Резултати от 1 до 11 от общо 11

Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #1

    Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Компаниите се опитват да намалят цените на своите продукти

    08/04/2007 | TechNews.bg


    "Употребата на Linux в мобилните телефони може да нарасне много бързо през следващите години, твърди ново проучване. Причината за това са опитите на компаниите в индустрията да произвеждат смарт телефони на възможно най-ниски цени, според ABI Research.

    До 2011 г. броят на клетъчните телефони, използващи Linux като алтернатива на комерсиалните операционни системи, се очаква да нарасне на 127 милиона, от 8.1 милиона през тази година.

    Linux не е популярна система за мобилни телефони в момента, на фона на около 1 милиард продадени хендсети в световен мащаб през 2006 година, според Gartner. По-голямата част от смарт телефоните използват операционната система Symbian, която се налага от Nokia, или Windows Mobile на Microsoft. Symbian държи 56% от световния пазар за смарт телефони, твърди ABI.

    За да се увеличи употребата на Linux, на компаниите ще се наложи да се преборят с някои от нейните слабости, като например с факта, че системата е бавна и използва прекалено много памет. Друг проблем е липсата на инструменти за развитие и стандартизиран програмен интерфейс за приложения, казват от ABI.

    Linux обаче има и много силни страни. Тъй като е софтуер с отворен код, операционната система е достъпна безплатно и освен това разполага с по-гъвкави възможности. Други плюсове са наличието на голям брой разработчици в общността на отворения код.

    Компаниите в индустрията може би виждат в Linux възможност да се противопоставят на доминиращата роля на Symbian на пазара за смарт телефони, а освен това и да не допуснат Microsoft да стане прекалено силна на пазара."



    http://www.technews.bg/info.php?id=3157

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    63
    #2

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Моторола има нова разработка (ос за несмарт телефоните им) базирана на комбинацията м/у линукс и джава, и се очаква, че модели с нея ще почнат да излизат на пазара към края на тази четвърт. Искрено се надявам, че този път те ще публикуват повече информация и ще позволят на 3-ти лица да разработват приложения за телефоните им.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #3

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Цитат Първоначално публикувано от wallace
    Моторола има нова разработка (ос за несмарт телефоните им) базирана на комбинацията м/у линукс и джава, и се очаква, че модели с нея ще почнат да излизат на пазара към края на тази четвърт. Искрено се надявам, че този път те ще публикуват повече информация и ще позволят на 3-ти лица да разработват приложения за телефоните им.
    Linux + Java = JUIX.

    Motorola ROKR E2 е базиран на JUIX и се продава от месеци. Други модел е RIZR Z6.

    Motorola Ming е също с Linux-базирана OS, също като други touch-телефони на компанията: E680, ROKR E6 ...

    Нито един от тях не е smartphone, според производителя.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    63
    #4

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Говорил съм си с представители на моторола и спред тях има разлика в имплементацията при Е2 и Z6, но избягват да навлизат в подробности. За съжаление няма много телефони с линукс иначе с удоволствие бих си поиграл с някой.

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    По мое мнение, две неверни неща в новината.

    Linux, най-общо казано, не е по бавна ОС, нито пък използва повече RAM от Windows OS.
    Второ, чак толкова разработчици за Linux няма. Има много самодейци, които желаят да се наричат Linux разработчици. Броя на разработчиците за Windows е несравнимо по-голям. По комерсиални причини разбира се.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #6

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    А, не е ли нужно да приложиш някакви аргументи или доказателства към тези твърдения или поне да кажеш как у теб се е формирало това, така компетентно изказано, мнение?

    Би ли обяснил защо твърдиш, че:
    - Linux е по-бърз от Windows при телефоните
    - Windows се разработва от повече хора, отколкото GNU/Linux

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    272
    #7

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    както вече бях някъде споменал, възлагам надежди (за момента) единствено на http://openmoko.org/ ...

  10. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #8

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    А, не е ли нужно да приложиш някакви аргументи или доказателства към тези твърдения или поне да кажеш как у теб се е формирало това, така компетентно изказано, мнение?

    Би ли обяснил защо твърдиш, че:
    - Linux е по-бърз от Windows при телефоните
    - Windows се разработва от повече хора, отколкото GNU/Linux
    Имал съм възможност по едно и също време да имам пред себе си за достатъчно дълго време телефони под OpenMoko, Windows Мobile 5.0, Palm и Symbian. Мой приятел е дистрибутор на GPS софтуер, устройства и карти [за GPS и такива неползващи GPRS].
    Та той има фирмени Neo, HTC и Palm, най-малкото за демонстрации, такъв е избора на израелците. Той ползва iPAQ на HP. Аз ползвам два Symbian телефона. Пет от шестте устройства са със сходни характеристики.
    Та моето както иронично го наричаш "компетентно" изказано мнение драги ми Ghost се е формирало от лични впечатления, органолептични, а не от мъдро бъркане в носа.
    Очеваден водач в бързодействието беше Palm Treo. След това Neo под OpenMoko, Нокията под Symbian, iPAQ с Windows Mobile и накрая HTC със същата ОС. Поне по твърдението на израелците, видно от документацията, версиите на софтуера им за различните ОС е максимално оптимизиран, от доста години се занимават с това.

    Дано този отговор те удовлетворява, защото нямам намерение да си чеша езика заради глупави забележки.

    По втория въпрос, не смятам за нужно да се обосновавам.
    Първо, допуснал си известна неточност. Написал съм разработчици ЗА Windows, а не НА Windows, има известна разлика. Под "за Windows" съм имал предвид софтуер, работещ под Windows.

    Второ, твърдението ми следва от мястото, което заемат двете ОС, броя на потребителите, разпространението. Естествено и логично е повече хора да имат интерес да се занимават със софтуер, носещ печалба и работещ под нещо толкова разпространено, колкото е Windows OS. В настоящия момент обратното твърдение е наивно.
    Ще мине доста време, ако въобще дойде такова, докато ентусиастите станат повече от комерсиалните разработчици.

    И пак подчертавам както в първия си пост, това е мое мнение и никого не ангажирам с него.
    Изложи твоето вместо да спориш с мен отново.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    372
    #9

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    И аз да се натикам между шамарите
    Има разлика между разработчици за GNU/Linux и разработчици за линукс за телефони. Ако първите са наистина много (не знам точно колко), то колко ли са вторите като се вземат в предвид плахите опити на различни фирми да направят всяка поотделно нещо като Линукс за телефони.
    Все пак новината на IvO™ не е за любимото Windows vs. Linux, а за Линукс като алтернатива при мобилните операционни системи.
    Лично аз съм настроен положително към свободната платформа и не бих пропуснал една такава ако я видя на изгодна цена. И все пак кога ще се появят хилядите приложения, които в момента ги има за Symbian и Windows Mobile.
    [img width=304 height=600]http://www.mobilebulgaria.com/uploads/mobile_pics/2007/02/pic_1035.jpg[/img]

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    63
    #10

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    То това с приложенията е малко затворен кръг - за да се появят много приложения за линукс базиран телефон трябва да има натрупана критична маса от потребители на този телефон и съответно за тези приложения, а за да се натрупат те трябва нещо да ги е привлякло към телефона. Освен ако бъдещия производител(и) на телефона не извадят някое наистина добро хардуерно решение, публикуват наистина подробна и ясна документация и поне в началото налеят доста парички на разработчици да създадът бързо ивестно количество приложения.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #11

    Re: Linux ще навлиза бързо в мобилните телефони

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Имал съм възможност по едно и също време да имам пред себе си за достатъчно дълго време телефони под OpenMoko, Windows Мobile 5.0, Palm и Symbian. Мой приятел е дистрибутор на GPS софтуер, устройства и карти [за GPS и такива неползващи GPRS].
    Та той има фирмени Neo, HTC и Palm, най-малкото за демонстрации, такъв е избора на израелците. Той ползва iPAQ на HP. Аз ползвам два Symbian телефона. Пет от шестте устройства са със сходни характеристики.
    Та моето както иронично го наричаш "компетентно" изказано мнение драги ми Ghost се е формирало от лични впечатления, органолептични, а не от мъдро бъркане в носа.
    Очеваден водач в бързодействието беше Palm Treo. След това Neo под OpenMoko, Нокията под Symbian, iPAQ с Windows Mobile и накрая HTC със същата ОС. Поне по твърдението на израелците, видно от документацията, версиите на софтуера им за различните ОС е максимално оптимизиран, от доста години се занимават с това.


    Дано този отговор те удовлетворява, защото нямам намерение да си чеша езика заради глупави забележки.

    Не, не ме удовлетворява. Разгледал си някой и друг телефон, е и? Как ги сравни? Как определи бързодействяието? Как определи изискванията за памет? Къде са разултатите?

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    По втория въпрос, не смятам за нужно да се обосновавам.
    В такъв случай и аз не смятам за нужно да вземам мнението ти под внимание...

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Първо, допуснал си известна неточност. Написал съм разработчици ЗА Windows, а не НА Windows, има известна разлика. Под "за Windows" съм имал предвид софтуер, работещ под Windows.
    Прав си. Сгрешил съм. Това уточнение прави мнението ти още по-трудно за приемане.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Второ, твърдението ми следва от мястото, което заемат двете ОС, броя на потребителите, разпространението. Естествено и логично е повече хора да имат интерес да се занимават със софтуер, носещ печалба и работещ под нещо толкова разпространено, колкото е Windows OS. В настоящия момент обратното твърдение е наивно.
    Ще мине доста време, ако въобще дойде такова, докато ентусиастите станат повече от комерсиалните разработчици.
    Съчинение по картинка. То и при ПК потребителите на Windows са повече от тези на Линукс. Дали обаче съотношението на разработчиците има връзка със съотношението на потребителите? Според мен - не.

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    И пак подчертавам както в първия си пост, това е мое мнение и никого не ангажирам с него.
    Изложи твоето вместо да спориш с мен отново.
    Нямам мнение. Не съм наясно как стоят нещата при мобилните телефони. Твоето мнение звучеше много компетентно и реших да проверя на какво е базарино, за да знам дали си заслужава да го взема предвид. Вече знам.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Мобилните телефони изтребват фатално пчелите
    От prt във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 16-04-07, 11:01
  2. Отговори: 9
    Последно: 02-07-06, 20:04
  3. Нови троянски коне заплашват мобилните телефони
    От Lupus във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 28-01-06, 15:44
  4. Радиация от мобилните телефони
    От Lupus във форум Технологии
    Отговори: 8
    Последно: 13-01-04, 22:17
  5. Мобилните телефони опасни? за пореден път :-)
    От fori във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 3
    Последно: 14-10-03, 11:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе