Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Задача 203 (ПЕПА - част I)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #1

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    Големи премеждия имах миналата седмица!

    Съвсем за кратко успях да зърна похитителите си - помня само, че имаха смешни маски на лицата и големи кръгли значки с надпис

    ПЕПА

    Поощряване на Естествения Подбор

    /Активисти/




    Когато се опомних, лежах на студен под, покрит с мозайка.

    Огледах се - имаше две масивни дървени врати и голям електронен часовник над тях.

    Тогава го забелязах - на пода камъчетата образуваха надпис, който гласеше:

    "Трябва непременно да напуснете помещението през правилната врата точно тогава, когато този часовник показва час, равен на квадрата на годините ви. Иначе ще се простите с живота си!"

    Ядосах се! Само бебета ли ще успеят да излязат?

    Заех се все пак да изучавам вратите. Нямаха брави, нито панти, но ключовете им бяха в ключалките. Пред тях имаше полукръгли изтривалки от мокет, а на самите врати бяха заковани странни сребърни ръце.



    След време реших, че знам коя врата бих избрала и се замислих за часа.

    Хрумна ми нещо и, когато му дойде времето, се приближих към вратата и завъртях ключа. Вратата се завъртя (оказа се, че изтривалката е платформа) и ме вкара в полуцилиндричен панорамен асансьор със стъклени стени.

    Значи наистина, ако бях избрала другата врата, щях директно да полетя към тротоара!

    Това ли било "естествен" подбор? Аз му викам опит за убийство!

    А и часът - явно асансьорът идва само тогава. За една бройка да се размажа.

    На тавана на кабинката пишеше:

    "Никога не забравяй общото между сребърните знаци!"

    <div align="right">(следва продължение)</div id="right">

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #2

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    След 30-минутно ровене из БГ и неБГ интернет пространството се предавам - не мога да намеря какво означават знаците на вратите. 100% съм убеден, че това са ДА и НЕ на езика на глухонемите. <s>Не мога да намеря кой жест коя буква е.</s> Намерих - лявата врата е ДА, а дясната - НЕ.



    Сега ще мисля за часа.

    //Ето какво измислих - вариантите са 3:

    1. Гледаме само часа - трябва да познаем м/у 1,2,3 години. Не ми се вярва

    2. Гледаме часа и минутите като 4-цифрено число - възможна е всяка възраст м/у 1 и 48 години. Как ще ги познаем - не знам.

    3. Гледаме часовника като показание (напр. 08:02 = 4 => 2 години). Така възможностите за избор намаляват...



    Това само можах да измисля

  4. Key
    Key е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    70
    #3

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    Знам, че звучи твърде тривиално, но при електронните часовници 4:00 и 4:41 и т.н. броят ли се за 20 и 21 съответно на квадрат?



    // оффтопик



    И аз отделих доволно време да търся тая невербална азбука и каква бе радоста ми когато на фона на стоте хиляди организации които помагат на глухонемите ни на една не и беше хрумнало да я сложи. Не ми се мисли ако исках да изненадам някой познат със слухови проблеми колко щях да съм бесен от това колко тея псевдо организациики "улесняват комуникациите"..

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #4

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    @Key За мен най-учудващо беше, че и по чуждите сайтове не намерих езика на знаците. За сметка на това имаше доста начини да направиш дарение...



    За да открия смисъла на знаците, попитах.



    Има и още един начин да видиш цялата азбука. Като потърсиш шрифт с езика на знаците. Тъжно.



    за справка



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Знам, че звучи твърде тривиално, но при електронните часовници 4:00 и 4:41 и т.н. броят ли се за 20 и 21 съответно на квадрат?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Точно това беше втората ми идея. Тя ми се вижда и най-реалистична. При идея едно най-голямата възможна възраст е 2 години, а при идея три - 3 години. Или Bibi пази мнооого ранни спомени (че е дете чудо никой не се съмнява), или остава единствена възможна идея 2. Но как да определим дали каката е на 20, 22 или 30 не знам (за повече от 30 не мисля) []

  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #5

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    @Edin_Lud,

    Поздравления за избора на врата!

    Дори да не беше намерил знаците, щях да ти призная отговора за верен, достатъчно мъчихме Гугъла с предната задача...



    Когато прочетох условието за часа, и аз като вас реших, че каузата е изгубена. После обаче съобразих, че надписът е направен в мозайката и е същия при всеки пленник.

    И че похитителите не могат да знаят възрастта ми, за да пуснат асансьора когато трябва. Това ме наведе на точната мисъл.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #6

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    Ясно става, че можеха да изберат и някой 70-годишен...а часовникът не може да покаже 49:00 [xx(]



    Аз се сещам само за един "универсален час" 00:00. Може и като квадрат да изглежда:

    00

    00

    Как ще се върже с годините не знам.



    От мен толкова...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    Хрумна ми следната тъпотия:

    Ако гледаме в минути - 24.60=1440

    ако асансьорът се движи на 1,4,9,16,25,36..... тата минута ще го нацелим ако сме до 37 годишни[8)]

    Ами ние дъртите да мрем, така ли[V]



    Или да смятаме в секунди???



    едит//

    ами ако часовникът показва и секунди - можем да стигнем и 200 годишна възраст

    идеята ми е - асансьорът се движи по разписание, за да обслужи всички възможни възрасти



    още едит//

    Асансьорчето се движи по разписание - ТРЯБВА да обслужи всички - ами тогава няма значение ние на колко сме - просто си избираме час, когато са изпълнени изискванията

  10. Key
    Key е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    70
    #8

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    Вярно смислено това звучи за секуните. Само тоя израз ме колебае доколко пасва на разписанието:

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    А и часът - явно асансьорът идва само тогава.

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    @Edin_Lud

    Благодаря за линка. Имам чуството, че ще потрябва пак по някое време тия дни, като гледам асансьорното тврочество []



    @Bibi

    Под електронен се разбира че е бил с цифрички, а не че си го разглобила и вътре нямаше зъбни колелца, нали?



    В голяма творческа криза ме вкараха тия активиси.. [|)]

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    <font color="blue">/offtopic</font id="blue">

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">идеята ми е - асансьорът се движи по разписание, за да обслужи всички възможни възрасти</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    "Извинете, кога тръгва асансьора за осмия етаж?"

    Акорди извън клавиатурата

    <font color="blue">//offtopic</font id="blue">

  12. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #10

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> <font color="blue">/offtopic</font id="blue">

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">идеята ми е - асансьорът се движи по разписание, за да обслужи всички възможни възрасти</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    "Извинете, кога тръгва асансьора за осмия етаж?"

    Акорди извън клавиатурата

    <font color="blue">//offtopic</font id="blue">



    <div align="right">Originally posted by Lupus*-*15/03/2005*:* 14:33:42</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    А ти какво друго виждаш?? Ще си щракам запалката докато не пуша - важното е да бъде с "доблестна цел"[^]

  13. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #11

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    Ами ние дъртите да мрем, така ли[V]



    <div align="right">Originally posted by Wise*-*15/03/2005*:* 10:44:50</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Ами ... Естествен Подбор (ЕП).



    От друга страна - ако някой възрастен (над 37) попадне в тази стая и разгадае "кода", дали трябва да се самоубие... или "дърт лъжец" не го лови ЕП-то? [:D]



    @Edin_Lud

    Кое точно е ДА и кое НЕ? И на двете врати има по 2 десни китки(ръце). Само едната ли е ДА/НЕ или комбинацията от двете дава ДА/НЕ?








  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    @prt

    като сме дърти не сме за кофата още[]

    Няма никакво значение на колко е каката Биби - най-вероятно на 20 ама знаеш ли..........

    Асансьорчето ще обслужва всички възрасти - да се възползваме и се качим с младите..........

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #13

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    @Edin_Lud

    Кое точно е ДА и кое НЕ? И на двете врати има по 2 десни китки(ръце). Само едната ли е ДА/НЕ или комбинацията от двете дава ДА/НЕ?





    <div align="right">Originally posted by prt - 15/03/2005 : 1500</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Всяка китка е една буква. ПЕПА явно не са имали кирилица и затова думите са съответно DA и NE

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    281
    #14

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    След като се стига до извода, че асансьорът трябва да става за всички възрасти избираме си една "прилична" възраст - да кажем 20 и в 4:00 се мятаме на асансьора ( би трябвало да е горе).

  18. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #15

    Задача 203 (ПЕПА - част I)

    @Wise,

    би ли ми казал на колко е равно

    <u>sin50x</u>

    <font color="beige">...</font id="beige">x

    при x = 0?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 220 (ПЕПА - част VI)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 02-04-05, 19:06
  2. Задача 215 (ПЕПА - част V)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 28-03-05, 01:05
  3. Задача 211 (ПЕПА - част IV)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 48
    Последно: 23-03-05, 21:22
  4. Задача 209 (ПЕПА - част III)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 7
    Последно: 19-03-05, 15:48
  5. Задача 206 (ПЕПА - част II)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 11
    Последно: 17-03-05, 19:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе