Резултати от 1 до 15 от общо 15

60 лева годишен данък за радио и телевизия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    36
    #1

    60 лева годишен данък за радио и телевизия

    60 лв. годишна такса за телевизия и радио да плаща всяко домакинство. Това обмисля работната група, която пише новия медиен закон. Новината съобщи вчера председателят й доц. Георги Лозанов по време на обществена дискусия за избора на нов шеф на БНТ.

    Идеята за "данък телевизор" е от няколко години. Тя предвижда парите да бъдат заделяни в специален фонд, който да подпомага държавата при финансирането на националните телевизия и радио. Таксата ще бъде плащана от всяко домакинство без значение дали няма у дома си телевизор или има няколко.

    5 лв. месечно ми се вижда разумна сума. Освен това от нея ще бъдат освободени най-уязвимите социално - домове за възрастни хора, сиропиталища, поясни още доц. Лозанов. Умува се и около различни варианти относно това, как да бъдат събирани таксите. Един от тях е сумата за тв и радио да се плаща заедно с местните данъци и такси. По същество обаче това не е данък, коментира Лозанов и допълни, че точната схема ще бъде предложена от финансистите в работната група за новия закон.

    От Федерацията на потребителите обаче бяха категорични, че плащането няма как да бъде въведено. Ако всеки български гражданин е задължен да дава парите, това нарушава конституционното му право на свободен избор за това кой канал да гледа или да не гледа, коментира председателят на федерацията Павел Кърлев. По неговите думи, БНР и БНТ и в момента се финансират изцяло от данъци. Повечето дошли на дискусията журналисти от двете национални медии обаче подкрепиха идеята.

    Според тях създаването на фонда е един от начините да се закрепи финансовото положение на обществените медии. То е особено тежко в телевизията, където по данни на ръководството дълговете към БТК са на стойност над 8 милиона лева. По думите на ексшефа на БНТ Кирил Гоцев обаче борчовете на "Сан Стефано" 29 надвишават 15 милиона лева.

    По време на вчерашната дискусия журналистът от Канал 3 Сашо Диков попита генералния директор на БНТ Уляна Пръмова как се харчени парите на телевизията. В отговор тя беше категорична, че вече е поканила представители на Сметната палата за извънреден одит на "Сан Стефано" 29. Пръмова допълни, че тя, както и целият управителен съвет на БНТ ще хвърлят оставки веднага след избора на новия шеф.

    Очаква се СЕМ да обяви на 17 юли кой ще управлява телевизията през следващите 3 години. До 1 юли всички мераклии за директорския пост на "Сан Стефано" трябва да подадат документи за конкурса. Сред най-спряганите имена за наследник на Пръмова са новинарката Вяра Анкова, както и на двама от ексшефовете на медията - Кирил Гоцев и Радомир Чолаков.


    Ето и източника http://news.plovdiv24.bg/171179.html#ixzz0r68qAkqH


  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    любим управленски подход - предните са били корумпирани/некадърни/разсипници, ние ще оправим нещата, но и в същото време искаме допълнително пари

    какви два извода може да си направи човек от този подход:

    1. ние сме по-крадливи от предишните, защото не само старото не ни стига, ами искаме и още
    2. ние сме по-некадърни от предишните, защото дори без да крадем, пак няма да можем да се оправим, затова ни дайде допълнително пари

    аз викам да върнат и ергенския данък, да сложат данък "бриз" на крайморските градове, заради безплатното проветряване сутрин и вечер, да сложат фидосова на глюкозна система, че взела да заслабва нещо, не само на ценка цачева, ами и на шофьора й родата да назначат в Булгартабак, да намалят заплатите на държавните служители не с 25%, а с 50%, да вдигнат пенсионната възраст до 95 години, здравната каса да затвори (така и така не плаща за лекарствата), да се забрани на хората не само ракия да си варят, ами и домати да си отглеждат (или да се въведе лимит от 2 кг на член от домакинство, над това количество да се плаща такса+ДДС)....

    а, да вземат да ме сложат вместо вдянков начело на финансите?

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Така беше по соц. време, така е в цивилизованите страни по света. БНТ и БНР са обществени медии по смисъла на закона и те трябва да са максимално независими от бюджета (управляващите) и рекламния бизнес. Кое обаче ще се счита за домакинство и кой се наема да дефинира това понятие? Домакинство ли са двама студенти, живеещи заедно в една гарсониера, но нямащи трудови доходи? А ако едно семейство има апартамент и две вили и непрекъснато мигрира между тях? Преди години въпроса се разглеждаше така - таксата се плаща за всеки електромер. Логическия довод - имаш ток, можеш да гледаш или слушаш. Тогава това предизвика насмешки, но ако човек се замисли, това е най-универсалния критерий. Довода на Кърлев не издържа, защото ако се приеме, означава да отречем системата на солидарността, характерна за всяка съвременна страна. Това означава да отречем и принципа на здравните вноски.

  5. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #4

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Ми....за домакинство...най-първото условие е да има домакиня. Майтап, това с електромерите ок, ама как ще стои въпроса със тези за бизнеса? Пак е електромер, но не се гледа телевизия там. Ще се получи както преди евроком, които за да ти пуснат интернет трябваше да си плащаш и кабелната, щото кабелния модем ползвал коксиалния, по който се пускаше и телевизия. Плащахме си като попове и толкова.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #5

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    любим управленски подход - предните са били корумпирани/некадърни/разсипници, ние ще оправим нещата, но и в същото време искаме допълнително пари

    какви два извода може да си направи човек от този подход:

    1. ние сме по-крадливи от предишните, защото не само старото не ни стига, ами искаме и още
    2. ние сме по-некадърни от предишните, защото дори без да крадем, пак няма да можем да се оправим, затова ни дайде допълнително пари

    аз викам да върнат и ергенския данък, да сложат данък "бриз" на крайморските градове, заради безплатното проветряване сутрин и вечер, да сложат фидосова на глюкозна система, че взела да заслабва нещо, не само на ценка цачева, ами и на шофьора й родата да назначат в Булгартабак, да намалят заплатите на държавните служители не с 25%, а с 50%, да вдигнат пенсионната възраст до 95 години, здравната каса да затвори (така и така не плаща за лекарствата), да се забрани на хората не само ракия да си варят, ами и домати да си отглеждат (или да се въведе лимит от 2 кг на член от домакинство, над това количество да се плаща такса+ДДС)....

    а, да вземат да ме сложат вместо вдянков начело на финансите?
    Малко допълнение :
    3. Я колко много климатици висят по стените - да вземем да им сложим по 1 данък лукс.
    4.А колко много хора имат компютри и лаптоци - я 1 данъче
    5. Ауу , колко много хора използват интернет / независимо БТК, местна ланка или някой по-мастот оператор / - нека да прибавим по 1 данъче примерно 10 лв на месец на глава от населението )
    6. А някои нахалници без да плащат данък лукс са си сложили и паници за ТВ

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #6

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    С въвеждането на цифровизациятата не е никакъв проблем да се регулира и плащането. Който гледа плаща, който не плаща, не гледа и това е. На всеки телевизор или сеттопбокс, идентификационна карта и толкова. Какво го умуват толкоз не знам. Или трябва да вземем и нещо за консултацийка например.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Е нали си плащам всеки месец на Булсатком, за да гледам телевизия.
    Да си плащам данък и за реламите, с които ме заливат - няма да стане.
    Нещо на партенка ми мирише.
    Не може да е сериозно това.

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #8

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Ти плащаш на Булсатком, но аз не плащам на никой и пак гледам ( нищо че само 3 програми). С този данък, вече и аз трябва да плащам.

  11. SAGE
    Guest
    #9

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Е нали си плащам всеки месец на Булсатком, за да гледам телевизия.
    Да си плащам данък и за реламите, с които ме заливат - няма да стане.
    Нещо на партенка ми мирише.
    Не може да е сериозно това.
    По-добре е да взимат таксата от кабелните оператори, като всички платени канали вместо на всяко домакинство или електромер.
    А тези, които нямат кабелна телевизия да се приеме че са социално слаби.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Аз предлагам една нова-супер-мега-ултра-яка идея, която естествено може да се реализира само с промяна в законодателството:
    1. Сегашните национални обществени медии се закриват (БНТ, БНР) ... и без това интереса към тях е доста ограничен. ... И затова не им стигат парите, та се предлагат поредните безумни идеи за данъци
    2. Понятието "национална обществена медия" става изборна длъжност с мандат. Да речем мандат за четири години. Съответно, към това понятие вървят законово регламентирани както привилегии, така и задължения.
    3. И на всеки четири години, населението гласува коя от (частните) медиите да стане "национална обществена медия" за следващия мандат.
    4. Никакви "медиа-данъци", никакви "медиа-такси", но дори и да се налага да има такива такси, лесно ще го преглътна, като знам, че все пак медията е станала "национална обществена медия" чрез избори.
    5. За да не стават дебели грешки, повече от два поредни мандата не се разрешават за една медиа, но след принудителната пауза, може пак да се яви на избори.

    Представям си още например, как по националната медия се излъчват новини с коментар, а отдолу върви банер "използваме законовото си право да обявим, че не сме съгласни с коментара към новината, но по закон сме длъжни да я публикуваме така както ни е предадена от съответния държавен орган."

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Цитат Първоначално публикувано от fbr
    Ти плащаш на Булсатком, но аз не плащам на никой и пак гледам ( нищо че само 3 програми). С този данък, вече и аз трябва да плащам.
    Напротив - на теб трябва да плащат - лишен си от избор - промиват ти мозъка!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    221
    #12

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    ...
    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    Малко допълнение :
    3. ...
    4...
    5. ...
    6. ...
    Пропускате данък топъл въздух за кварталите\селата\ около ТЕЦ-овете, и е по-ок да вдигнат пенсионната възраст до 150 години\ей така, да се застраховат просто, че току виж някой доживял до 95\.
    По 60 цирея да им излезат на задниците на всеки от умниците в тая комисия или каквато е там рекетьорска организация .

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #13

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Цитат Първоначално публикувано от TRENDS
    Пропускате данък топъл въздух за кварталите\селата\ около ТЕЦ-овете, и е по-ок да вдигнат пенсионната възраст до 150 години\ей така, да се застраховат просто, че току виж някой доживял до 95\.
    По 60 цирея да им излезат на задниците на всеки от умниците в тая комисия или каквато е там рекетьорска организация .
    И ако успееш да ни обясниш това което искаш да кажеш с цитатите, и второ - по цивилизовано да се изразяваш.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Последно няма да има такъв данък, така че няма какво повече да се обсъжда.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    48
    #15

    Re:60 лева годишен данък за радио и телевизия

    Аз по принцип все по рядко гледам телевизия, понеже в интернета си има всичко, и новините дори мога да си ги избирам, до като по телевизията говорят по новините само лоши негативни неща, които действат стресиращо и депресиращо на психиката на хората. В тази държава освен думата "данък" и "пари" друго не знаят ли ? Уж тези на бат-Бойко хората обещаха да търсят отговорност на предните на Станишев дето са крали, ама като гледам те май гледат повече да крадат от тях! Едни крадци и рекетьори си отиват, и на тяхно място идват други. Колелото се върти както е казано.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Данък за автомобил
    От ops5 във форум Автомобили
    Отговори: 5
    Последно: 27-10-12, 13:18
  2. Данък МПС за 2009 година
    От alexx във форум Автомобили
    Отговори: 35
    Последно: 14-07-09, 22:44
  3. полагащ се годишен отпуск?
    От homeoflove във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 11-02-07, 10:29
  4. 21-годишен американец се самоуби в наш сайт
    От IvO™ във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 25-01-06, 16:00
  5. 15 годишен хакер :)
    От CreatoR във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 29-09-05, 19:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе