Резултати от 1 до 8 от общо 8

Задача 297 (Котка и мишка)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #1

    Задача 297 (Котка и мишка)

    Една история от лятото - свиркайте ако сте присъствали и вие

    Седя си аз лятото в парка до едно езерце - кръгличко, с гладичка водичка - абе приказка. И си пия биричката
    Не щеш ли - гледам една мишка на шадраванчето в средата на езерцето и - ооопс - една котка я дебне на края на езерото - бедната мишка - като в капан... Обаче мацата не смее да влезе във водата
    Знам си, че мишката кат` плува е 4 пъти по-бавна от котката на брега, ама на сушата е по-бърза и... докат` пиех - хоп - измъкна се и отпраши сред храстите - кой казва, че котките били добри ловци...

    Та да ви питам - как го стори туй мишока, или пък прекалих с бирата?


    P.S. Ако нещо съм объркал или повтарям общоизвестни неща - отдайте го на бирата!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    То сигурно трябва да тръгне мишлето противоположно на котето. Котето си избира страна и потегля.
    Мишката описва спирала на противната посока. Котката обикаля по окръжност и разстоянието между двете се увеличава от R до 2R. Май трябват и сметки....Аз съм на биричка вече...........

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #3

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    То сигурно трябва да тръгне мишлето противоположно на котето. Котето си избира страна и потегля.
    Мишката описва спирала на противната посока. Котката обикаля по окръжност и разстоянието между двете се увеличава от R до 2R. Май трябват и сметки....Аз съм на биричка вече...........
    Мдааа... А пък и тия храсталаци, дето покрили мишока...
    Дали няма нещо, което да пречи на котката да обикаля по окръжността (демек, да й се налага да заобикаля нещо - някой храст, който се опира до шадраванчето, например...)?


    Промяна:

    Тук има и един особен момент: мишките могат да плуват - да! Обаче плуването много бързо ги уморява и, респективно, се давят. Тъй че доста малко ще трябва да е това шадраванче...

  5. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #4

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    Ама защо да и пречим??
    Тя ще измине 3.14R до срещуположната точкаи още толкова до началната
    През това времепо вътрешната спирала мишлето си плува - но трябват сметки
    Аз си говоря идейно само.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #5

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    Храстите явно бяха поникнали, за да може да се скрие в тях мишката, след като вече се беше отървала от котката - както сам каза - за отмора след плуването

    //edit
    като спомена Wise - да взема и аз да го обмисля - бирата си е бира - не е Хамериканска :coolsmiley:

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    Добре - ето тактиката на мишлето:
    Плува срещуположно на котката, като винаги стои срещу нея, докато достигне окръжност с радиус R/4.
    Там ъгловата скорост(като градуси/време) на двете гадинки е една и съща - т.е. мишлето може да си плува по тази концентрична окръжност и винаги да е срещу котката. Когато е по-близо до центъра то има време да компенсира дъгата и да напредне малко навън.
    Достигайки тази окръжност на мишлето остава де преодолее 3/4R , а котката има 3.14R за да го достигне.
    Или мишока си плюе на лапичките и гребе по права линия към брега. След като излезе на сухо има време само да се изплези на котето и да се шмугне в храстите.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #7

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    М-да - малко по-различно ми се стори, че беше, ама т`ва си е добра стратегия :Super:
    И кой казва, че мишките били храна за котките

    Wise - ти си на ход!

    и - да - май никак няма да ми е лесно с вас

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    11
    #8

    Re: Задача 297 (Котка и мишка)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Добре - ето тактиката на мишлето:
    Плува срещуположно на котката, като винаги стои срещу нея, докато достигне окръжност с радиус R/4.
    Там ъгловата скорост(като градуси/време) на двете гадинки е една и съща - т.е. мишлето може да си плува по тази концентрична окръжност и винаги да е срещу котката. Когато е по-близо до центъра то има време да компенсира дъгата и да напредне малко навън.
    Достигайки тази окръжност на мишлето остава де преодолее 3/4R , а котката има 3.14R за да го достигне.
    Или мишока си плюе на лапичките и гребе по права линия към брега. След като излезе на сухо има време само да се изплези на котето и да се шмугне в храстите.
    Това наистина е доста красиво решение, само за да изчистя момента с наваксването на дъгите, ще предложа мишлето първо да преплува без да мисли до периферията на концентричната окръжност с радиус (0.9/4)R. После вече движейки се в правилната посока по тази окръжност то ще успее да застане "срещу котката". Оттам същото- остава му да измине (3.1/4)R разстояние до брега.
    Мога да предложа и друго решение, което е малко по-сложно за изпълнение от мишока, но все пак...

    Приемаме, че котката е на 6 часА, мишокът е в центъра. Мишокът ще си има 3 посоки на движение- на 12 часА, на 2 часА и на 10 часА.
    Ако котката:
    се движи по посока на часовниковата стрелка- мишката се движи на 2 часА
    се движи обратно на посоката на часовниковата стрелка- мишката се движи на 10 часА
    не се мърда- мишката се движи на 12 часА.
    Сега трябва да проверим, че котката няма как да се е намирала в точката, в коята мишката излиза на брега. Лесно се вижда, че е без значение в какъв ред мишката е извършвала движенията си. Тогава можем да приемем без ограничение на общността, че тя първо е плувала x разстояние на 12 часА, после y на 10 часА, и накрая- y+z на 2 часА. Тогава котката трябва да е изминала 4*(0*x-y+(y+z))=4*z разстояние по посока на часовниковата стрелка. Нека дъгата, която се ограничава от 12 часА, и точката на излизане, има дължина alpha. Сега трябва да сравним 4*z с Pi+alpha. С малко тригонометрия стигаме до неравенството Pi>(8/sqrt3)*sin(alpha)-alpha, което винаги е изпълнено за alpha<Pi/3 => OK

    Не знам дали е забранено да се пише по вече решени задачи, ако е- извинявам се!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Котка и половина....
    От get във форум Логически задачи
    Отговори: 19
    Последно: 08-05-07, 10:23
  2. Мишка ???
    От izwerga във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 16-10-05, 19:13
  3. Проблем с мишка на Win XP
    От neutralizer във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 20-09-05, 12:54
  4. Bluetooth мишка
    От PPechev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 15-11-03, 20:13
  5. Котка в чувал или каква памет съм си взел?
    От dick във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 13-05-03, 14:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе