Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

По идея на малката Ана

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #1

    По идея на малката Ана

    имате две квадратни плочки, залепени с плат от едната страна, така че приличат на книга, т.е могат да се отварят и затварят
    целта е да разтворите плочките и да ги поставите на масата с ъгъл между тях приблизително(+-1) 51 градуса
    материалът от който са направени плочките е по избор

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #2

    Re:По идея на малката Ана

    Аз ги докарвам лесно на 49градуса.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #3

    Re:По идея на малката Ана

    може би е редно да поясня, че материалът на плочките наистина е по избор , но не е без значение
    плочките не се огъват

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #4

    Re:По идея на малката Ана

    Разглеждаме правоъгълен триъгълник с отношение на катетите 4:5 .
    Ъглите на такъв правоъгълен триъгълник (в градуси) са:
    90
    51,34
    38,66

    И сега, с квадратните плочки првим по масата 4 на брой обръщания по X, после 5 на брои по Y, с което получваме правоъгълен триъгълник с отношение на катетите 4:5 ... после изправяме плочките върху съответния ъгъл на триъгълника от 51,34 градуса.

    ПП. Ако масата е правоъгълна, можем да ползваме единия ъгъл за начална отправна точка ... и достатъчно лесно да построим триъгълника с обръщане на плочките
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  6. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #5

    Re:По идея на малката Ана

    Цитат Първоначално публикувано от tonych
    може би е редно да поясня, че материалът на плочките наистина е по избор , но не е без значение
    плочките не се огъват
    Да не намекваш за нещо огледално? 51deg са приблизително 1/7 от 360, тъй че може да си ги въртим докато видим 7-лъчна звезда...

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #6

    Re:По идея на малката Ана

    Да! Огледала!
    От това са направени квадратите
    Не, че Митковото не върши работа, но не е толкова забавно...

    Само че не се вижда звезда, а правилен седмоъгълник.

    Препоръчвам я горещо:
    http://indigota.com/file/knigi/mr.%2...20e%20anna.doc

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Re:По идея на малката Ана

    Въобще не ви разбрах какво имате предвид с тия огледала.
    Понеже имам под ръка две подходящи, почнах да експериментирам. ... И да, получи се (и) седем-връхната звезда и наистина е забавно.

    ПП. Ама май трябва доказателство, че ъгъла "при звездата" е такъв какъвто го търсим ... не е очевидно (поне за мен) като че ли , ...

  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #8

    Re:По идея на малката Ана

    Прав си.
    Ако ъгълът между двете огледала е Х, то образът на едното огледало в другото ще е също на ъгъл X.
    Ако виждаме общо 7 огледала, всички те ще са на еднакъв ъгъл едно от друго.
    Нещо такова дали стига за доказателство?
    Ако не - най добре Нина да се включи

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #9

    Re:По идея на малката Ана

    да забавно е,
    ако начертаем права линия на един бял лист и разтворим огледалата под широк ъгъл и постепенно го свиваме появява се триъгълник после квадрат, петоъгълник и т.н затворените огледала ще сътворят окръжност
    при триъгълника петоъгълника седмоъгълника линията на свързване между огледалата сочи точно един от ъглите, ако самите огледала са позиционирани правилно спрямо линията т.е. с еднакви рамена(равнобедрен триъгълник),ако рамената са различни, многоъгълниците се изкривяват докато преминат в звезди
    ще гледам да онагледя

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #10

    Re:По идея на малката Ана

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Прав си.
    Ако ъгълът между двете огледала е Х, то образът на едното огледало в другото ще е също на ъгъл X.
    Ако виждаме общо 7 огледала, всички те ще са на еднакъв ъгъл едно от друго.
    Нещо такова дали стига за доказателство?
    Ако не - най добре Нина да се включи
    Тц, не стига.
    Защо образите са еднакви ?

    Защо задавам такъв тъп въпрос ли ?
    Знаеш как изглежда влакова линия "в перспектива" - всяка следваща траверса е все по-къса.
    Та и тук така, какво ни гарантира, че при отражението на ъгъла не се губи някой друг градус ?
    Щото ако се губи един градус при първото отражение, то при второто вече се губят два ... и първоначалния ъгъл няма да е 51+-1, а ще е 53+-1. А пък един два градуса, човешкото око не може да хване. (И при траверсите не се хваща разликата между две поредни)
    Въпроса все още ли е тъп ?
    Ще трябва по-задълбочено доказателство.

    ПП. tonych, писали сме едновременно

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #11

    Re:По идея на малката Ана

    Мисля, че тук няма перспектива. Всичко е в една равнина - повърхността на огледалото. На нас само ни изглежда, че е "вътре" в него.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #12

    Re:По идея на малката Ана

    Нямам предвид само "перспектива". Нея я дадох само за пример.
    Опитай се да направиш правилен шестоъгълник с огледалата с чертата на tonych, (или пък шестоъгълна звезда с долните ръбове на огледалата)
    Доста налучкване пада (при звездата) за да докараш шестия ъгъл (най-далечния) да "е равен" на първите пет. Съответно доста налучкване пада при шестоъгълника за да имаш равнобедрени триъгълници.
    Което ни гарантира, че ъгъла между огледалата НЕ е 60 градуса (при шестоъгълник)
    Което пак само го давам за пример, че е необходимо по-стриктно доказателство.

  16. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #13

    Re:По идея на малката Ана

    Е аз затова казвам, че Кръстева трябва да го довърши - тя изпипва всичко докато не остане никакво съмнение. А мен ме мързи и само мога да си философствам.
    Но вземи предвид, че при нечетните е по-лесно и няма нужда от налучкване. Защото при тях трябва да слеем два образа в един.

    (Как да получа звезда?)

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #14

    Re:По идея на малката Ана

    Звездата се получава, като гледаш отраженията на долните ръбове на квадратните огледала. И няма нужда от лист хартия с черта.

    Аз пък се чудя, ако на масата има правилен седмоъгълник и аз седнал на стола го гледам под ъгъл, та чудя се дали ще ги "виждам" еднакви ъглите.

    Знам, че ако опишем окръжност около седмоъгълника на масата, то аз седнал на стола със сигурност ще виждам изразена елипса (като на картинката). И обратното, ако виждам окръжност, то значи на масата има елипса.
    Което ме кара да си мисля, че ако под ъгъл виждам правилен седмоъгълник, то той едва ли е правилен в действителност. И съответно сътветния ъгъл няма да е една седма (а ще е по-малко).
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  18. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #15

    Re:По идея на малката Ана

    Доказателството на Bibi е достатъчно. Права и отразената са симетрични спрямо равнината на огледалото й сключват с нея равни ъгли, без значение кой, дали и откъде ги гледа. Това е смисълът на думата "огледално". Ако седем еднакви ъгъла правят точно цял кръг... voila.

    Mitkos, не вкарвай перспективата в играта - така, ако нещата бяха еднакви само когато на тебе ти изглеждаха такива, геометрията тепърва щеше да навлиза в юрската епоха

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Идея за 37 инча ТВ
    От Georgi Penchev във форум Телевизори
    Отговори: 41
    Последно: 17-12-11, 11:37
  2. Sony извади най-малката HD видеокамера
    От IvO™ във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 7
    Последно: 07-05-07, 20:11
  3. Идея за LAN комутатор
    От Wise във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 04-05-05, 19:43
  4. Идея за дъно 462 с PCI-E ?
    От FearMe във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-05, 17:45
  5. съвет/идея за CMS
    От devil във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 1
    Последно: 29-11-04, 12:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе