Резултати от 1 до 10 от общо 10

полагащ се годишен отпуск?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    186
    #1

    полагащ се годишен отпуск?

    Интересува ме следното. По закон трябва да предупредя ръботодателя в едно месечен период че напускам работа. Мога ли в този периода /от 1 месец/ да използвам полагащия ми се годишен отпуск и колко е той? В смисъл знам, че е 20 дни, но стажа в тази фирма ми е 7 месеца, и незнам дали не се дели 20 дни на по 10 за 1-во и 2-ро полугодие.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #2

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    20 дни е за 12м , за седем се смятат по друга схема.
    иначе може да стане това с отпуската по време на предупредителния период , но зависи как ще се разберете с работодателя . ( Все пак има изискване да обучиш новия кандидат )
    ако си на временен договор си заминаваш директно и искаш да ти се плати полагаемия отпуск.( обикновенно го правят по сумата на която те осигуряват!)

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    186
    #3

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    20 дни е за 12м , за седем се смятат по друга схема.
    иначе може да стане това с отпуската по време на предупредителния период , но зависи как ще се разберете с работодателя . ( Все пак има изискване да обучиш новия кандидат )
    ако си на временен договор си заминаваш директно и искаш да ти се плати полагаемия отпуск.( обикновенно го правят по сумата на която те осигуряват!)
    Става въпрос за постоянен договор. Които е в сила от 1 месец. Предишните 6 месеца бях на пробен период.
    А някои може ли да ми изчисли или да каже ако знае как да разбера за 7 месеца колко е полагащия се отпуск.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #4

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    За това колко дни ти се полагат немога да кажа, но ако в момента на напускането неси си взел полагаемите дни, са длъжни да ти ги изплатят. Ако те осигуряват на реалната ти заплата, предполагам ще си доволен

  6. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #5

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    До колкото ми е известно, ако имаш под 8 месеца трудов стаж (изобщо, не на конкретното работно място), нямаш право на платена отпуска. Т.е. ако това ти е първата работа и си бил там само 7 месеца, нямаш право на отпуска.

    /това беше така преди 3 г., сега ако е променено е друг въпрос ;-) /

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    31
    #6

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    Цитат Първоначално публикувано от homeoflove
    Става въпрос за постоянен договор. Които е в сила от 1 месец. Предишните 6 месеца бях на пробен период.
    А някои може ли да ми изчисли или да каже ако знае как да разбера за 7 месеца колко е полагащия се отпуск.
    Отпуска не се дели на полугодията. Щом имаш 7 месеца стаж, то би трябвало неползваната ти отпуска да е 7 месеца * 20 дни / 12 месеца, или около 12 дни. Няма значение, че част от нея ти е за предишната календарна година.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #7

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    Цитат Първоначално публикувано от homeoflove
    Интересува ме следното. По закон трябва да предупредя ръботодателя в едно месечен период че напускам работа. Мога ли в този периода /от 1 месец/ да използвам полагащия ми се годишен отпуск и колко е той? В смисъл знам, че е 20 дни, но стажа в тази фирма ми е 7 месеца, и незнам дали не се дели 20 дни на по 10 за 1-во и 2-ро полугодие.
    Платения год. отпуск се разрешава от работодателя. Демек във време удобно за него, а не за теб. Само ако имаш 2год без да е намерил време да ти разреши ползване, можеш да ползваш първата си отпуска без да се съобразиш с неговото разрешение. В другите случаи, само ако ти разреши, а ако не ти разреши ти го плаща.
    След като се изясни този въпрос, следва вече въпроса: колко дни отпуск ти се полага. Разбирам какъв ти е проблема, но няма да мине, ако работодателя е "пекан". При мен вече са го пробвали няколко пъти, стигнахме и до инспекцията по труда и не им мина .

    П.С. Като гледам за колко време колко мнения си изписал, че почти всичките в работно време, колкото и "ценен кадър" да си, и МРЗ-та ти е много.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    изпитателен срок - 6 месеца
    + 1 месец след приключването на изпитателния
    + 1 месец, в който тече едномесечното предизвестие, което си му дал
    = 8 месеца

    8/12 * 20 = 13.3 дена, или = 13 дена полагаем отпуск за прослуженото време.

    при напускане няма вариант "позволявам"/"не позволявам" - отпускът се полага. вариантите са други два:
    1. ще ги ползваш в рамките на този месец на предизвестието
    2. че работиш през целия месец, но ще ти бъдат платени въпросните 13 работни дни

    това е положението. който не ми вярва - да прочете Кодекса на труда

  11. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #9

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    Грешиш backinblack. Освен, ако има някаква промяна след 01.01.2007, но се съмнявам.
    Работодателя може да ти откаже до половината от отпуската за настоящата година. Да кажем полагат ти се 30 дни, ти ги искаш. Той може да ти откаже 15 и да те пусне само 15.
    Отпуска от минала година, дори една, няма право да откаже.
    Пускаш молба, той ти отказва.
    Тогава в 14 дневен срок преди началната дата го известяваш, че ще я ползваш от тази до тази дата.
    Особеността е, че трябва да пуснеш молба и той да ти откаже за да се възползваш от възможността за ползване без негово съгласие.

    А компенсирането на отпуска със заплащане е забранено, като има малко изключения при спазване на определени условия. Но по принцип не може да се компенсира почивката с пари.

  12. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #10

    Re: полагащ се годишен отпуск?

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Грешиш backinblack. Освен, ако има някаква промяна след 01.01.2007, но се съмнявам.
    Работодателя може да ти откаже до половината от отпуската за настоящата година. Да кажем полагат ти се 30 дни, ти ги искаш. Той може да ти откаже 15 и да те пусне само 15.
    Отпуска от минала година, дори една, няма право да откаже.
    Пускаш молба, той ти отказва.
    Тогава в 14 дневен срок преди началната дата го известяваш, че ще я ползваш от тази до тази дата.
    Особеността е, че трябва да пуснеш молба и той да ти откаже за да се възползваш от възможността за ползване без негово съгласие.

    А компенсирането на отпуска със заплащане е забранено, като има малко изключения при спазване на определени условия. Но по принцип не може да се компенсира почивката с пари.
    И аз скоро не съм чел кодекса и имало разни изменения, но за този казус нещата са си стари. Не случайно споменах "пекан" работодател защото, ако договора е "срочен", по дефол никой на никого не дължи предизвестие, но страните могат да си изискат такова при сключването му. При мен например, всеки нов работник започва на изпитателен срок с един месец предизвестие "в полза на работодателя", а това е не само моя практика, а почти масова. Тази малка подробност в кавичките означава, че аз мога да го освободя по всяко време, а той ако реши да се освободи-само с едномесечно предизвестие. В неговия случай, да си разгледа договора и ако е на срочен договор, и ако работодатела му е пропуснал да уговори предизвестие "в полза на работодатела" номерът му ще мине без никакъв проблем.

    Отпуските платени и неплатени се ползват само с РАЗРЕШЕНИЕ на работодателя, а той естествено, че ще подбере най-удобното за себе си време, освен в случая когато 2год. не е намерил удобно време да разреши отпуск. В този случай, работника си пуска молбата с каквато дата иска и си излиза. Когато напуска без да си е ползвал отпуската работнка трябва да изиска да му я платят.

    В този ред на мисли, работодателя има законно основание да не му разреши ползването на ПГО(в неговия случай), а той законното право-да си иска да му я платят, но мисля, че трябваше да има 8м. работени за да има право на отпуска. Дните платен отпуск се разхвърлят пропорционално на месеците. За различни професии ПГО варира от 22 до 30раб. дни на година.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Гуруту на Apple Стив Джобс излиза в отпуск по болест
    От kod във форум Новини от SetCombG.com
    Отговори: 0
    Последно: 17-01-11, 23:07
  2. Трябва ми молба за отпуск!
    От deveca във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 16-06-07, 01:29
  3. Работа за 17-годишен Варненец Wanted
    От genhack във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 07-06-06, 09:26
  4. 21-годишен американец се самоуби в наш сайт
    От IvO™ във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 25-01-06, 16:00
  5. 15 годишен хакер :)
    От CreatoR във форум Коментирай новина
    Отговори: 5
    Последно: 29-09-05, 19:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе