Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31
Like Tree8Одобрявам

Свързване на фурна и котлон

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. 3p
    3p е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    19
    #1

    Свързване на фурна и котлон

    Здравейте,

    Имам следния въпрос: Мога ли да свържа два уреда - фурна 2600W и котлон 1000W в един двоен шуко контакт?
    Максималното натоварване 3600W/220V е 16.4А, а всички двойни контакти са до 16А.

    В момента зад уредите имам единичен шуко контакт, който бих искал да заменя с двоен.

    Другият по-сложен вариант е да сложа твърда връзка на мястото на единичния контакт, да свържа фурната директно и от там да изкарам още един подвижен контакт за плота. Плота е газов и затова разполага само с един електрочески котлон.

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,248
    #2

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Не виждам проблем, ако не включваш всичко едновременно и на пълна мощност.
    Използвай 3х2.5 кв.мм кабел за свързване с минимална дължина и качествени контакт и щепсел. То и трудно ще намериш щепсел, който да ползваш с кабел с по-голямо сечение.
    Моята свободностояща печка е с обща мощност 8.6KW и е свързана с един кабел с щепсел. Фурната не помня точните числа.
    Пробвал съм печката с включени на пълна мощност фурна и един 180мм нормален котлон, както фурната с двата 140мм. Предпазителят ми изключва само в комбинация фурна + бързонагряващ 180мм / 2000W..
    Проблеми с кабел, щепсел и контакт не съм имал.

  4. 3p
    3p е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    19
    #3

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Мерси за отговора. Все пак реших да използвам твърда връзка, че от жени всичко може да се очаква.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,783
    #4

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Вместо контакт ползвай тези клеми https://tashev-galving.com/product/0...20,%20IKW22203

  6. 3p
    3p е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    19
    #5

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Също добро решение, благодаря!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #6

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Напрежението в България по стандарт е 230V така, че токът е под 16А

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,248
    #7

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Той стандарта е този, но зависи какво ще ти достави местното "немонополно" енергоразпределително дружество.
    Засичал съм стойности над 240V.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #8

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Тъкмо като включи всичките консуматори напрежението ще спадне до стандартни стойности.

  11. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #9

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Цитат Първоначално публикувано от biro Виж публикацията
    Тъкмо като включи всичките консуматори напрежението ще спадне до стандартни стойности.
    Не позна
    zxc0 одобрява това.

  12. Novice
    Тук е от
    Nov 2020
    Мнения
    7
    #10

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Здравейте!
    За да не пускам нова тема, ще използвам тази (е, ако няма отговори, ще пусна нова ). Купих наскоро жилище, в което в кухненската част на всекидневната има изведени 2 кръга - един с един контакт при 3х4 кабел - очевидно за готварска печка, и един с 3 контакта ( даже не съм сигурен дали и аспирацията не беше на този кръг) при 3х2.5 кабел - очевидно за останалите ел. уреди в кухнята. Направи ми впечатление, че всички кръгове за контактите в жилището са с предпазители 25А, не знам, дали тези, които са на 2.5 не трябва да са на 16А, но както и да е. Сега, основният ми въпрос е: до какво натоварване може да издържи проводникът 3х4, понеже смятам да инсталирам вградена фурна и вграден плот с 4 котлона. Най-вероятно на твърда връзка. Общата мощност на подобна окомплектовка спокойно може да прехвърли 10 000W. Сега, кога ще се наложи да се ползват 4 котлона и фурна едновременно, то е ясно - едва ли някога. Реално, повече от 2 котлона и фурна едва ли ще се включват в 99.9% от времето. Пътят от таблото с предпазителите до кухнята е много малък - да кажем 5м, не повече. Предпазител 32А мисля, че няма да е проблем за 3х4, така че мога да го подменя. Чел съм, че стандартно трябва да е 3х6кв, но когото и да питам, няма толкова дебел кабел инсталиран в дома си. В строителните хипермаркети същи ги няма в наличност, което също води към мисълта, че никой не купува подобни кабели. Общо взето, притесненията ми са, колко ток могат да носят тези проводници - 4 и 2.5кв. Предпазители лесно се сменят, но кабели си е играчка.

  13. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #11

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    По най-най- груби сметки - 10 ампера на квадрат максимално. За жилищна инсталация кабел 6 квадрата се използва само от електромера до апартаментното табло. Вътре най много 4кв.
    ААТ и Stoimen харесват това.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Nov 2020
    Мнения
    7
    #12

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    По най-най- груби сметки - 10 ампера на квадрат максимално. За жилищна инсталация кабел 6 квадрата се използва само от електромера до апартаментното табло. Вътре най много 4кв.
    10x4=40A. 40A при 230V (пък и при 220) е над 9KW, което е добра новина за мен. Това ще рече, че и 3 котлона + фурна да включа, пак няма да има проблеми. Да разбирам ли, че при тази сметка при кръговете, които са 3х2.5, няма проблеми, че предпазителите са по 25А?
    Захранващият кабел на жилището мисля че е 10кв., не 6. Сградата е строена преди 10 години, ако това има значение.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    108
    #13

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Вместо контакт ползвай тези клеми https://tashev-galving.com/product/0...20,%20IKW22203
    Някой може ли да ми каже,защо вместо контакт да се ползват тези клеми?
    Каква е разликата и по добре ли е всички вградени уреди в кухнята да са свързани с такива клеми?

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #14

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Цитат Първоначално публикувано от ambrozia403 Виж публикацията
    Някой може ли да ми каже,защо вместо контакт да се ползват тези клеми?
    Каква е разликата и по добре ли е всички вградени уреди в кухнята да са свързани с такива клеми?

    Това е вариант на твърда връзка, а тя е за предпочитане, пред връзката изпълнена със стандартен контакт/щепсъл, при свързване на мощни консуматори, каквито са готварските печки.
    Има и усилени контакти, които могат да се ползват https://www.home-max.bg/usilen-konta...psel-25a-byal/
    kokovox одобрява това.

  18. Novice
    Тук е от
    Nov 2021
    Мнения
    2
    #15

    Отговор: Свързване на фурна и котлон

    Здравейте. Не отварям нова тема, понеже виждам, че тук се обсъжда въпросът.

    Нанасох се в нова квартира, чиято кухня почти завършват и имах възможност да видя как са свързани аспиратор, котлон и фурна. Свързването ме притесни, хазяинът казва "всичко е 6, ще издържи и няма да се подпали" :D
    Та, ново строителство е и гледам, че от един обикновен контакт са свързали на едно с лустър клема котлон и фурна, а от същия този кабел, захранващ тези двете са изтеглили по-нагоре към аспиратора друго парче (снаден е с твърда връзка, която остана зад плота и нямам снимка на нея). Прилагам снимка и се надявам да ме извините за некомпетентността, както и да кажете това свързване дали ще доведе до проблем или най-добре да не ползвам едновременно 2 котлона и фурна.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котлон за природен газ.
    От komisar във форум Бяла техника
    Отговори: 6
    Последно: 03-11-19, 10:05
  2. Стъклокерамичен котлон и фурна Miele H4540e-kat
    От reksreks във форум Друга битова техника
    Отговори: 1
    Последно: 20-01-18, 11:57
  3. Фурна Бош - нов заден панел или нова фурна?!
    От tikettiket във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 2
    Последно: 21-07-13, 09:34
  4. Индукционен котлон
    От Julian във форум Бяла техника
    Отговори: 25
    Последно: 22-09-10, 11:39
  5. керамичен котлон - връзване?
    От 4i4i във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 21
    Последно: 29-09-09, 19:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе