Резултати от 1 до 10 от общо 10

Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #1

    Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Да се забрани изцяло употребата на GSM-и от водачите на превозни средства, предлагат американски учени

    30.06.2006 г., НетИнфо.БГ


    "Шофьорите, които говорят по мобилен телефон, докато карат - дори и да използват hands-free, са опасни колкото и водачите, които са се седнали зад волана, доволно "почерпени", сочат резултатите от скорошно проучване в САЩ.

    Ако законодателите искат да въведат наистина строги мерки с цел да се справят с отвличането на вниманието по време на шофиране, трябва да забранят изцяло употребата на мобилни телефони от водача на превозното средство, смята Франк Дрюз, преподавател по психология в университета на Юта.

    Учените използвали автомобилен симулатор, на който тествали реакциите на 40 шофьори доброволци, разделени в четири групи.

    Първите карали, без да бъдат смущавани от нищо; вторите трябвало да говорят по мобилния си телефон; третите също използвали своя GSM, но със hands-free.

    На водачите от четвъртата група преди да започне експериментът била дадена водка с портокалов сок, като количеството алкохол в кръвта им е било около 0,8 промила. Толкова приблизително е максимално позволеното от американското законодателство. За сравнение у нас нормата е 0,5 промила.

    Трима от участниците ударили движещата се отпред кола. И при това те не са били от групата на почерпените, а именно от групата на тези, които говорят по телефона.

    Независимо от употребата или не на hands-free, водачите, които използвали своя GSM, карали като цяло по-бавно, но това не означава и по-внимателно - реагирали със закъснение на опасности по време на движение, натискали спирачките с 9% по-бавно, а в същото време скоростта им през цялото време на експеримента била доста променлива.

    Употребилите алкохол карали най-бавно от всички останали, но пък за сметка на това начинът им на шофиране бил най-агресивен.

    Да говориш по телефона си, докато караш, е точно толкова, или дори още по-опасно, от това да седнеш зад волана пил, казва Дрюз, който припомня, че 40% от тежките катастрофи в САЩ са причинени от шофьори, които са употребили алкохол.

    Както много хора, които карат, след като са обърнали няколко чашки, така и тези, които не могат да се разделят с телефона си, дори и когато им се налага да шофират, заявяват, че това съвсем не им се отразява, посочва още ученият."



    Линк: http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=906428

    Коментар: Сега в Щатите, скоро и в други държави...

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Ако някой иска да изгледа същия тест, проведен от митоловците:

    http://bt.slero.org/details.php?id=49&hit=1

    http://thepiratebay.org/details.php?id=3348325


  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #3

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Е каква е разликата дали ще говоря по телефона докато шофирам, дали ще пуша докато шофирам, дали ще ям семки докато шофирам, дали ше ми мели некоя дебела жена до мен докато шофирам?
    И какво общо има това с алкохола :dock:

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #4

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Цитат Първоначално публикувано от IvO™
    [

    Коментар: Сега в Щатите, скоро и в други държави...
    Най-вероятно ще се натегнем и ние,като в стария виц,дето Брежнев като пръдне - Тодор се н...ра.

    Имам приятел,на 0,5 л. водка като машина застопорява на 60км/ч и кара по-сигурно от някои трезвеници :unk:

  6. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #5

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Те всичко оправиха в тази държава дето след 15-20 години народ няма да има, а само депотати, та се хванаха с телефоните.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #6

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Това, което аз знам от различни тестове, които съм чел е, че когато се говори по телефона, поради последователната работа на мозъка, вниманието значително се откланя към говоренето и това намалява реакцията към ситуации на пътя. За това и ми беше много интересно, защо въведоха задължителното ползване на hаndsfree, след като с него и без него е същата работа. Според един преподавател идеята на hаndsfree-то е, че без него силата за управление на волана, когато се махме едната ръка за да се държи телефона, намалява два пъти и при нужда от избягване на ситуация, може да не стигне сила да се завърти волата(или да се стигне до крайно ляво/дясно положение). От друга страна когато някой е в колата, колкото и да си говорите, ситуацията на пътя се следи и от двамата и при възникване на нещо по критично, приказките спират веднага и човек има време да реагира.
    От наблюденията ми съм стигнал до извода, че това което съм чел е вярно.
    За алкохола нищо не мога да кажа. Пил/пиян не карам и никога не се качвам в кола с пият шофьор.

  8.  
     
  9. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #7

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Напълно подкрепям тезата.

    А и както знаем - мъжете не могат да правят 2 неща едновременно. Аз си признавам, че като паркирам назаден - намалявам радиото

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    По принцип подкрепям такава мярка. Омръзнало ми е да карам след някоя пикла, която държи с една ръка волана, с другата телефона и кара с 30км/ч, лъкатушейки по осевата линия. Или под носа ми, някой добре облечен бизнесмен да направи ляв завой от крайно дясна лента с мощния си джип, без мигач и с телефон в едната ръка, защото в последния момент и без това ограничения брой мозъчни клетки, които има са се включили в управлението на колата. Лошото е, че и какъвто и закон да се приеме, ако не се контролира неговото спазване, той е безсмислен.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    898
    #9

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    По принцип подкрепям такава мярка. Омръзнало ми е да карам след някоя пикла, която държи с една ръка волана, с другата телефона и кара с 30км/ч, лъкатушейки по осевата линия. Или под носа ми, някой добре облечен бизнесмен да направи ляв завой от крайно дясна лента с мощния си джип, без мигач и с телефон в едната ръка, защото в последния момент и без това ограничения брой мозъчни клетки, които има са се включили в управлението на колата. Лошото е, че и какъвто и закон да се приеме, ако не се контролира неговото спазване, той е безсмислен.
    Всичко естествено се свежда до индивидуални качества,но по принцип всяко едно странично занимание по време на шофиране оказва влияние в/ху бързината на рефлексите,така че също съм за такъв закон.Особено при наличието на множество от "пикли и добре облечени бизнесмени" по пътищата.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    444
    #10

    Re: Мобилните телефони при шофиране - по-вредни от алкохола

    За мен това е поредното идиот-американско проучване целящо да се намести на главните страници на жълтите вестници.Най-малкото че 40 шофьори не е никаква представителна извадка .. още по-малко и 3-ма които са се блъснали по неясни причини.

    Аз докато карам и някой ми звънне определено усещам как вниманието ми се отклонява през определени периоди за около секунда.Това с една ръка да сменяш скоростите също е много кофти.Преди няколко седмици си взех блутут слушалка и сега положението е коренно различно - усещам че докато говоря вниманието ми е насочено на 100% към пътя.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Мобилните телефони изтребват фатално пчелите
    От prt във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 16-04-07, 11:01
  2. Отговори: 10
    Последно: 11-04-07, 11:28
  3. Нови троянски коне заплашват мобилните телефони
    От Lupus във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 28-01-06, 15:44
  4. Радиация от мобилните телефони
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 8
    Последно: 13-01-04, 22:17
  5. Мобилните телефони опасни? за пореден път :-)
    От fori във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 3
    Последно: 14-10-03, 11:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе