Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #1

    Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Та въпросния лаптоп (Toshiba Satellite Pro L10), при ползване повече от 10 мин си заспива(тотално блокира) по най-безобразен начин - това под Windows, под ДОС само ако някоя програма напъне да му тества паметта.
    Съмненията за повреден хард отпаднаха (с него и без него - все същото), остана паметта като единствен виновник.(2 плочки по 256 Gb, DDR-333)
    При опит за ползване на тестващи програми, независимо коя от 2-те памети се ползваше, независимо на кой слот е, резултата е следния: (ползван Hiren's Boot CD, 9.5)
    1. DocMemory - тотално увисване на 7-мата секунда(25%), при опит да тества FFFF0000 /в 30% от случайте дава странна грешка на 15%
    2. GoldMemory - увисване/рестартиране на 60%
    3. Memtest86+ - 50/50 - увисване-рестартиране на 70-80%

    Температурата е изключена като виновник. Прави го и на топло и на студено.
    По-странното е, че успява да зареди Windows XP, и Everest-a също диагностицира проблем в паметта
    С друга памет ефекта е същия.
    След разглобяването се констатира лека запрашеност по платката, но почистването на подобри положението.
    Смяната на процесора (Селерон М, 1.6 Мхз) не доведе до никаква промяна също.

    Та ако някой има идея, да споделя, щото ще го обявя за НГВС и ще гние в някой килер доживот.
    / За по-будните да спомена - не ми предлагайте да преинсталирам Windows, говорим за тестове под ДОС/



  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Едно рефлашче на биоса от тук http://eu.computers.toshiba-europe.c...jsp?service=EU

    Extract the zip file containing the BIOS upgrade to a temporary folder.
    Insert a formatted 1.44MB diskette in the floppy disk drive.
    Execute the extracted *.exe file in the temporary folder. Follow the instructions on the screen. A BIOS update diskette will be generated.
    Ensure the Notebook is connected to the mains.
    Turn the Notebook off.
    Place the diskette containing the BIOS upgrade in the floppy disk drive.
    Turn the Notebook on with the F12 key.
    The BIOS boot menu appears. Select "Removeable Device", "USB Floppy Drive" or the diskette symbol using the arrow keys. Press "Enter".
    The Notebook will boot from the BIOS upgrade floppy diskette.
    The BIOS update will start automatically.
    After a few minutes the Notebook will switch off automatically, remove the diskette and make a restart. If it does not then remove the diskette and turn the system off and back on to restart the Notebook.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    единствен останал виновник не е паметта, а дънцето. tommоrow ме изпревари с предложение за флашване на биос-а, така че за мен остана предложението да потърсиш дъно за смяна

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #4

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    дъно за смяна е равносилно на замяна на лаптопа, надали ще ми се зарадват в сервиза на Тошиба на извънгаранционен лаптоп на близо 3 години, а и цената не вярвам да е подтикваща към подобен род действия
    а колкото до флашването на BIOS-a - мина ми през ума, но при тези проблеми дето ги прави (индикирайки нередност във четене/писането по паметта) - едно увисване на 7-8 секунда при опит за флашване ме спира да пробвам, щото сега поне пали и се прави че работи, т.е - ще го сглобя и ще го върна на хората с диагноза - продажба на части, а ако дори и не пали - ходи обяснявай на момата, че той иначе си работи.

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Едно рефлашче на биоса от тук http://eu.computers.toshiba-europe.c...jsp?service=EU

    [i]Extract the zip file containing the BIOS upgrade to a temporary folder.
    Мен ли подценяваш, себе си ли - не знам, но благодаря все пак за опита да помогнеш.
    Че няма флопи е най-малкия проблем, по-големият съм го написал по-горе, опасността да се прецака по средата на писането ме възпира, а и силно се съмнявам, че това ще оправи нещата.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #5

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Пробва ли да му ъпдейтнеш чипсет драйвъра?

  7. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #6

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    бе де да знам,ама в тия тъпи лаптопи навираме често мишки ,щото демек плочката ни дразнела,знам знам,ама все пак да кажа,та ако има такава може и от нея да идва просто.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    786
    #7

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Не прочетох никъде за почистване на контактите и дали е правено? Оглед под лупа за очевадни студени спойки около големите ИС.

  10. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #8

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Ще взема да питам сервизния техник , кое дърво е най-често срещано при тези модели. Все пак той само с това се занимава - ремонти на Tosiba лаптопи в оторизирания сервиз. Мога да питам и за цена на дъно (ако се окаже , че е то) и да се вземе на "кост" , без нищо отгоре.
    Само чекай да дойде на работа.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #9

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Цитат Първоначално публикувано от dash
    Пробва ли да му ъпдейтнеш чипсет драйвъра?
    точно за такива като теб завърших питането си с реда: / За по-будните да спомена - не ми предлагайте да преинсталирам Windows, говорим за тестове под ДОС/

    Цитат Първоначално публикувано от fXOrange
    бе де да знам,ама в тия тъпи лаптопи навираме често мишки ,щото демек плочката ни дразнела,знам знам,ама все пак да кажа,та ако има такава може и от нея да идва просто.
    след като е разпампурен целия лаптоп на масата и съм споменал, че даже харда съм откачил, мислиш ли че съм оставил някаква си дефектна мишка да ми гризка от паметта ?

    Цитат Първоначално публикувано от DoRa
    Не прочетох никъде за почистване на контактите и дали е правено? Оглед под лупа за очевадни студени спойки около големите ИС.
    Да, не съм го споменал, но след основното почистване от прах и прочее неща натрупани по платката, понапръсках по-съмнителните контакти, вкл. и на процесора. А по-големите ИС подло са си скрили спойките под самите чипове, не че не ми мина през ума да ги понагрея малко ) ама за сега се въздържам

    Цитат Първоначално публикувано от izwerga
    Ще взема да питам сервизния техник , кое дърво е най-често срещано при тези модели. Все пак той само с това се занимава - ремонти на Tosiba лаптопи в оторизирания сервиз. Мога да питам и за цена на дъно (ако се окаже , че е то) и да се вземе на "кост" , без нищо отгоре.
    Само чекай да дойде на работа.
    Добре е като предложение, ще почакам

  12. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #10

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Значи , при търсене (от техика) в базата на Toshiba.de за проблеми по серията- не се откриват такива (в смисъл често срещани). Прочете описанието на проблема (техника) и не можа да "вдене" за какво може да иде реч.
    Съжалявам , че не мога да помогна повече. Поиска серийния номер на компютъра (ако решите да сменяте дъното) , за може да каже точно колко струва. По предварителни данни - около 190 евро , пък и цената на по-старите непрекъснато растяла.

  13. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #11

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    Мен ли подценяваш, себе си ли - не знам, но благодаря все пак за опита да помогнеш.
    Че няма флопи е най-малкия проблем, по-големият съм го написал по-горе, опасността да се прецака по средата на писането ме възпира, а и силно се съмнявам, че това ще оправи нещата.
    Не подценявам никого. Определено е така, на мен лично ми прави впечатление многото издания на биос-а за този модел лаптоп (10-на до версия 2.80 ), което ще рече, че установените проблеми от фирмата производител са много. Така и не спомена с кой биос е.
    Аз лично бих намерил някакви съвместими памети за него без значение обема и изтествал положението с тях преди да съм разръчкал нещата до smd интервенции на ниво semiconductors както и подмяна на дъно. Възможно е просто лаптопа да е работил с неподходящи памети дълго време. които са сдали багажа едновременно затова и въртенето едната другата няма да помогне.

  14.  
     
  15. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #12

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Black Adder, по принцип този проблем най-често се прави или заради памет или заради твърд диск или заради охлаждане , процесора ти може и да не грее но при теб не е ли с един heat pipe да се хлади чипсет, процесор и видео (ако е с отделно такова) , пробва ли да смениш пастата на всичките чипове които контактуват с охлаждането, можеш да извадиш платката и да я пуснеш на външен монитор с usb клавиатура, само дъното навън. Щом си сигурен във паметите и твърдият диск ..........пробвай също и при включена платка дали някой от чипвете не грее повече от колкото трябва.

  16. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #13

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    след като е разпампурен целия лаптоп на масата и съм споменал, че даже харда съм откачил, мислиш ли че съм оставил някаква си дефектна мишка да ми гризка от паметта ?
    знам че не си толкова прост,колкото се пишеш много прост , за да оставиш една мишка да ти гризе от паметта,но го написах(с леко извинение) ,защото този вариант не е изключен и често се среща

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #14

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Не подценявам никого. Определено е така, на мен лично ми прави впечатление многото издания на биос-а за този модел лаптоп (10-на до версия 2.80 ), което ще рече, че установените проблеми от фирмата производител са много. Така и не спомена с кой биос е.
    С версия 2.5 е, но нали ти казах - какво правим ако с тези увисвания при четене/запис в паметта забие при запис на BIOS-a?
    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Аз лично бих намерил някакви съвместими памети за него без значение обема и изтествал положението с тях преди да съм разръчкал нещата до smd интервенции на ниво semiconductors както и подмяна на дъно. Възможно е просто лаптопа да е работил с неподходящи памети дълго време. които са сдали багажа едновременно затова и въртенето едната другата няма да помогне.
    Както съм споменал в първия си пост, тествано е и с друга памет, от друг модел Тошиба - забива си точно на същото място /когато стигне до #FFFF0000/

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Black Adder, по принцип този проблем най-често се прави или заради памет или заради твърд диск или заради охлаждане , процесора ти може и да не грее но при теб не е ли с един heat pipe да се хлади чипсет, процесор и видео (ако е с отделно такова) , пробва ли да смениш пастата на всичките чипове които контактуват с охлаждането, можеш да извадиш платката и да я пуснеш на външен монитор с usb клавиатура, само дъното навън. Щом си сигурен във паметите и твърдият диск ..........пробвай също и при включена платка дали някой от чипвете не грее повече от колкото трябва.
    Процесора е с отделен вентилатор който е монтиран и работи единствено и само за него, чипсета с е друг радиатор. Писах, че съм пръскал съмнителните контакти, вкл и на процесора, което предполага, че след това честно и почтено съм почистил пастичката и съм сложил новичка.
    Както споменах, съмненията са ми, че от прегряване някой от чиповете е решил да почне да се бунтува, но ще го пращам на духалка, ако собственика тотално реши да го трошим (щото по последни сведения платката е 220 Евро без ДСС (10х на izwerga))

    Тестовете ги извършвам на извадена платка, с закачен само СД-ром от който зареждам Hiren's-a но наистина не пречи да изгася и монитора. Утре ще го тествам като последен вариант, след това сглобявам и връщам на хорицата, да си го окачат на видно място в хола ))

  18. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #15

    Re: Лаптоп Toshiba Satellite Pro - увисва си кротко

    BIOS Flash Memory Organization
    The Intel PA28F002BX 2 Mb Flash component is organized as 32K x 8 (256 KB). The Flash
    device is divided into areas as described in Table 39. The table shows the addresses in the ROM
    image in normal mode (the addresses change in BIOS Recovery Mode).
    Table 39. Flash Memory Organization
    System Address (Hex) Size Description
    FFFF0000 - FFFFFFFF 64 KB Main BIOS *
    FFFEC000 - FFFEFFFF 16 KB Boot Block (system BIOS recovery)
    FFFEA000 - FFFEBFFF 8 KB Virtual Product Data (VPD) Extended System Configuration Data
    (ESCD) (DMI configuration data / Plug and Play data)
    FFFE9000 - FFFE9FFF 4 KB Used by BIOS (e.g., for Event Logging)
    FFFE8000 - FFFE8FFF 4 KB OEM logo or Scan Flash Area
    FFFC0000 - FFFE7FFF 160 KB Main BIOS Block
    * At runtime, only this section is shadowed into RAM below the 1 MB address

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Продавам лаптоп Toshiba Satellite A300
    От Ozy във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 30-10-12, 09:25
  2. Продавам лаптоп Toshiba Satellite A100-785
    От stambone във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 10-12-07, 20:17
  3. Проблем с Лаптоп Toshiba Satellite A110 - 110
    От connect във форум Мобилни устройства
    Отговори: 15
    Последно: 19-08-07, 00:24
  4. Продавам лаптоп Toshiba Satellite P100-264
    От Halo във форум Продава
    Отговори: 4
    Последно: 28-05-07, 07:41
  5. Продавам Лаптоп Toshiba Satellite Pro A10
    От patkof във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 18-04-07, 14:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе