Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 51

Задача №60

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #1

    Задача №60

    На двама математици, които били известни с феноменалните си изчислителни способности (качество, което ние, обикновените хора, заместваме с Excel []) са дадени две листчета с написани на тях по едно число. Математик X получил листче с числото А, а математик Y получил листче с числото B. И на двамата било обявено, че:

    1. A е произведение на числата m и n.

    2. B е сбор на числата m и n.

    3. m и n са цели числа, различни от 1.

    4. Сборът на m и n е по-малък от 100.



    Те погледнали листчетата, след което между тях се провел следният разговор:



    X: Въобще не знам, кое е написаното на листчето ти число.

    Y: Нищо ново не ми казваш - това го знаех още преди да се обадиш.

    X: Аха! Сега обаче знам какво пише на твоето листче!

    Y: Мдааа... Сега вече и аз знам кое е твоето число!



    Кои са числата m и n? Каква е била логиката на разсъждения на двамата математици?

  2.  
     
  3. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #2

    Задача №60

    @Raid

    m и n могат ли да са равни?



    Това е пост-уточнение, да не се брои за отговор [:D]

  4. Gadget
    Guest
    #3

    Задача №60

    И да са равни отговорът е относителен. Верни мат. решения много, но тук има уловка с този разговор накрая и още не мога да я разгадая

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    18
    #4

    Задача №60

    m+n = 4

    mxn = 4

    Число А е 2

    Число Б е 2

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    124
    #5

    Задача №60

    Според мен възможен отговор е и двете числа да са = 0.

    Gadget е прав, че математически верни отговори има много.

    Въпросът е, че числото на Х е нула (произведението на m и n). От това следва, че ако едното е = 0 то другото може да е произволно число. Обратно - У също има написано на листа числото 0, което предполага, че това може да са всеки две еднакви цифри - едната с "+", а другата с "-" знак.

    И така: m=o; n=0.

    A=0; B=0.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #6

    Задача №60

    Цитат Първоначално публикувано от prt Виж публикацията
    @Raid
    m и n могат ли да са равни?

    Това е пост-уточнение, да не се брои за отговор
    В условието е написано, че числата са две - m и n. Ако исках да кажа, че числото е едно (т. е. m=n) сигурно щях да напиша нещо от сорта на А=m*m и B=2m. Старал съм се да няма двусмислици в изразните ми средства, така че ме разбирайте буквално.

    Накратко - не, m и n са различни числа.

    Ако до 16:00 няма верен отговор да дам ли подсказка? Без да конкретизирам дали има частично верни отговори?
    Този пост е редактиран от MitkoS; 19-05-16 в 19:00.

  8.  
     
  9. SAGE
    Guest
    #7

    Задача №60

    @Raid, m и n могат ли да бъдат отрицателни числа(тогава сбора на кои и да е 2 числа ще е <100)?[8D]

  10. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #8

    Задача №60

    Цитат Първоначално публикувано от Raid Виж публикацията
    Ако до 16:00 няма верен отговор да дам ли подсказка? Без да конкретизирам дали има частично верни отговори?
    Не. Остави ни да се помъчим и довечера...
    Този пост е редактиран от MitkoS; 19-05-16 в 19:01.

  11. Novice
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1
    #9

    Задача №60

    според мен числата са 0 и 99

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Задача №60

    Подсказките - утре сутринта на гладен стомах! Че ние свикнахме с разни "триходовки" и сега "етюда" ни се вижда нанагорно....[:D]

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #11

    Задача №60

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE Виж публикацията
    @Raid, m и n могат ли да бъдат отрицателни числа(тогава сбора на кои и да е 2 числа ще е <100)?
    Да отговоря ли на този въпрос? Защото отговорът според мен е очевиден и намесата ми може да се счете за подсказване...[]
    Този пост е редактиран от MitkoS; 19-05-16 в 19:03.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2004
    Мнения
    124
    #12

    Задача №60

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">@Raid, m и n могат ли да бъдат отрицателни числа(тогава сбора на кои и да е 2 числа ще е <100)?[8D]



    <div align="right">Originally posted by SAGE*-*26/10/2004*:* 14:25:08</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Да отговоря ли на този въпрос? Защото отговорът според мен е очевиден и намесата ми може да се счете за подсказване...[]



    <div align="right">Originally posted by Raid*-*26/10/2004*:* 15:14:19</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Отговора наистина е очеваден. По-добре послушай Lupus и ни остави да се поизпотим малко.

  16. SAGE
    Guest
    #13

    Задача №60

    Още един уточняващ въпрос:[B)]

    Числата m и n дали са еднозначно определими?(след като не са еднакви)[]

    Защото според мен ако m=0 и n=2, то друг възможен отговор е m=2 и n=0[]

    т.е. винаги m и n могат да си разменят стойностите и ще се получава един същи резултат за "m+n" и "m*n".


  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    54
    #14

    Задача №60

    Съжалявам ако мисля в съвсем погрешна насока, но логиката която се търси в разговора има ли нещо общо с това...



    <font color="red">X: В</font id="red">ъобще не знам, кое е написаното на листчето ти число.

    <font color="red">Y: Н</font id="red">ищо ново не ми казваш - това го знаех още преди да се обадиш.

    <font color="red">X: А</font id="red">ха! Сега обаче знам какво пише на твоето листче!

    <font color="red">Y: М</font id="red">дааа... Сега вече и аз знам кое е твоето число!



    а и препинателните знаци в изреченията (, - ! ...)


  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #15

    Задача №60

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Още един уточняващ въпрос:[B)]

    Числата m и n дали са еднозначно определими?(след като не се еднакви)[]

    Например ако m=0 и n=2, то друг възможен отговор е m=2 и n=0[]

    т.е. винаги m и n могат да си разменят стойностите и ще се получава един същи резултат за "m+n" и "m*n".





    <div align="right">Originally posted by SAGE*-*26/10/2004*:* 16:13:14</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Както сам пишеш

    m+n=n+m

    m*n=n*m

    тоест, очевидно е че няма никакво значение кое от двете числа наричаш "m" и кое "n".

    Ако намериш двете числа, но наречеш "m" това, което аз съм си мислил, че е "n", ще призная отговора ти за верен [].

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  4. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57
  5. Задача № 46
    От bestman във форум Логически задачи
    Отговори: 16
    Последно: 10-10-04, 09:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе