Ако наистина става въпрос за броя на конете на каляските, то какво общо има това с промяна към ляво (обратно) движение. Освен, че кочияшите се очаква да са десняци. И могат да направят доста поразии с дългия ...(ха-ха-ха)... камшик.
Ако наистина става въпрос за броя на конете на каляските, то какво общо има това с промяна към ляво (обратно) движение. Освен, че кочияшите се очаква да са десняци. И могат да направят доста поразии с дългия ...(ха-ха-ха)... камшик.
При карети с 4 или 6 коня често се случвало кочияша (десняк) да удари минувачи с много дългия камшик.Първоначално публикувано от MitkoS
Кралицата се принудила да обърне движението с указ.
А аз исках просто да знам с колко коня са сегашните "карети".
Сегааа работата е по-сложна отколкото си го мислех в началото.
Поздравления за @Bibi хубав казус ни предложи .
1. Пешеходците ходят отдясно - повечето хора изглежда имат природно влечение да си ходят отдясно (има хипотеза , че е свързано с очите ,а от там и с лявото полукълбо на мозъка , което пък контролира дясната страна ... или беше обратното ) . Изключение правят десноръките войни , които си носят сабите,рапирите,кламерите и т.н. Те предпочитеат да държат дясната си ръка близо до потенциалния си опонент (справка Япония и кодекса на самураите) [интересно как ходят джедаите] , и не на последно място да избегнат шанса оръжието им да засегне хората с които се разминават.
2. Конниците се придържат от ляво - обяснението е просто : десноръките се качват на коня по-лесно отлявата му страна (това важи Особено в случаите ,когато си препасал сабя) .Пък и е по-лесно да се качваш на коня когато си на 'тротоара' или от тревната площ извън пътя (в противен случай се налага да се качваш в средата на пътя а там има 'трафик') . Тук важи в пълна сила, но вече като правило и изключението от т.1 пък и по честия случай да подадеш ръка за поздрав надясно.
3. Рицарите на арената се съревновават придържайки се в дясно . Тук мисля си , че няма нужда от обяснения . Има изключение само в провинциите на южна Италия , където местната шайка рицари го правят наобратно.
4. Хората водещи каруци пътуват отдясно - това се обяснява с факта , че селяните държат коня с дясната си ръка за юздата и стоят от лявата му страна ,за да предотвратят евентуални сблъсъци с местните аристократи препускащи бясно по-пътеките.Това също е обословено и от факта ,че често срещащите се по пътищата селяни обичат да спират за да си чатят надълго-нашироко , кво става в местната кръчма и т.н. Пък и е по-лесно да ходиш по-пътеката отколкото в тревата.
5. Водачите на каляски с водач , който язди се придържат отдясно на пътя - често каляските са от по четири,шест коня впрегнати по-двойки . Водачът им обикновено е възседнал последния кон в ляво за да контролира останалите коне , държи юздите с лявата си ръка, а в дясната върти камшик . Защо това е така ме мързи да пиша .
6. Водачите на каляски с водач седящ на пейка върху каляската се придържат в ляво на пътя - Сега този случай е по-сложен за обяснение . Една от теориите е, че водачът държащ юздите с лявата ръка и камшика в дясната , при внезапна опасност ако дръпне юздите ще завие на ляво. И в тази ситуация ако е пътувал в дясната страна на пътя ще аварира ,но понеже е в ляво това отбива впряга извън пътя, конете спират и опасността е преодоляна. Има изключения в някои страни , но не ми се спира подробно защо е това е така.
Преполага се , че с декрет на Папата издаден през 1300 година в цяла Европа е въведено правилото за движение в лявото платно. Но има и прецедент , където Папа Бонифаций VIII е заповядал на богомолците преминаващи през моста на St.Angelo по пътя към басиликата Свети Петър в Рим да се придържат към ДЯСНАТА страна на пътя.
Има теория в някои книги ,че във Франция се е спазвало правилото за движение в дясно като протест към Папската институция.Вярва се също така , че по-принцип във Франция движението винаги е било отдясно. Тук също има редица изключения , като най-яркото е картини в Лувъра от времето преди Наполеон , където движението по Шанз Елизе (абе как се пише това на Български) абе Елисейските поля - е осъществявано отляво.
Тук се намесва Наполеон , който префасонира цяла европа със своите артилерийски фасони. (...Изправи се гора от стомана ... ех спомени...)
Би могло да са и три коня един до друг ветрилообразно. В случай, че се търси голяма "мощност" с "къса база"Първоначално публикувано от Bibi
По-скоро се чудех, ако изключим драгстерите и болидите (тук да вметна, ако някой спечели кръгче с Минардито на Божурище, нека сподели впечатления)...
Та за останалите возила - колко са конските сили напоследък?
На места ги дават измерени при двигателя, другаде е при колелата, всякакви стойности намирам и съвсем се обърках.