Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Да се повъртим в кръг

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #1

    Да се повъртим в кръг

    Понеже днес се разхлади, пък няма и мач, предлагам ви
    нови три задачки от колекцията ми:

    1. Нещастие с телефонист
    Военен телефонист по време на учение. Получава инструкции от центъра:
    " Трябва да откриеш и прекъснеш вражески кабел. Минава по права линия,
    подземно, лесно ще го откриеш с металотърсача. Намира се на не-повече от 5 км от теб.
    Тръгни на...
    " - и връзката прекъсва.
    "А сега вместо 5 км, ще трябва да извървя почти 32 км! " - пресметнал той.
    Възможно ли е да се избере гарантиран маршрут по-кратък от 32 км?
    (Металотърсачът открива кабел, когато е точно върху него.)

    2. Задача за СОД
    В равнинна местност трябва да се осигури охрана на кръгло съоръжение с диаметър 80 м.
    Прецизни лазерни сензори имат зона на действие 100 м, сканират с лъч по права линия и веднага
    унищожават нарушителя при попадане тази зона. За да се осигури безопасността на самите сензори
    от посегателство, не трябва да се допуска нарушител в радиус 1 м от тях.
    Разположете минимален брой сензори, така че да се защити съоръжението, а и те да са недостъпни за врага.
    (Задачата да се смята за равнинна - няма нападения по въздух, промушване под или над лъча и др.)

    3. Кръгова отбрана "Ну, погоди"
    В центъра на кръгло езеро се намира лодка със Заека в нея. На брега напред-назад снове Вълкът и се облизва.
    Заекът гребе със скорост 4 пъти по-малка от скоростта на Вълка. Ако се добере веднъж до брега, преди Вълкът
    да е пристигнал на мястото - лесно ще му избяга. А дали ще успее?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #2

    Re:Да се повъртим в кръг

    Днес не ми е ден за мислене, но защо в първата задача очевидният отговор е 32, а не 37?
    Ако идеята е да обиколи цялата окръжност, нали преди това трябва да стигне до нея (той е в центъра)?

    Втората пък ми напомня за шах - някакви фигури пазят царя, но трябва да се пазят и една - друга.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #3

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Днес не ми е ден за мислене, но защо в първата задача очевидният отговор е 32, а не 37?
    Ако идеята е да обиколи цялата окръжност, нали преди това трябва да стигне до нея (той е в центъра)
    Съжалявам, не са за такива дни тези задачи. И утре е ден. Ако не гледаш мач...
    Очевидно, телефонистът е намерил по-добър вариант...

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    157
    #4

    Re:Да се повъртим в кръг

    31.99 5/cos(30)+5*tg(30)+7*pi*10/12+5

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #5

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от spiritch
    31.99 5/cos(30)+5*tg(30)+7*pi*10/12+5
    Абсолютно вярно!

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    157
    #6

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от ql^2/8
    Абсолютно вярно!
    От там нататък батковците и какички математици, да докажат, че това е минимумът, който може да се постигне.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1340797800[/time]_________________________________________________

    До окръжност с радиус 1/4 от общата, заекът може да задържи вълка диаметрално противоположен. След това трябва да измине 3*r/4 а вълкът pi*r, което е около 4,19 пъти повече, така че ще успее да се спаси.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #7

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от spiritch
    До окръжност с радиус 1/4 от общата, заекът може да задържи вълка диаметрално противоположен.
    Ето тоя номер е интересно как става?

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    157
    #8

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от ql^2/8
    Ето тоя номер е интересно как става?
    Ами практически много лесно, математически не знам. Когато е вътре в тази окръжност с по-малка скорост от максималната си, заекът може да държи вълка диаметрално противоположен, обикаляйки в кръг с център центъра на голямата. Така че винаги ще има запас от скорост, с която да си увеличава радиуса на окръжността и така докато достигне окръжността с радиус 1/4 радиуса на голямата, тогава с максималната си скорост само може да го държи диаметрално противоположен без да увеличава радиуса, но пък се е приближил достатъчно за да може да избяга.

    ПП това при положение, че и двамата имат безкрайно ускорение за да достигнат максималните си скорости.
    Всъщност заекът никога няма да достигне окръжността с радиус 1/4 от общия, държейки вълка диаметрално противоположен, но ще се приближава до нея постоянно, но дори преди тази граница ще може да избяга плавайки напряко към брега

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #9

    Re:Да се повъртим в кръг

    По първата задача не виждам как ще се осигурят всички възможности ако не върви по окръжност и общият път е 36,4 км.
    Аз като телефонист, ще звънна пак. Ако не става, двупроводната линия се свързват на късо и се ползва за единия извод, а се пуска допълнителен кабел към земя и се ползва земята за втори проводник.
    Последен вариант, ако центъра е по-близко от 13,5км тръгвам към него.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    157
    #10

    Re:Да се повъртим в кръг

    По втората задача, засега съм с осем сензора, но сигурно има и по-добър вариант.
    Може би може и с шест, ама иска малко смятане.

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    5
    #11

    Re:Да се повъртим в кръг

    Задача 1. Знае се, че кабела минава по права линия, но не знаем в какво направление. Знаем, че се намира до 5км от военния. В най-лошия случай, кабела може да минава по допирателна на 5км окръжност. Има само една точка на окръжността и правата, която се намира някъде по 5км окръжност. Максимално разстояние(36,4км) - отива до края на окръжността (5км) и обикаля цялата окръжност (31,4км). Какъв маршрут е избрал военния, че да я намери за 32км? Не ми е силна математиката и затова да питам, това което е взето за правилно, спирала ли е?
    Задача 3. Съгласен със spiritch, че заека се върти по-бързо от вълка при радиус по-малък от 1/4 езерото. Следователно може да позиционира себе си и вълка както желае.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #12

    Re:Да се повъртим в кръг

    По втората задача май се налага едно уточнение на условието от страна на автора.
    Обекта който пазим "прозрачен" ли е, лазерния лъч минава ли през него ?

    Принципно това са две отделни задачи (прозрачен/непрозрачен), но е напълно възможно да имат един и същ краен отговор.

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #13

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    По втората задача май се налага едно уточнение на условието от страна на автора.
    Обектът е плътен и непрозрачен, сензорите не могат да се разполагат вътре в него,
    и лъчите не преминават през него.

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re:Да се повъртим в кръг


  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #15

    Re:Да се повъртим в кръг

    Цитат Първоначално публикувано от spiritch
    31.99 5/cos(30)+5*tg(30)+7*pi*10/12+5
    Не съм сигурен, че това е минимума! /че е решение - спор няма/.
    Би трябвало в 1 квадрант /откъдето тръгваме де/ да имаме уравнение на част от окръжност, допирателна към нея и отсечка до центъра на окръжността. На тази функция да търсим минимума/за дължината/.
    Ама си е чиста математика.......


    //не знам защо не ми дава да си редактирам предния пост, а трябваше нов да пиша

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 12-08-15, 03:17
  2. Отговори: 12
    Последно: 19-01-06, 11:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе