Резултати от 1 до 7 от общо 7

Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #1

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Дадена е равнина, която е оцветена в 7 цвята. Може ли със сигурност да се твърди, че има две едноцветни точки, намиращи се на разстояние 1?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    19
    #2

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Да.Тази която е в Синьо

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #3

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Аз май нещо не разбрах...как е оцветена равнината?



    <s>Ако разгледаме равнината като мрежа от оцветени точки на разстояние 1/#2 една от друга, то има точки Х:



    о о о

    о Х о

    о о о



    които имат поне една съседна точка от същия цвят - на разстояние 1 или 1/#2....</s>



    малко глупости изписах[:D]

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Ако покрием равнината с мозайка от еднакви правилни шестоъгълници със страна малко по-малка от 1/2 и ги оцветим така, че всеки шестоъгълник плюс допиращите се до него (общо 7 фигури) да са в различни цветове (имаме 7 различни цвята), ще можем да твърдим, че всеки две едноцветни точки или са в един и същи шестоъгълник и тогава разстоянието между тях е строго по-малко от 1, или са в различни шестоъгълници и разстоянието е по-голямо.

    Никои две не са на разстояние точно 1.


  6. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #5

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Биби,

    това

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> страна малко по-малка от 1/2</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    е истина, но малко не математически изрядна - колко по-малка, защото аз бих могла да си помисля и за 0.2 и не знам дали няма да се заспорим [:D].

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #6

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Добре де.

    Имам два начина да изляза от ситуацията.

    Например ако приемем, че три от контурите на шестоъгълниците не са оцветени в цвета на пълнежа. Т.е. да е отворен от три страни, а тамошните отсечки принадлежат на съседия шестоъгълник. Примерно ако гледаме черните отсечки на червения шестоъгълник. Северозападната, западната и югозападната от тях да са си червени, североизточната да е зелена, източната - синя, югоизточната - индиго. Тогава ми върши работа и 1/2 за страна на шестоъгълника.

    Другия начин е да дефинирам колко е това "малко", така че разстоянието между два различни шестоъгълника да е по-голямо от 1.

    Сега отивам да смятам и след малко ще ти кажа число.



    //EDIT

    Всяко число в интервала (1/#7, 1/2) е подходящо за страна на шестоъгълниците, така че вътрешните точки да бъдат на разстояние по-малко от 1,

    а два едноцветни шестоъгълника да са на разстояние по-голямо от 1.

  8.  
     
  9. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #7

    Задача 193 (Равнина, оцветена като дъгата)

    Не съм се съмнявала, че ще успееш, Биби [:P].

    Пуснах задачата мислейки си, че те няма наоколо, но не би [].

    Моля те, не ни оставяй на произвола, дай задача, всички сме отпочинали и в бойна готовност [].

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 03-05-13, 15:05
  2. AP като Wi-Fi ?
    От jonia във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 27-04-10, 13:41
  3. Отговори: 16
    Последно: 16-03-06, 16:46
  4. Задача 304 (като за машинки)
    От kamenf във форум Логически задачи
    Отговори: 20
    Последно: 06-12-05, 18:17
  5. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе