Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

SIM карта само срещу паспорт

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    SIM карта само срещу паспорт

    SIM карта само срещу паспорт
    МВР натиска да спрат анонимните телефони

    Анонимните номера за GSM да бъдат забранени. Това ще поиска полицията от мобилните оператори. Предплатени SIM карти трябва да се продават само срещу документ за самоличност, настоява МВР. Предложението е обсъдено на националното съвещание на министерството преди ден, съобщиха участници в сбирката. Висшите полицаи ще преговарят с операторите как да решат проблема. Измамници, трафиканти и бомбаджии ползват на килограм предплатените карти, защото МВР не може да ги проследява. Те са едно от най-популярните средства за дистанционно взривяване на бомба от телефон, обясниха криминалисти.
    В момента предплатени карти и ваучери за тях се продават на всяка сергия. Ръководството на полицията иска това да става само в офисите и представителствата на операторите.
    Събирането на лични данни от собствениците на предплатени SIM карти е разписано в Наредба 40 на МВР и Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС). Тя е от 29 януари 2008 г. Според нея мобилните оператори трябва да дават на МВР информация за абонатите. Няма обаче закон, който да задължава операторите да събират такава информация от купувачите на предплатени карти. Отделно наредбата се обжалва пред Върховния административен съд от фондация "Програма за достъп до информация". Затова и не се изпълнява, коментираха юристи.
    Това е същата наредба, срещу която в началото на годината редица неправителствени организации скочиха. Наредбата дава право на МВР да следи контактите ни в интернет и да получава информация за IP адреса на всеки. Документът бе приет заради ангажиментите ни към ЕС по прилагане на Директива 2006/24/ЕО.
    Източник: В-к Стандарт
    http://www.standartnews.com/bg/artic...article=227809

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Както и друг път е ставало пъпрос....... то и с нож можеш да извършиш престъпление, но това не означава, че трябва да се забранят за продажба или да се продават срещу лична карта.

    Освен това - тази мярка няма да реши проблема срещу който се прилага - единственото което ще стане - ще се повиши търсенето на карти втора употреба - което мисля по никакъв начин не е в нарушение на закона, а новия собственик, мен нито ме интересува кой е, нито за какво ще използва картата.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    .....
    - единственото което ще стане - ще се повиши търсенето на карти втора употреба - което мисля по никакъв начин не е в нарушение на закона, а новия собственик, мен нито ме интересува кой е, нито за какво ще използва картата.
    Какво значи карти "втора употреба"? Много лесно могат да се персонализират всички карти. Достатъчно е държавата да задължи операторите. Те от своя страна пускат обяви, че примерно в едномесечен срок, считано от еди кога си, трябва да минеш през някой от бизнес центровете им и да си регистрираш картата. След изтичането на срока всички нерегистрирани карти се спират и готово. Ако оставим настрана предполагаемия тероризъм, но значително ще намалеят опитите за измами. Ха да видим кой ще си даде картата да лъжеш бабите с нея?

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    147
    #4

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Единственият ефект от цялата кампания може да бъде че се поставят под контрол личните данни на клиентите на GSM операторите. И да бъдат използвани от разни агенции за статистическа и маркетингова информация която се продава. И то не съвсем евтино. Оправданието със тероризъм не важи. Понеже картата може да е купена и от съседна държава с която има роуминг.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Какво значи карти "втора употреба"? Много лесно могат да се персонализират всички карти. Достатъчно е държавата да задължи операторите. Те от своя страна пускат обяви, че примерно в едномесечен срок, считано от еди кога си, трябва да минеш през някой от бизнес центровете им и да си регистрираш картата. След изтичането на срока всички нерегистрирани карти се спират и готово. Ако оставим настрана предполагаемия тероризъм, но значително ще намалеят опитите за измами. Ха да видим кой ще си даде картата да лъжеш бабите с нея?
    Ако някой ми предложи 20-30 лв за празна предплатена SIM карта бих му я дал без да се замислям.
    Мисля, че това не противоречи на никой закон (ако не е така поправете ме). Или ще трябва вече да прехвърляме собствеността над предплатените карти пред нотариус.
    Не аз трябва да доказвам, че НЕ съм извършил престъпление, а този който ме обвинява да докаже, че съм!

    Не отричам, че такава мярка (персонализиране на картите) би имала донякъде "стряскащ" ефект , но предимно към "кокошкарите" и "аматьорите" . За сериозните престъпления ефекта ще е нулев.

    По тази логика трябва да махнат и уличните телефони.

  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Ако някой ми предложи 20-30 лв за празна предплатена SIM карта бих му я дал без да се замислям.
    Мисля, че това не противоречи на никой закон (ако не е така поправете ме). Или ще трябва вече да прехвърляме собствеността над предплатените карти пред нотариус.
    Не аз трябва да доказвам, че НЕ съм извършил престъпление, а този който ме обвинява да докаже, че съм!
    То не е и нужно да доказват нещо. Достатъчно е да те привикат няколко пъти в районното да пишеш обяснения и да си губиш времето и повече няма и да помисляш да си продаваш картата. Както и всички твои познати, на които се "похвалиш".

  8.  
     
  9. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #7

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Ако се направи такавагрешка, да се персонализират картитите, веднага ще се вдигне бройката на откраднатите телефони с карти от децата, понеже те ще са най-уязвими. С това ще се вдигне престъпността, за което ще има вина единствено МВР.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Времето е пари..... и щом ще ми отнема повече време, значи ще искам и повече пари.
    Освен това, като изключим съвестните граждани, това може да се превърне в един доста добър бизнес за хората без адресна регистрация - за мангалите е излишно да споменавам . Хората които живеят на ръба на оцеляването са много и въобще не ги интересува дали ще ги викат да пишат нещо иили не..... А спокойно могат да закупят по няколко SIM карти (мисля, че това също не е забранено) и да ги продадът на добра печалба.

    Ако ще се действа в тази посока, трябва да се криминализира преотстъпването и препродажбата на SIM карти.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Цитат Първоначално публикувано от daley
    Ако се направи такавагрешка, да се персонализират картитите, веднага ще се вдигне бройката на откраднатите телефони с карти от децата, понеже те ще са най-уязвими. С това ще се вдигне престъпността, за което ще има вина единствено МВР.
    Че те и сега се крадат много, но картата веднага се изхвърля, точно защото лесно се проследява. А ако те хванат с персонализираната карта това си е готово доказателство за кражба пред всеки съд.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #10

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    знаете за какво правят това - съвременните терористи взривяват с GSM , вместо с радиосигнал
    все пак много километри разстояние е по-добре от 5км при радисогнал максимум.

    А ако си продадеш картата има голяма вероятност да те потърсят зьа бомбен атентат в Алжир примерно.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #11

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    с GSM имаше доста взривени още преди години, вкл и в Испания, само ми е интересно, защо баш сега се дигна патаклама, сигурно изобщо няма връзка с подслушаните разговори на разни Химикалки, Запалки и Джобни тефтери

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #12

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    знаете за какво правят това - съвременните терористи взривяват с GSM , вместо с радиосигнал
    все пак много километри разстояние е по-добре от 5км при радисогнал максимум.

    А ако си продадеш картата има голяма вероятност да те потърсят зьа бомбен атентат в Алжир примерно.
    И как по-точно ще свържат една 70-80годишна баба от Родопите примерно с бомбен атентат в Алжир?

    Ами ако съм фирма и купя примерно 100карти за препродажба - те всички ще са на мое име - какво правим тогава? Това забранено ли е?

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #13

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Твърдо заставам зад идеята за персонализиране!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #14

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Аз също и не виждам с какво това ще пречи на ползващите такива карти. Просто едно малко изискване и толкова.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #15

    Re: SIM карта само срещу паспорт

    Фактът че се знае че картата се води на твое име - няма да я продаваш току така.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 20-01-12, 18:47
  2. Трябва ли ни задграничен паспорт ?
    От ivanov_km във форум Хоби и свободно време
    Отговори: 7
    Последно: 29-09-10, 16:03
  3. Отговори: 13
    Последно: 11-04-10, 22:50
  4. Отговори: 0
    Последно: 04-09-07, 14:29
  5. Предплатените SIM карти - само срещу лични данни
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 32
    Последно: 25-04-06, 01:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе