Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    2
    #1

    Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Привет на всички,
    Предварително моля да ме извините за некомпетентността и вероятно наивните въпроси. Прочетох повечето теми във форума, но не успявам да намеря решение на ситуацията, затова ще попитам

    Описание на ситуацията


    Апартамент в сграда от 1960г. Ел. инсталацията е изцяло подменена преди 7г. от електромера в таблото на входа и оразмерена над необходимото.
    Всяка стая в апартамента има минимум по два кръга до таблото на апартамента, всеки със самостоятелен автоматичен прекъсвач (един за контактите и един за осветлението). Кухнята е изключение, където кръговете са повече тъй като за добавени самостоятелни за големите консуматори (печка, работен плот и хладилник, т.н.).

    Мултимедията е в отделен кръг след UPS (APC Back-UPS 400), който е повече от достатъчно да държи зад батерията необходимите уреди и зад surge protection тези, за които гасенето на ел. не е фатално.

    Преди няколко дни започнах да наблюдава спорадични странни проявления на електричеството. Ето и симптомите:
    UPS-а се включва като при прекъсване на ел. и дава сигнал за това, веднага се връща към режим на нормална работа. Тези прекъсвания са на произволни интервали от по 20мин до 2 часа при една и съща консумация към него.
    Вечер при запалено осветление и в по-редки случаи наблюдавам 1-2 намаляване интензитета на лампите като UPS-а реагира по гореописания начин.
    В момента на тези проявления няма промяна в консумацията на ел. енергия в апартамента, т.е. не се включват други консуматори.

    Към ел. мрежата на апартамента не са добавяни нови ел. уреди и няма промяна в стандарта на ползването на наличните в последните години.

    Опитите да се справя със ситуацията включват следните действия в изброения ред:

    Действие - Намаляване на броя консуматори към UPS-а (тезата е, че товара му идва в повече и това може да предизвиква странно поведение вместо очаквания сигнал за претоварване)
    Резултат – няма промяна в ситуацията

    Действие - Проверка от аварийната група на ЧЕЗ и дозатягане на кабел в таблото на входа към електромера на апартамента.
    Резултат – няма промяна в ситуацията

    Действие – Измерване на напрежението в различни контакти в апартамента чрез обикновен мултицет
    Резултат – 230-231V без вариации в периода на измерване

    Действие - Премахване на UPS-а и включване на въпросните ел. уреди директно в контакта (най-чувствителните стоят загасени).
    Резултат – няма промяна в ситуацията (освен, че UPS-a спря да се чува, нали е изключен), уредите продължават да прекъсват, но май по-рядко.

    Действие – Включване на групата към друг контакт (ел. кръг/прекъсвач; без UPSa). Идеята е, че проблема може да е в линията от конкретния контакт до таблото на апартамента, т.е. изолирам я.
    Резултат – за момента не е прекъсвало, но предвид спорадичния характер на прекъсванията, все още нямам наблюдения за достатъчно дълъг период от време.

    Въпроси

    Възможно ли е дефектен ел. уред да предизвиква подобни смущения в ел. мрежата (най-странно е намаляващия интензитет на осветлението)?

    Има ли място, където могат да проверят UPSа, че е в изправност (въпреки че и без него има прекъсвания)?

    Бихте ли препоръчали специалист, който може да изследва смислено ел. системата и да установи какво предизвиква проблема?

    Други съвети и препоръки са добре дошли.
    Предварително благодаря за времето и вниманието, което отделяте.
    Поздрави!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    184
    #2

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Според мен проблема е преди електромера, по трасето от трафопоста до ГРТ или в самия трафопост. Можеш все пак да провериш как е в апартаментното ти табло - слаби връзки, нагорели кабели и т.н, както и връзките в разклонителните кутии. Провери и в ГРТ след електромера.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #3

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Пита ли аварийната група да не би случайно техни хора да са правили нещо по трафопост, главно табло и т.н.? Аварии, повреди, профилактики?
    Комшиите имат ли оплаквания? Ако да, по-добре не пипай нищо повече. Явно проблемът е общ за входа/сградата.
    Викайте пак екипите, да си оправят бакиите!

    Дозатягане на кабел - колко са кабелите между апартамента и главното табло? Два или три и всичките ли са дозатегнати?
    Колегите вече са написали да си провериш апартаментното табло. Аз ще ти препоръчам да провериш за всеки случай и контактите, но за тази цел трябва тестер.
    Ако търсиш специалист, добре е да напишеш за коя част на България става въпрос.

    Успех!

  5. Member Аватара на dzver
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    194
    #4

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Най-важният въпрос е дали и при другите апартаменти се наблюдава същото по същото време. ЮПС-няма ли софтуер към него, който да записва параметрите на мрежата и да отбелязва точно кога има проблем?
    Да не би някъде някой да включва електрожен, нещо друго с двигател, или голям климатик? Има ли магазини и т.н. на партера или мазето? Хитреците от енергото си знаят какво са затягали, но е добре да се потърси специалист да замери и да тества нулата и заземяването ако има. Може да е проблем в нулата в трафопоста или самият кабел да е за смяна.
    Иначе преди време имах един юпс, който си работеше добре, само дето беше изгорял някакъв адаптер, свързан към него и викам дай да замеря какво има на изхода - еми изкарваше точно 275 волта и веднага го засилих на боклука.
    Този пост е редактиран от dzver; 23-02-18 в 14:16.

  6. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    2
    #5

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Преди всичко искам да благодаря на всички, които отговориха и то в толкова кратки срокове.

    Ето развитието по темата:
    Както предположихте проблема е преди таблото на входа. След като ми омръзна да се боря безрезултатно помолих аварийната група от ЧЕЗ да се погрижат за проблема. В създадената суматоха съседите събраха смелост да кажат, че и на тях им мигало през последните дни, но чак сега си били извадили сливите от устите.

    Оказа се, че в квартала слагали колчета за зелена зона и пробили кабел, напълнил се с вода и започнала дискотеката. Сега ни закачиха на друга външна линия, докато намерят къде точно е пробит кабела.

    За сега приемам, че инсталацията след електромера е наред, както и UPS-а.

    Още веднъж благодаря за реакцията и доброто отношение.
    Поздрави!

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2017
    Мнения
    184
    #6

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Браво на комшиите, траят си и чакат да им гръмнат електроуредите

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2013
    Мнения
    77
    #7

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Цитат Първоначално публикувано от LaraSlim Виж публикацията
    Преди всичко искам да благодаря на всички, които отговориха и то в толкова кратки срокове.

    Ето развитието по темата:
    Както предположихте проблема е преди таблото на входа. След като ми омръзна да се боря безрезултатно помолих аварийната група от ЧЕЗ да се погрижат за проблема. В създадената суматоха съседите събраха смелост да кажат, че и на тях им мигало през последните дни, но чак сега си били извадили сливите от устите.

    Оказа се, че в квартала слагали колчета за зелена зона и пробили кабел, напълнил се с вода и започнала дискотеката. Сега ни закачиха на друга външна линия, докато намерят къде точно е пробит кабела.

    За сега приемам, че инсталацията след електромера е наред, както и UPS-а.

    Още веднъж благодаря за реакцията и доброто отношение.
    Поздрави!
    Доста интересно развитие на проблема. Тия колчета са плитки, толкова ли е близко вложения захранващ кабел в земята.



    p.s.
    А за съседите - като при нас - нямаме хлебарки, нямаме. Като извиках фирма да пръска и обработиха шранговете - започна една инвазия наталази от всяка възможна дупка в апартаментите им - тогава се сетиха, че често виждали :D

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #8

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Относно комшиите - нали трябва някой друг да свърши работата, а те после да коментират какъв бунак е бил, че си е губил времето, парите и т.н.?
    Моите са същите и те и затова предложих да се питат специално. Иначе сам никой нищо не казва.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Аз имам някакъв подобен проблем. Хладилника ми е вързан през едно Sono и от около 2 месеca Соното непрекъснато прекъсва захранването и почва да писка. Това става около 8 сутринта, около обяд и около 7 до 8.30 вечер. През останалото време няма проблем. Та възможно ли е Соното нещо да е дало фира или и аз да търся нещо по трасето.

  12. Member Аватара на dzver
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    194
    #10

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Да не би да си много близо до трафопост и напрежението да се качва над 250 волта? Имах такъв случай със същото соно и рано сутрин, но го оправиха. Или другия вариант е да пада под 170. Мигат ли лампи, при обикновени си личи повече. При съседите как е?
    Този пост е редактиран от dzver; 24-02-18 в 16:34.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Трябва да меря за да кажа. Не разчитам на съседите, защото аз съм с три фази и явно само едната фаза ги прави тези проблеми. Уредите в кухнята са разпределени м/у трите фази.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #12

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Смени фазата за проба, щом се съмняваш!
    На вилата имам същия проблем с хладилник, сменихме в гаранция SONO с чисто ново директно от производителя и резултат никакъв. Обаче при включване на по-мощен консуматор лампите на вилата премигват. По инсталацията всичко е проверено, а и самата тя е на около 2 години.
    Пробвах SONO-то в града 1 седмица под товари (по-голям хладилник, духалка, конвектор, пералня) до 2000W и не е изключвала защитата.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #13

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    Ще извикам човек, че аз с ток не се оправям. Логически си мисля, че явно тази фаза е доста по натоварена от другите или има някакъв проблем в трафа. В тази къща съм от 18г. и този проблем се появи от два месеца - а Соното е от 4г. в този контакт. Все си мисля, че проблема не може да е при мен. Прави го винаги в точно определени часове. В останалото време не, независимо дали включвам допълнителен товар или не.
    ако проблема е при мен - би трябвало да го прави по всяко време, когато да речем, натоваря повечко тази фаза.

  17. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #14

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    А не можеш ли да преместиш Соно-то на контакт към друга фаза. Така ще елиминираш проблем в него /ако там работи нормално/.Също ако е възможно да засечеш напрежението в моментите на изключване на прибора. Да не би да пада под или се вдига над работните нива на Соно-то. И последен вариант-премести го за проба на съвсем друго място, примерно в служба или роднини.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #15

    Отговор: Кратки, спорадични смущения в електрозахранването

    И аз това имах предвид да направи колегата, но явно не съм се изразил достатъчно ясно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 43
    Последно: 19-07-16, 01:28
  2. mtel voicebox смущения в телефона
    От Lorano във форум Технологии
    Отговори: 1
    Последно: 25-11-09, 22:36
  3. От къде са тези смущения...
    От shoker във форум Телевизори
    Отговори: 15
    Последно: 30-12-08, 10:56
  4. Смущения, предизвикани от климатик
    От ba4_dido във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 27-03-08, 19:16
  5. Отговори: 3
    Последно: 16-09-07, 18:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе