Резултати от 1 до 7 от общо 7

Задача 164 (проблем с огледало)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #1

    Задача 164 (проблем с огледало)







    Закачах днес огледало на стената у дома.. За да съм сигурен, че е съвсем право измерих по 40см от две различни места на левия му ръб до ъгъла, където се събират стените. Тъкмо бях привършил, разчиствах и мислех да си отворя една изпотена бира и през вратата влезе съквартирантката ми и изпищя:

    "Аууууу, колко не е право!"

    "...невъзможно...", мина ми през главата веднага и и отвърнах:

    "-Зная, че тези стени са вертикални, понеже два пъти съм ги проверявал с нивелир и с отвес."

    "-Измерил съм на две места от левия ръб на огледалото точно по 40см, също както съм убеден, че е напълно правоъгълно."

    "-Стената е вертикална. Левият ръб на огледалото е успореден на нея, а десният е успореден на левия от своя страна. Значи е право!"

    “Е,” - каза тя - “гледам десния ръб на огледалото и виждам ,че той не е вертикален!”

    Не може да се спори с тая девойка и това си е. Отщя ми се и бира и всичко като си помислих, че може би ще трябва всичко да правя повторно. Само да има някой да ми каже, кой от двамата ни е прав тук.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #2

    Задача 164 (проблем с огледало)

    Мите, съквартирантката ти ако е гледала огледалото не фронтално, ами да речем точно след като е прекрачила прага на вратата, на нея левия ръб на огледалото ще й се привиди що-годе прав, обаче десния, понеже е по-отдалечен от нея, пък и тя го гледа под ъгъл (още повече ако огледалото е сравнително голямо, и още повече ако съквартирантката ти няма пространствено мислене, а разчита само на това, което вижда, пък и не на последно място ако тя не е висока точно колкото е разстоянието от пода до пресечната точка на диагоналите на правоъгълното огледало) - според мен няма начин да го види право.

    Питай я дали е учила перспектива в рисуването и дали си има понятие от ЛААГ... [)]

  4. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #3

    Задача 164 (проблем с огледало)

    Ако подът не е хоризонтален, то и двамата сте прави. Огледалото спрямо ъгъла си е наред, но спрямо пода ще изглежда накриво.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #4

    Задача 164 (проблем с огледало)

    @Wisе, мисля че подът е хоризонтален, обаче ми харесва Соломоновото решение и двамата да сме прави. Всеки за себе си естествено, в това което казва.

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Задача 164 (проблем с огледало)

    Ако е наклонено напред, примерно в горния край, то за да се получат 40 см значи е завъртяно и съседката е права

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #6

    Задача 164 (проблем с огледало)

    Wise, замислих се над първия ти отговор и мисля, че няма причина да не го призная за верен.

    И двамата сме прави, в това което казваме. Аз - че стените, левият и десният ръб на огледалото са успоредни, а съквартирантката ми, че десният ръб на огледалото не е вертикален. Тя естествено трябва да е "орлово око" за го забележи.

    Вертикален означава, е сои точно към центъра на земята, т.е. на разлини места на планетата може да има вертикални неща, които не са успоредни (мислените линии продължени, ще се съберат в центъра). А успоредни са линии, които никога не се срещат. на 40см разстояние е доста условно все пак...

    Все пак и твоето, твърдение за за "нехоризонталния" под важи тук, макар, че е невъзможно да се забележи.

    Беше по-скоро за убиване на време задачката, ще се радвам да чуем от теб следващата [^]

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Задача 164 (проблем с огледало)

    Направо ме изненада[]

    Тъй като @Krusteva стана поетеса аз минавам на математиката, за да има баланс[:D]

    След малко ще пусна малко сметки[^]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 120
    Последно: 11-06-07, 18:12
  2. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  3. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  4. Задача №58
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 12
    Последно: 22-10-04, 00:43
  5. Задача № 43
    От prt във форум Логически задачи
    Отговори: 25
    Последно: 07-10-04, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе