Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Циркаджийски номера

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #1

    Циркаджийски номера

    Водих децата на цирк и гледахме дресура на кучета. Излезе дресьор с пет кучета. "Ще видите уникален номер - кучетата играят игра като хора. И всяко може да брои и знае своят ред."
    Първото куче излезе, направи си номера и дрсьорът записа 18, 144, 180, 54. След второто куче дресьорът записа 342, 90, 216, 252. След третото - 306, 108, 270, 324, а след четвъртото - 162, 36, 198, 0.
    Тук се получи конфузна ситуация...петото куче се оглежаше смутено и не изпълни никакъв номер, а дресьорът направо почервеня. Въпреки грешката, публиката беше възхитена...

    Защо петото куче не изпълни номера си?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #2

    Re: Циркаджийски номера

    Според мен кучетата обикалят по кръгъл манеж, около който са подредени на равни разстояния 20 неща, примерно чинийки.
    Всяко куче, в зависимост от своя пореден номер, брои по някакво правило и така си избира 4 от чинийките.
    Числата, които записва Дресьорът, са ъгловите градуси на избраните чинийки, в реда, по който са били избрани.
    Ако номерираме чинийките (от 0 до 19), изтеглените номера ще са:
    1,
    8,
    10,
    3
    19,
    5,
    12,
    14
    17,
    6,
    15,
    18
    9,
    2,
    11,
    0
    Още не мога да усетя правилото. Надявам се да ни помогне това:
    Цитат Първоначално публикувано от Edin_Lud
    кучетата играят игра като хора
    Предполагам, че петата задача няма решение, затова последното куче не е изпълнило номера и публиката заслужено го е аплодирала, а Дресьорът се е засрамил, че не се е сетил предварително, че с 20 чинийки едната задача е нерешима.

    Кой ще помага сега?

  4. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #3

    Re: Циркаджийски номера

    Всяко от числата които е записал треньора е кратно на 18. Липсват произведенията на 18 със следните числа 4, 7, 13 и 16. Предполагам че във възможните отговори не са били записани тези произведения.

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Re: Циркаджийски номера

    Е да де - 20 чинийки, по 18 градуса за всяка, прави точно 360 градуса.
    Но от какво зависи реда, по който избират?

    И защо оставащите 4 числа не отговарят на същото правило?

  6. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #5

    Re: Циркаджийски номера

    Вероятно няма нищо общо, но все пак ми хрумна и ще го отбележа като факт - маите имат календар с 360+5 дни, като месеците са 18 с по 20 дни, а последните 5 са отделно и не се тачат особено.
    Броенето на дните в месеца е нулево базирано, демек от 0 до 19. Не можа нищо смислено да ми хрумне по-натам, но това с нулата ми направи впечатление.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Циркаджийски номера

    Първите четири кучета са направили общо 2700 точки. (2700 = 30*30)
    Може последното куче да е разбрало, че какъвто и ход да направи, то все ще изкара нула точки. А пък дресьора да не е забелязал това.
    Например, ако кучетата са отваряли някакви кутии (подобно на ТВ-играта "Сделка или не") и за петото куче да са останали само кутии с нулеви точки.

    ПП:
    Цитат Първоначално публикувано от Edin_Lud
    ... Защо петото куче не изпълни номера си?
    Защото е разбрало, че каквото и да направи, ще изкара нула точки. А пък дресьора не го е забелязал.

    ПП:
    Реших да не приемам буквално условието и затова ги изкарах кучетата толкова умни.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #7

    Re: Циркаджийски номера

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Първите четири кучета са направили общо 2700 точки. (2700 = 30*30)
    Това не го разбрах...откъде идва 30х30 и защо е равно на 2700, а не на 900?

    Защото е разбрало, че каквото и да направи, ще изкара нула точки. А пък дресьора не го е забелязал.
    Не е това, кучетата не могат да смятат. Могат да броят.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re: Циркаджийски номера

    Цитат Първоначално публикувано от Edin_Lud
    Това не го разбрах...откъде идва 30х30 и защо е равно на 2700, а не на 900?
    Не е това, кучетата не могат да смятат. Могат да броят.
    Ами май и аз не мога да смятам.
    А за броенето, все още никой не ме е опровергал, че го мога. Но може да е само въпрос на време.

    Така като гледам, куче номер 3 е имало късмет, че не е уцелило на нито един от своите ходове нито едно от числата 0(0), 4(72), 8(144), 12(216), 16(288). Иначе и то като куче номер 5 е щяло да се оглежда смутено. Ако съм на прав път, ще се поясня допълнително.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #9

    Re: Циркаджийски номера

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    0(0), 4(72), 8(144), 12(216), 16(288)
    Твърде много жокери...един, който да ви побутне в правилната посока
    Нито едно от числата не е на координатите, които си посочил.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re: Циркаджийски номера

    Може би си представям друга кучешка игра с друга "матрица".
    Да кажем тогава, че преди номера, числата на позиция 4 и позиция 6 са били разменени по погрешка. И куче номер три е имало късмет, че не е 'стъпило' на грешката.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #11

    Re: Циркаджийски номера

    проблемът е какво е трябвало да направят кучетата, ако е трябвало да дават отговори на въпроси от рода колко е 9*2, 18*8,36*5,6* 9 и т.н. разбърквам множителите за да не и доскучае на публиката, а кучетата следват заучена комбинация "всяко куче знае реда си" и комбинацията си т. е първото почва от 1 после брои 7 стига до 8-мо число, после брои 2(10) после брои 7 назад (3-то), какво остава за последното - горкото озовава се в страната на симетрията - наляво да тръгна ли, надясно ли? независимо каква е комбинацията му трябва да брои до 7 или до 4 явно мозъкът на кучето е блокирал при два еднакви варианта

    сигурно са ги питали нещо друго обаче, защото при първите 4 кучета може би няма значение в коя посока ще броят, но за петото винаги остава тази комбинация симетричната -това последното е предположение сега ще го проверя

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #12

    Re: Циркаджийски номера

    Едно предположение:
    Всеки път, когато някое куче избере чинийка, я взима.
    Това означава, че при следващите ходове те вече няма да броят опразнените позиции.
    Това променя логиката по която да смятаме.
    Набива ми се в очите числото 5 - докато има поне 5 чинийки, нещата ще вървят.
    На последното куче вече са му били останали само 4.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #13

    Re: Циркаджийски номера

    интерпретация на случката:
    кучето застава в средата около него има подредени в кръг от 0 до 19 лостове от втори род на падналия край има парче луканка и пореден номер 0,18,36...... , а другия край (повдигнатия )е към кучето,то скача и се завърта в кръг и при падането си натиска някой от лостовете - луканката хвръква, а кучето я улавя с уста дресьорът записва съответния номер
    най-вероятно и четирите кучета са били малко по-гладни в този ден и са натиснали веднъж по два лоста т. е. са изяли по пет луканки , ами нормално е петото куче да е смутено и объркано, както казват гладно куче хоро не играе.... дори се замислям дали въобще е имало цифри все пак Eдин_Луд е завел деца на цирка (може да им навреди непоправимо ),сигурно ги е добавил после за да ни тормози

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #14

    Re: Циркаджийски номера

    @tonych, нямам идея на какви игри играеш, но ми се струват странни
    Все пак в условието имаше "играят игра като хора"...аз тая с луканките и лостовете не съм я играл никога - с луканки съм играл само на маса с вилица и без да ми записват резултата

    Да резюмирам условието и докъде сте стигнали...
    1. Става дума за игра, която по принцип се играе от хора, и кучетата я играят като хора.
    2. Дресьорът записва резултата на всяко куче.
    3. Кучетата броят числа.
    4. Някой е сбъркал нещо и затова куче номер 5 не си изпълнява номера. Кой и какво е сбъркал?

    Ако това ще помогне, общият резултат на куче номер 2 е 40.

  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #15

    Re: Циркаджийски номера

    darts
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...80%D1%82%D1%81

    //четвъртото се е направило на пето

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. как да разбера номера на....
    От devyl във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 5
    Последно: 16-04-09, 10:13
  2. смяна номера МПС
    От valio4ka във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 02-03-06, 14:05
  3. технополис номера
    От artos във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 12-10-05, 20:45
  4. Генериране на данъчни номера и на..
    От wireman във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 29-06-04, 19:37
  5. АМД идент по номера на CPU-to
    От John във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 31-08-03, 00:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе