сигурно дали си струва парите.Ако се потребяват над 1000 литра топла вода месечно може и да си струва парите, НО според мен вече българско производство вече няма.Това най-вероятно е поръчано в Китай под българска марка и е внесено.Ако е китайско имам сериозни опсения за качеството.В момента проточните бойлери Теси са точно такива-китайска поръчка под българска марка и са голями боклуци, независмо , че допреди 2 години ги хвалех.Не струват поради ниското качество..Ако не сте пхарчили пари за климатици по-добре една термопомпна система за отопление+БГВ, като изпълнението за отоплението е подово отопление.Ако е с радиатори при температури под 0 градуса задържали се повече от 3-4 дни къщата сте изстива и температурата няма да може да се покачи на пвоече от 18-19 градуса.Имам познати с утвърдена марка термопомпа вода-въздух които не са доволни, защото вече 4-та зима не се представя добре и не може да покачи и поддръжа температура 21-23 градуса-термопомпата им е с радиатори+ конвектори.

  7. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #6

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Ееех, аха-аха да се навия да взема едно такова нещо при поредното задаващо се увеличение на тока и отново бивам разочарован. Ето отговор на служител от програмата КЕЕ защо дискутираната машина няма място на сайта им



    Здравейте,

    Термопомпените бойлери на Елдом не отговарят на изискванията на програмата и не са включени в списъка с одобрени модели.
    Термпопмпените сплит (тези които имат външно тяло – като климатик) бойлери трябва да отговарят следните критерии – COP ≥ 3.6 и да работят до -10С.
    Термопомпените бойлери на Елдом работят до -10С, но имат COP3.4, поради тази причина не са одобрени модели.


    Поздрави,
    Наталия Топчиева
    Административeн отговорник
    Проектен офис REECL

    -------
    Работата с тези копове ми се струва малко мътна. Гледам, всяка марка си слага нейни си условия, при които е мерен той. В нашият случай COP 3,4 при Т на околната среда 25*С и загряване от 15*С до 55*С на водата. От есента до пролетта какво става с него е мъгла.

    Неръждавейка ли да бъде, емайлиран ли? Ами ако текне казаня, по правило, веднага след изтичане на гаранцията, ко прайм?
    Ако е неръждавейка 120 л. със серпентинка( искам да боцна 1-2 радиатора в банята, за по-голяма далавера от ТП бойлера) пък цената минава 2 хилки с монтажа


    И на последно място - имам чувството, че един човек в цяла България няма монтирана такава щуротия от тази марка. Поне да направят една акция -50% за разчистване на складовете

    Скоро минавам покрай Vimax, гледам на витрината един голяааам стикер на водосъдържател Елдом, ей сега ще попия инфо, си мисля:
    - ... впечатления от клиенти закупили ТП бойлери?
    - Амии..., да ви кажа..., не сме монтирали много от тях. (Това евфемизъм за нула ли е
    )
    -Добремм, а малко повече информация за тях?,пробвам да завържа разговор
    – Ммм..., притичква да вземе каталог на Елдом от съседното бюро и разлиства объркан един от продавач - КОНСУЛТАНТИТЕ, а другия, щастлив, че не питат него, съзерцава безпомощно, ъъъ... има специално разработен японски термовентил...
    Излязох си, защо да ги изтезавам хората.

    Този пост е редактиран от kalcheff1; 13-06-15 в 03:25. Причина: корекция на някои числа и печатни грешки

  8.  
     
  9. Member Аватара на p0ckata
    Тук е от
    Apr 2009
    Живее в
    Варна
    Мнения
    445
    #7

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Еми явно няма достатъчно луди да хвърлят една торба пари за бойлер

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #8

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Елдомският "бойлер" е с външно тяло от фабриката Чиго.

    Принципно има няколко огромни грешки при точно този термопомпен бойлер, но тъй като ме мързи да обяснявам в момента, бих развил темата по-късно при наличие на достатъчно желаещи да четат.

  11. Member Аватара на p0ckata
    Тук е от
    Apr 2009
    Живее в
    Варна
    Мнения
    445
    #9

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Когато си свободен ще ми е интересно да почета

  12. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #10

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Много жалко. АС, моля и аз, осветли ни. Ако може да направиш и съпоставка с тези на Ерато, като машини от един кюп.

    Еми... останалите са двойно по-скъпи. Скоро гледах спецификациите на една Акварейка на Панасоник. То, ни цената му -цена, загрява 80 литра за 5 часа, по-големите литри отиват към 7часа. Трябват 2 ГОЛЕМИ дупки за въздуховоди, даже май не се слага в баня, тъй като си мисля.

    Каква алтернатива на Елдома има човек?

  13. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #11

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Бих направил съпоставка, но ми дай линк или повече информация за това Ерато, защото не намирам нищо адекватно из нета.

    Фундаменталните грешки на Елдом идват още на ниво концепция:

    1) Наличието на външно тяло силно ограничава възможностите за монтаж на една такава система, защото да пускаш тръби из целия апартамент, ако банята няма външна стена (или има, но няма достъп) е пълна глупост. Следващата грешка с външното тяло е, че препоръчителния тръбен път е 5м, а максималният е 8м. Дори и да имаш желание да си премостиш апартамента, за да ползваш термопомпения бойлер на Елдом, просто няма как да стане, защото 8м е крайно недостатъчно.

    2) Приложим е само при основен ремонт на апартамента/къщата, за да могат да се вкопаят тръбите в стената и пак проблемът с дължината на тръбния път си остава.

    Познанията на елдом за термопомпеният пазар са нулеви, което си личи както от опитът за полет на мисълта с този бойлер, така и от качването на клипче в ютуб на тема "Инсталация на термопомпен бойлер" Самият факт, че те се рекламират с този клип, незабелязвайки глупостите, които правят монтажниците е достатъчно показателен за нивото на услугата, която ще получи клиента. Простички примери, които само на първо четене се виждат в клипа са:

    1) Вкарване на дюбели в стената посредством блъскане по тях с тресчотка?!
    2) Развиването на кангалите с медни тръби посредством тъпчене по тях?!
    3) Липсата на калцуни
    4) Затягане на гайките на крановете на външното тяло без да се държи контра (иначе с динамометричен ключ, баровци)
    5) Същото и при водосъдържателя, а там дори няма възможност да се държи контра
    6) Пълненето на дупката в стената с пяна
    7) Заголването на кабели с клещи-резачки е порочна практика, за тази цел има инструмент, наречен представете си клещи за зачистване и заголване, ОК стига вече за кербоване няма да се заяждам

    Е и 200 лева до 5м тръба са малко за монтаж, но поне да не се излагат с този клип

    Тези на пръв поглед малки неща са достатъчни предпоставки, поне за мен, да не се доверявам на тази фирма и нейният продукт.

    Стигнахме и до цената. Не може един обикновен водосъдържател Елдом да струва около 300 лева, а термопомпеният 1300 лева. Все пак за тези хиляда лева получаваш едно външно тяло от китайски произход в комплект с управление и няколко метра серпентина, а един цял китайски климатик с подобна мощност струва 500-550 лева.

    Относно Аквареята и всички еквивалентни модели на Атлантик и другите марки. Ами да, качеството струва пари. Няма как да навреш 3кВт термопомпа върху водосъдържателя, за да го стопля за 30 мин, затова и времената за загряване са високи. При голяма консумация винаги може да се помогне с ел. нагревател, иначе не виждам какъв е проблема - прибирате се вечер и се изкъпвате след работа, за 5-6 часа на нощна тарифа водата е топла за сутрешните душове. Относно дупките за въздуховоди, ако си по-хитър и 0 стигат. Може бойлерът да случе от банята и да хвърля на мястото на съществуващият вентилатор.

    Като цяло аз не съм голям фен на термопомпени бойлери от този тип (било то елдом или друго), просто, защото са крайно неудобни решения при вече изградени жилища. При жилища, които са в процес на ремонт или изграждане нещата могат да се случат.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 14-06-15 в 14:27.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #12

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Хм, очаквах да взривиш темата с някакви невероятни гафове на Елдом, касаещи самата технология на изработка, които биха довели, да кажем, до скъсен експлоатационен живот - я на външното тяло, я вътре или занижена ефективност.

    Относно 1), все пак малко от малко апартаментът трябва да е подходящ за цялата гимнастика, а и метър- два повече ако се отпуснат едва ли ще е фатално. А за още малко повече какво трябва ? Фреонец ?

    2) Чак пък основен ремонт - да кажем,че се монтира преди пребоядисване на стаята, през която ще минават тръбите, другото ще си го направят майсторите. Мисля си, дори, че ако някой не желае да вкопава, е възможно тръбите да минат до стената зад перваза, а той да се удебели, по някакъв естетичен начин.

    от 1) до 7) Въпрос на професионализъм при монтиране от конкретната фирма или монтажник, което потребителя не го засяга. Това, че сертифицирани фирми монтирали бойлера - дрън - дрън. Всички могат, че някои и по евтино. Мъж с елементарен опит може да си закачи казана на куките и да завинти две връзки за водата. Има работа колкото за монтиране на клима и толкова съм склонен АЗ да платя.

    За цената не стана ясно много ли е малко ли? В сравнение с МАРКИТЕ ми се вижда прилична.

    Въздуховодните бойлери пък тотално ме отказват - Времената на загряване са абсурдни. За 5:20 часа загрява 80 литрова Акварея, която не знам зимъс дали ще стигне само за една жена. Ами ако навържеш пералня, съдомиалня (за по-голяма енергоефективност/икономичност/възвръщаемост) и не е лято, дали ще сколаса няма да сколаса да има и за къпане на няколко души през 2 часа. Ел. нагревател ако ще се пуска, по-добре човек да кара с обикновен бойлер.

    Тогава по-голям казан? - Време за загряване на 120 л Акварея при 7* външна от 10* до 55* – 8:41ч - Ми тя нощната няма да му стигне, бе братче, а за цената да не говорим - няма ама никакъв шанс да се изплати до края на живота ми, което всъщност е задачата и смисъла на цялото начинание по замяна на обикновен бойлер. Ако бойлера изхвърля в отдушника и дърпа топло от вкъщи, няма ли да ме ще ме овътря двойно от към топлина, т.к. веднъж климите топлят студения въздух до стайна, после бойлерът пренася топлината във водата, а и дали ще я усвои цялата или Т на отпадния въздух ще спадне с 2-3 градуса и останалото - през комина, а на негово място влиза студен от вън, който климите топлят с делта Т 10-15-20*. Това нещо ще изхвърля между 100 и 230 куб. м./ч. по спецификация. Поне къщата ще е добре проветрена 24-7

    Идеята на тия казани с термопомпа 2 в едно, които предлагат марките ми се вижда още по-глупава и неизгодна и като начин на монтиране и като приложение и като инвестиция. - Нещо като соларни панели за ток.
    Па дори и на запад, както се опита да ме убеди някой, че са проектирани за там, знаеш ли кой ще ти чака 5-9 часа да сгреее водата, особено пък като не я спират изобщо в банята. Газовите с казан са готови горещи за 20 мин.

    Този пост е редактиран от kalcheff1; 15-06-15 в 00:28.

  16. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #13

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    за тия пари трябва да ползват външно тяло от марков климатик ,което ще доведе до икономии и работа поне до -10 а не незнаен китаец ,вероятно с капилярка ..

  17. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #14

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    • Специален японски електронен терморегулиращ вентил, който осигурява по-висока ефективност на термопомпата дори и при ниски температури.

    , пишат хората в брошурката.... и ... работи точно до -10, ха сега купувай!

    Не ми остава време да мина покрай някой представител на Ерато, да видя дали нещо не се е променило, но и там положението от към консултиране не беше розово. Преди 2 години нямаше дори една мостра на бойлера, пак се заразлистваха брошури, взеха да се питат един - друг продавачите...
    Ми как да разбират хората и от горелки, и от помпи и от слънчеви батерии, па и от климатизация.
    Този пост е редактиран от kalcheff1; 15-06-15 в 02:14.

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #15

    Отговор: Термопомпен бойлер на Елдом.

    Гафовете с външното тяло няма какво да ги обяснявам, те са пределно ясни при положение, че от няколко места чувам за сериозни дефекти и проблеми. Аз знам от какво са причинени, но не мисля, че точно форумът е подходящо място за тяхното обяснение.

    Започвам едно по едно:

    Относно 1) Превишаването на тръбния път води до намаляване на мощността и ефективността на климатика

    Относно 2) Идеята е да стане красиво, а не да висят черва по стените

    Относно от 1 до 7. Кое по-точно не засяга потребителя?

    Нараняване на изолацията при удар с тресчотката?
    Премазването на медна тръба с копито и последващото й монтиране?
    Калта из целия апартамент?
    Скъсване на спойката между крана и тръбата във външното тяло?
    Скъсване на спойката между крана и тръбата във "вътрешното тяло"?
    Премазването на тръбите при пълненето на дупката с пяна?
    Скъсването на половината жици при заголването на кабела с резачки и последващото му запалване?

    В сравнение с марките е ясно, че е прилична, но е неприлично да получаваш китайско външно тяло с някакъв водосъдържател за 1300 лева, при положение, че външното тяло струва примерно 400, а водосъдържателя 300, айде и едно управление 100 лева.

    Относно захранването на много консуматори - правилно си се досетил, трябва по-голям съд.

    Колко пъти (освен при първоначалното пускане) според теб целия обем на водосъдържателя би бил с температура 10 градуса, за да ти трябва цялото време на загряване?

    Относно смученето от банята - според мен не е чак толкова страшно. Пък така или иначе един апартамент или къща имат нужда от проветрение и това според мен не е толкова лош вариант.

    Принципно още в първия пост казах, че и аз не съм фен на тези системи, просто нека да разглеждаме нещата обективно. На запад освен това, някой ще плати 1500 евро за такъв термопомпен водосъдържател и ще му върнат 500-700, защото си е вдигнал ефективността, да не говорим, че има и различни тарифи за уреди с COP над 4 например в Холандия.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпен бойлер
    От Lazar във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 34
    Последно: 30-04-17, 19:02
  2. Бойлер Елдом с два анода ?
    От mitko20050 във форум Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 24-12-13, 16:53
  3. Отговори: 48
    Последно: 19-10-13, 17:54
  4. Климатик + термопомпен бойлер - мнения
    От rum40 във форум Други начини за отопление
    Отговори: 39
    Последно: 05-07-09, 16:39
  5. Термопомпен бойлер и климатик в едно
    От hacked във форум Други начини за отопление
    Отговори: 10
    Последно: 13-02-08, 21:48

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе