Горивата ще поскъпнат, за да има пари за армията
Икономистите разкритикуваха решението на тройната коалиция да вдигне акциза заради претенциите на Министерството на отбраната
Тройната коалиция реши догодина акцизът върху течните горива да се вдигне повече от вече договореното. Целта е бюджетът да събере повече пари за отбрана. Конкретни цифри не са били обсъждани. "Това ще определи парламентът", каза премиерът Сергей Станишев.
Управляващите се разбраха парите за армията да се вдигнат от заложените досега в проектобюджета 2.32% от БВП на 2.55%. Министерство на отбраната искаше 2.6%. Според различни депутати, участвали в срещата в резиденция "Лозенец", става дума за увеличение с 51-60 млн. лв. "Нямам повече претенции към бюджета", заяви от Брюксел вчера пред агенция "Фокус" военният министър Веселин Близнаков.
За догодина правителството вече е заложило в бюджета вдигане на акцизите на течните горива заради договорките с Еврокомисията. Акцизът на литър безоловен бензин, газьола и керосина ще се повиши с 5-6 ст., а на оловния - с 16 ст. Налогът върху горива като мазута пък се качва от 25 лв. на 30 лв. на тон. Според разчетите на финансовото министерство от това увеличение в хазната ще влязат още 145 млн. лв. Сметките показват, че за да се съберат допълнително 50-60 млн. лв. за армията, акцизите ще трябва да се вдигнат с още 1/3. Така общото повишение за литър бензин например може да е със 7-8 ст.
Вдигането на налозите върху горивата по принцип се отразява върху повечето стоки и услуги. Освен това догодина отново се очакват високи цени на петрола. "По данни на МВФ той ще стигне 70 долара на барел при 65-70 долара към момента", обясни Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика.
Съветът на коалицията е отхвърлил идеята горивата за армията да бъдат освободени от акциз. Вчера зам.-лидерът на НДСВ Милен Велчев дори е предложил да отпаднат всички данъци върху всички доставки за армията, но това не е било прието. Военните отдавна настояват, вместо да плащат ДДС и акциз върху бойната техника и горивото, парите да отиват за финансиране на проекти по въоръжението или в социалната сфера. Само миналата година армията е платила към 50 млн. лв. като акциз и ДДС.
Увеличението на парите за отбрана ще бъде и за сметка на "преструктуриране на разходите в бюджетните системи", съобщиха от пресслужбата на кабинета. Оттам не успяха да обяснят какво означава това. "Става въпрос за свиване на разходите на другите министерства, но това е по-скоро пожелателно предложение", обясни за "Сега" Алиосман Имамов, зам.-председател на бюджетната комисия в парламента.
Икономистите остро разкритикуваха решението на управляващите. "Това е неправилно. Подобна сума може да се набави например чрез разпродажба на имоти на армията из страната вместо чрез изземване на пари от данъкоплатците", коментира Георги Ангелов от "Отворено общество".
"При огромния бюджетен излишък и държавни разходи в размер на 21 млрд. лв. звучи абсурдно 50 млн. да се събират чрез вдигане на акцизите", смята и Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч". Според него подобна икономия може да се направи с лекота вътре в самото МО или в рамките на държавния бюджет. "Лицемерно е да се твърди, че парите за отбрана не стигат, при положение че само от един свой имот на "Ситняково" армията взе 42 млн. лв.", каза още Богданов.
"НАТО изисква около 2% от БВП да се отделят за отбрана, толкова дават членките на организацията от Европа", обясниха Ангелов и Чобанов.
Според тях самото МО е поело ангажимент за 2.6%, за да модернизира въоръжението си по-бързо. Ангелов добави, че страната ни има третия по големина военен бюджет в Европа като дял от БВП, преди нея са само Гърция и Турция.
Министерството на отбраната от няколко месеца иска парите за сектора да се увеличат от 2.32% на 2.6% от БВП. Според военния зам.-министър Симеон Николов това са 100 млн. лв. Минимумът, с който могат да се покрият социалните мерки във връзка с професионализацията на армията, бил 45 млн. лв. Аргументът на МО е, че страната ни е поела ангажимент пред НАТО да отделя 2.6% от БВП за отбрана. Първоначално за отбрана догодина бяха предвидени 1.007 млрд. лв.
Съветът на коалицията не е гледал спорните въпроси за закриването на безмитните магазини и единния данък от 10% за всички видове хазартни игри. Според запознати обаче вече има договорка той да се приеме.
Оригиналът: http://www.segabg.com/online/article...=16&id=0000101
Коментар:
Добре сте ни дошли в Турция! Добре сте ни дошли и в Испания! Добре сте ни дошли и в Украйна дори! Ама в България - надали...
Няма какво да му коментирам - изказвал съм се достатъчно по темите за абсолютните простотии, които настоящето (а и предишното) управление върши.