Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Междинна (Като за Варненци)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Междинна (Като за Варненци)

    Остров със съкровище, приятен лек ветрец, слънце, леки вълнички и т.н.
    Кораб е спрял близо до брега. Никой от моряците не знае за съкровището на острова. Само капитана, който има карта на съкровището. Картата е стара, но е направена от някаква специална хартия на захарна основа, която се разтваря във вода моментално – създателя на картата е взел мерки за бързо и лесно унищожаване. За по-сигурно, капитана не се разделя с картата и я е скрил в шапката си с която също не се разделя. Без картата, съкровището не може да бъде намерено. Няма копие на картата, тъй като капитана се страхува от моряците и евентуален бунт.

    Предния ден е изпратена експедиция на сушата да изследва острова. Капитана е нервен, че няма вести от експедицията и е излязъл да попуши на открито на палубата на кърмата. Облегнал се е на парапета в най-задната част. В един момент вятъра, се усилва за миг и шапката на капитана е издухана от главата му.

    Как мислите, ще падне ли шапката в морето ? Или ще падне някъде на кораба ?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    33
    #2

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Това съвсем естествено и логично извика в главата ми гатанката ,която Швейк зададе пред съдебните лекари и която ще си позволя да я цитирам : " Имате триетажна къща,във всеки етаж на тая къща има по осем прозореца.На покрива има две капандури и два комина.Във всеки етаж има по двама наематели.И сега кажете ми,господа,в коя година е умряла бабата на портиера? "

    P.S.: всъщност майтапя се наистина ... все пак хайде морските да помислят малко - къде,кога и как духаха ветровете

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #3

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    тъй като
    Кораб е спрял близо до брега.
    съвсем хипотетично можем да предположим, че има и трети вариант - шапката да падне на брега

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Цитат Първоначално публикувано от Meto
    тъй като
    съвсем хипотетично можем да предположим, че има и трети вариант - шапката да падне на брега
    Принципно си прав в предположението ... но също така, можем да очакваме, че на острова няма кей. И съответно да предположим, че кораба все пак е достатъчно отдалечен от брега.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Вятъра вероятно е от морето към острова. Ако кораба е с носа към острова, шапката ще падне на палубата. Ако кораба е успоредно на брега шапката пада във водата. Същото и ако с кърмата към брега. Шапката може да се обърне и да плува като лодка. Така картата ще остане суха.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    ..... но също така, можем да очакваме, че на острова няма кей. И съответно да предположим, че кораба все пак е достатъчно отдалечен от брега.
    Това означава, че кораба е "на котва" спусната от носа му. Под действието на вятъра той се е извъртял с носа си срещу него. Вятъра на кърмата духа в посока към водата (логично капитана е застанал на подветрената страна). Така че - сбогом съкровище....

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #7

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Че може и в океанчето или рекицата да цопне - кой казва, че островчето е на море?
    Не мога да "усетя" задачката - губи ми се нещо......

    //А имам "книжка" до 10 бруторегистъртона.........
    мале-мале.....какъв капитан съм само))))))

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    ... Под действието на вятъра той се е извъртял с носа си срещу него. Вятъра на кърмата духа в посока към водата (логично капитана е застанал на подветрената страна). Така че - сбогом съкровище....
    Точно така.
    Котвата по правило е на носа на кораба и вятъра винаги го "завърта", така че посоката "нос-->кърма" е посоката на вятъра.
    Ако видите едновременно няколко кораба със спуснати котви, ще забележите, че все едно умишлено са се строили в една посока. А пък няколко часа по-късно, ако вятъра е променил посоката си, корабите пак са под строй, но в новата посока.

    В случая, така както е застанал капитана, шапката пада във водата. Ако капитана беше на носа, почти сигурно е, че шапката ще падне/остане на кораба.

    ПП. По-късно, ще постна снимка с кораби на котва

    ПП2
    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Че може и в океанчето или рекицата да цопне - кой казва, че островчето е на море?
    Прав си, пропуснал съм да кажа, че става въпрос за море (или океан). Ако беше остров в река, то там има речно течение и така както е условието, не може да се прогнозира къде ще падне шапката.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    282
    #9

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Кораба не е с плоско дъно като лодките и не може да се плясне толкова близо до брега, че шапката да падне там. Пък и ако това е малко островче там май не важи правилото за дневния и нощния бриз,а?-то май беше само за континенти, за големи площи суша. Сигурно е само лек порив на вятъра и капитана е скокнал да си фане шапката и с двата крака - и неговия и дървения и на ръба на инфаркта е решил от сега нататък да си я държи в пазвата

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #10

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    приемам забележката, Таня, но все пак не може да узнаем колко тежи шапката, колко силен вятър му я е издухал...
    сигурно е, обаче, че капитанът е бил "на ръба на инфаркта"
    а може и да е минал в отвъдното

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    А да не говорим, че ако капитана е на кърмата надстройката на кораба ще пази завет. Иначе се казва, че има лека вълничка, което пък е 100% сигурно, че бятъра духа към острова. Ако е в друга посока вълничката ще е по навътре в морето.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    282
    #12

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Еееееее,то ако ги знаехме тия работи за какво да я мислим тая задача.Това не е задача от типа път,скорост,време. Това е някаква логическа така да я наречем в която като знаеш посоката на вятъра и модела на кораба, трябва да сметнеш кой е садил дървото, от което в последствие е направена протезата на капитана.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #13

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Ето как са разположени корабите на котва на рейда в Истанбул в Мраморно море в 13.09 часа днешна дата.
    http://pishtov.hit.bg/korabi%2013.09%20chasa.GIF


  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Аз си мислех, че винаги застават странично на брега - дрейф май се казваше.
    Да се избегне челното посрещане на вълните. Но може и да греша де -
    от 3 месеца съм във Варна и не съм наблюдавал корабите, а други обекти

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re: Междинна (Като за Варненци)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Аз си мислех, че винаги застават странично на брега - дрейф май се казваше.
    Да се избегне челното посрещане на вълните. Но може и да греша де -
    от 3 месеца съм във Варна и не съм наблюдавал корабите, а други обекти
    Въх малеее! Язък за книжката.
    1. Странично на брега застават само когато са привързани на кея.
    2. "На дрейф" е когато се остави кораба да се носи по течението.
    3. При сериозно вълнение кораба се води перпендикулярно на вълната. Ако те посрещне голяма вълна странично на борда, като нищо кила ти ще види небето.
    Абе видно е, наблюдавал си мадамите на Евиния плаж....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос към варненци ( и не само)
    От FearMe във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 30
    Последно: 15-05-13, 12:54
  2. Варненци, идвайте да гребем.
    От A40 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 14-06-09, 10:16
  3. Междинна r=?
    От escher във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 16-10-07, 10:00
  4. Междинна ?
    От Ouin във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 10-05-06, 13:54
  5. Отговори: 16
    Последно: 16-03-06, 16:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе