Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 54

Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #16

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Въпрос на контрол. На годишната проверка като не знаеш за какво се разказва - електрошок. На следващата пак не знаеш - лоботомия
    Като оставим майтапа на страна, каква форма би имал контрола при едно такова принуждаване. При констатирано нарушение данъците ли ще ни вдигнат? Или пък обществено полезен труд...

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #17

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Въпрос на контрол. На годишната проверка като не знаеш за какво се разказва - електрошок. На следващата пак не знаеш - лоботомия
    Веднага ти давам пример - Никога не съм чел "Под игото" - но мога да ти я разкажа.... - това е въпрос на информация. Как ще я получа си е мой проблем.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #18

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    По-рано днес форума беше недостъпен и не можах да си редактирам/допълня поста.
    Исках да допиша следното:
    ---------------------
    ПП.
    И да вземем да изясним още едно нещо - какво е образование:
    1. Преди 100 години, образование се свързвало с натрупани знания и факти и обща култура, т.е. зубрене
    2. Преди около 50 години, към образование освен знанието е добавено и мисленето. Като пояснение на това е, как в днешно време в не малко фирми, не се търсят знаещи хора (даже и опит не се изисква), а мислещи и можещи.
    3. А пък в днешно време - освен знанието и мисленето, образованието означава и да можеш да си намериш нужната информация. Т.е. ако нещо от знанието ти липсва в момента, то да знаеш как набърза да го попълниш. Пример - 95% от докторите не знаят в детайли какво значат аномалиите при нивата на C3, но знаят при нужда кой медицински учебник да отворят за да проверят какво значат аномалиите. (C3 е показател някакъв за имунна недостатъчност, случайно избран пример)

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #19

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Веднага ти давам пример - Никога не съм чел "Под игото" - но мога да ти я разкажа.... - това е въпрос на информация. Как ще я получа си е мой проблем.
    само че книгата е по-добра

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #20

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Pat на практика и де факто няма да "разкажеш" "Под игото", а това което някой друг ти е разказал, било във формата на филм, било под формата на обща информация за книгата и героите описани в Уикипедия или някаква подобна "енциклопедия" ...
    Въпроса не е дали можеш да я "разкажеш", а дали "си я преживял" книгата с разума си и емоциите си ...

    След като вече не се прави разлика между личен прочит на книга и "разказано" от друго лице действие на книга е ясно че не се прави разлика между имитация и оригинал... не се цени оригинала(автентичната мисъл вложена от автора и оценена от поколение/я), а имитацията/интерпретирането на тази мисъл от друг човек ...

    А бре общо взето=консумеризъм... не е важно съдържанието, а да ни е по лесно- взимаш, използваш и хвърляш= плащаш, гледаш филм по книгата и забравяш ...всичко това защото е по-лесно, а не защото е по-полезно ...


    П.П. Аз съм от поколението "стъпило на два бряга" от една страна са компютрите, от другата страна книгите.Учих в първите училища в България в които бяха въведени компютри и в които за първи път беше въведен предмет "информатика".Тогава нито математически, нито немски/английски/френски/испански гимназии имаха комютърни кабинети и предмет в програмата на изучаване "информатика" ...

    И двете си имат своята стойност и ценност, беден е този който се опитва да "замени" книгите с компютри/интернет и обратното- компютрите/интернет с книги ...

    От тази гледна точка мисля имам доста по -бистър поглед от повечето спорещи-едни израстнали само с книги, други предимно с компютърни мишки в ръка отричащи четенето на книги и "заместващи" го с компютри и интернет (информация) ...

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #21

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    ... На тези книги(от по-горния пост) никой няма да се досети името на автора сега, камо ли след 50 години, тъй като те нищо ново не предлагат, ...
    Точно тези две книги (чел съм ги през 95) постоянно се цитрат оттогава досега именно щото предлагат нови възгледи. На самия Дейл Карнеги е отредено малко място в едната от тия книги, но то е именно да се посочи разликата в нивата на мисленето.
    Както и да е, прочел съм (тогава) поне още 20 със сходна тематика, но не бих препоръчал нито една друга. Знам имената на авторите и много често срещам тези имена заедно с техни цитати по други материали.

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #22

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Примера който дадох е за това колко безсмислена е идеята да задължаваш някого да чете. На практика контрола е невъзможен.

    justify, НЕ ИСКАМ да преживявам нещо което не ми носи удоволствие. Но съм бил задължен да притежавам тази информация поради изискванията на образователната система. И тук е момента да уточним нещо: Задължението за четене с цел образование - ДА, щом то е задължително, значи трябва да се чете. НО четенето на книги ей-така за удоволствие не може да бъде задължително.
    На мен примерно не ми доставя никакво удоволствие да чета книга, не само книжна, но и електронна. За времето което трябва да отделя за една книга, мога да изгледам поне 10 пъти повече филми и по-важното е, че на мен това ще ми донесе удоволствие!
    Има неща обаче които не мога "да ги изгледам" - и в същото време ми харесват - тогава се принуждавам да ги чета.....

  10. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #23

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Примера който дадох е за това колко безсмислена е идеята да задължаваш някого да чете. На практика контрола е невъзможен.

    justify, НЕ ИСКАМ да преживявам нещо което не ми носи удоволствие.На мен примерно не ми доставя никакво удоволствие да чета книга, не само книжна, но и електронна. За времето което трябва да отделя за една книга, мога да изгледам поне 10 пъти повече филми и по-важното е, че на мен това ще ми донесе удоволствие!
    Типично...

    Неразбиране, че живота не е само удоволствие и "леснина"...

    Чете се не само и единствено за удоволствие, а за знания и донякъде(само за някои хора) мъдрост...
    Страданието и мъката също са знания и мъдрост.
    В природата също е така, болката е знание за този който може да го осъзнае и извлече...


    Без мъка и страдание, няма да има удоволствие, без лошо, няма добро, без мъжа няма жена...

    Като Ин и Ян всяко нещо има поне две страни, има хора които го разбират и такива които не го съзнават.

    А какво ще правиш ако отговора/информацията която търсиш го/я няма в интернет, няма го в книгите?


    Все пак ние сме в различни мисловни парадигми, не очаквам да бъда разбран, макар че се надявам ...
    Този пост е редактиран от justify; 13-08-13 в 22:46.

  11. kod
    kod е на линия
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,245
    #24

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Веднага ти давам пример - Никога не съм чел "Под игото" - но мога да ти я разкажа.... - това е въпрос на информация. Как ще я получа си е мой проблем.

    Аааа, зачекна болна тема.
    Това лято този абсурд е в списъка със задължителни книги на детето. Имах неблагоразумието да проверя защо другите книги вървяха като песен, а тази е адово мъчение.
    Е... разбрах. И ми стана още по-тъжно за образователната система и безумния подбор на литература, непроменена от десетки години.


    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Примера който дадох е за това колко безсмислена е идеята да задължаваш някого да чете. На практика контрола е невъзможен.
    Естествено че е безмислена. За страната ни. За азиатците може би не е толкова безмислена. Просто си... теоретизираме.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #25

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Принудително четене по скоро би имало обратен ефект, децата и хората ще намразят книгите ..., но с реклама и маркетинг могат да се постигнат чудеса ... представете си съвременна тип филмова реклама но на книга като "тримата мускетари"...., а в момента който някой открие удоволствиетието от прочитането на една интересна книга заразата е за цял живот ...

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #26

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    ... А бре общо взето=консумеризъм... не е важно съдържанието, а да ни е по лесно- взимаш, използваш и хвърляш= плащаш, гледаш филм по книгата и забравяш ...всичко това защото е по-лесно, а не защото е по-полезно ...
    За по-лесното съм абсолютно съгласен. Това е част от еволюцията на обществото (да се търси мекото) и не виждам защо я отричаш. Едно време е имало дуели, пък сега няма. Кажи го това на някой царски руски офицер - "сега в 2013 няма дуели" и сигурно ще реши че е така, "защото е по-лесно, а не защото е по-полезно".
    Така че, "непо-полезното" е под въпрос.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #27

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    За по-лесното съм абсолютно съгласен. Това е част от еволюцията на обществото (да се търси мекото) и не виждам защо я отричаш. Едно време е имало дуели, пък сега няма. Кажи го това на някой царски руски офицер - "сега в 2013 няма дуели" и сигурно ще реши че е така, "защото е по-лесно, а не защото е по-полезно".
    Така че, "непо-полезното" е под въпрос.
    Просто пробвай....

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #28

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Просто пробвай....
    Аз съм вече от еволюиралите. Като се научиш един път на мързел и после трудно се отучваш.
    Шегувам се разбира се, отвреме на време чета по нещо от читанка - 1-2 ХУДОЖЕСТВЕНИ книжки годишно. Последната беше "Зеленото Ухо" на Любен Дилов-Баща. Много хубава и приятна, но някои идеи вътре вече са морално остаряли.

    Както се разказваше в една книжка на Богомил Райнов за всяка "възраст си има емоции". Там в края на книгата нашия човек си беседваше с противниковия Сеймур. Всъщност Богомил Райнов е имал да казва разни работи на обществото, ама за да не си изпати от тогавашната цензура ги беше сложил думите в устата на врага.
    Та във финалната дискусия, врага Сеймур каза нещо такова - "ако на 18 години не си се влюбил, значи си без сърце, ако на 20 не си с комунстически убеждения, значи си без сърце, ако на 22 все още си с комунистически убеждения, значи си глупак, ако на 30 ...".

    Та така, за всяка възраст си има вълнения, за мен худежствената литература беше вълнение в друга възраст.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 14-08-13 в 01:21.

  17. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #29

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    А какво ще правиш ако отговора/информацията която търсиш го/я няма в интернет, няма го в книгите?
    Ще ползвам джокер от приятел

    В природата също е така, болката е знание за този който може да го осъзнае и извлече...
    Така е, но предпочитам да го извлека от твоята болка, не от моята.

    Без мъка и страдание, няма да има удоволствие......
    мазохистични нотки ли долавям...?


    Типично...

    Неразбиране, че живота не е само удоволствие и "леснина"...
    Живота е такъв какъвто си го направиш.



    Та така, за всяка възраст си има вълнения, за мен худежствената литература беше вълнение в друга възраст.
    Това казвам и аз - книгите бяха едно много добро забавление, но то свърши в ученическите ми години.....

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    240
    #30

    Отговор: Подкерпяте ли идеята, държавата принудително да задължава да се четат книги?

    Не искам да ме задължават да чета! Искам да имам ПРАВОТО да чета !!! А в последните 20тина години, това право ми е отнето. При цена на 1 книга, равняваща се на 2-3 кг. месо изборът ми е предопределен. Хлябът е по-силен и от тока и от книгата! Да вярно е че я има читанката, ама докога ли... Сега пак се опитват да я затворят, и то с помоща на ФБР.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 84
    Последно: 22-12-21, 20:32
  2. Четат ли x265 телевизорите до момента?
    От detronik във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 03-07-17, 21:59
  3. Има ли начин за принудително размразяване на климатика?
    От alfalon във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-11, 19:16
  4. Нов сайт, или какво ще кажете за идеята........
    От backinblack във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 12-09-06, 01:09
  5. DVD дискове които вече не се четат...
    От Popkaro във форум Общ - софтуер
    Отговори: 12
    Последно: 26-05-05, 10:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе