Резултати от 1 до 14 от общо 14

Вентилатор на лаптоп

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #1

    Вентилатор на лаптоп

    Имам лаптоп от Плесио Турбо Х с Уин ХР 3...напоследък лаптопа започна да прегрява и следователно да се изключва. Забелязах че единствения вентилатор не се включва на високи обороти когато градусите се повишат. След рестарт/изключване поради високата температура вентилатора си тръгва на макс обороти и си охлажда системата. Уиндоуса е прясно преинсталиран и нямам проблеми с драйвери и тем подобни. Видео картата е Ати 1600, процесора интел кор дуо 2 на 1.8 мгх..дъното така и не можах да го разбера кое точно е. Пробвах разни програмки (спиидфан) да стигна до вентилатора но нещо не се справих...моля дайте идеи как да изръчкам системата защото в момента лаптопа е ала десктоп...понеже съм му махнал отдолу капачето да охлажда малко повече и си седи на бюрото...и по-важното прегрява ми на старкрафт 2 Да уточня...на игри които си вървяха бомба преди сега си прегрява от раз...чистил съм прахта колкото позволява дизайна на тоя лаптоп

    edit: Най-новия еверест казва за дъното: ARIMA VPLAD Notebook id: 64-0100-009999-00101111-032707-Calistoga$VPLADF12_BIOS DATE: 03/27/07 18:01:39 VER: VPLADF.12

  2.  
     
  3. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Омазан ОС...?
    Преинсталирай на чисто. Полезно е и да се разглоби самото вентилаторче и да се смаже.

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #3

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Омазано ОС отпада защото имах тоя проблем и преди преинсталацията...а сега на новата няма кой знае какво че да я счупи. Ще се пробвам да го разглобя вентилатора...но на пръв оглеждане изглежда добре и се върти нормално.

  5. Member Аватара на peterstamov
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    676
    #4

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Предполагам го ползваш повече от година. Когато гаранцията е над 1 година някой сервизи предлагат безплатно почистване. Ако имаш познания по хардуера трябва да го разглобиш, почистиш .....всичко свързано с пасти радиатори издухване и т.н. Моето мнение е да го занесеш в сервиз.

    Не се насочвай само към тази перка. Забелязал си че при игри изключва. Радиатор на видеото, паста, прах.....

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #5

    Re:Вентилатор на лаптоп

    така де, сервиз. Ама не официален ако е извън гаранция, защото ще ти одерат 3 кожи за едно разглабяне.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #6

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Да на повече от годинка е, даже повече от 2 вече...до колкото ръчках това е единствения вентилатор и радиатор на кома, достъпен без напълно разглобяване. Има само още едни 'дупки' през които мисля че вентилатора взима въздух за да създаде поток. Мислех че те са се изпозапушили, но сега без капаче пак не сработва значи не е там основния проблем. Този вентилатор мисля че е на радиатора на видеото но не смея да го разглобя че нямам достатъчно екипировка под ръка. Възможно ли е Омега драйверите за видеото да са объркали нещо настройките кога да тръгва вентилатора на макс (Омега 3.8.442)? Сервиза също отпада като идея защото тук (хуляндия) само като те видят и ти вземат 50 евро...камо ли за да ти разглобят лаптопа...най-много да им го занеса разглобен.
    edit: Turbo-X Uranus 2 Duo e лаптопа...най-накрая да се сетя...

  8.  
     
  9. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #7

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Цитат Първоначално публикувано от Smurfa
    Възможно ли е Омега драйверите за видеото да са объркали нещо настройките кога да тръгва вентилатора на макс (Омега 3.8.442)?
    Аз и отначало казах, че според мен проблемът ти е софтуерен, но ти отхвърли това твърдение... Продължавам да си мисля, за една преинсталация на чисто...

  10. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #8

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Възможно ли е Омега драйверите за видеото да са объркали нещо настройките кога да тръгва вентилатора на макс (Омега 3.8.442)?
    Опитай със оригиналните драйвери-ако ги имаш.Забелязал съм, че при някои модели видеокарти (ATI в повечето случаи с моднатите си драйвери)по новите версии на драйверите не работят по-добре, както и драйвери написани от производителите на лаптопите, работят много по-добре, отколкото тези, написани от АTI.

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #9

    Re:Вентилатор на лаптоп

    ЧБМ, да ама не...след като тръгнах да преинсталирам оригиналните драйвери се сетих защо не съм с тях...те просто не са за тоя лаптоп...и тогава директно минах на омега...сега сложих едни дето са бая по-старички пък да видим...

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Само да споделя впечатлението (ми), че прегряването при лаптопите се дължи основно на втърдената паста между процесора и радиатора отгоре. Съответно, при носенето и клатушкането на лаптопа, там (предполагам) се появяват и въздушни възглавници. Съответно, маха се радиатора, втвърдената стара паста се почиства (обикновено се налага внимателно изстъргване с джобно ножче, а остатъците се почистват с памук и спирт), слага се нова паста и т.н.
    И чак след това вече е втората причина за прегряването - праха при вентилатора и "тапата от косми" върху неговата решетка нанавън.

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #11

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Мисля че нещата отиват към коментара на Миткос; днес като притворих капачето, уж да създам въздушен поток лаптопа прегря на флаш от един сайт което значи че охлаждането хептен го няма, даже и на работещ вентилатор. Ще видим как че го ръчкам по-нататък. Мерси на всички за коментарите. Пишете темата изчерпана (поне за моя случай).

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #12

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Лек ъпдейт: най-накрая събрах смелост и смених пастата на процесора, изчистих всичкия прах до който успях да стигна и тествах - ефкт нулев, прегравя си като добро дете. Забелязах нещо друго обаче: на спиидфан имам 4 статистики - hdd, temp1, core1, core 2 - на ядрата темературата се отчита (май) адекватно, но темп1 ви седи винаги постоянна, което няма как да стане. Стойността се сменя единствено след рестарт, а според мен точно тази темп1 контролира вентилатора колко бързо да върти....някакви идеи как да разбера от къде се взима този темп1 и какво го контролира?

    темп1 - ACPI

  16. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #13

    Re:Вентилатор на лаптоп

    Опитай да направиш следното:
    1.махни отметката на чекбокса Automatic fan speed (горе в дясно)
    2.Задай на вентилатора да се върти винаги на 100% (долу вляво)
    като по този начин игнорираш temp1 и виж дали пак ще загрява.
    -> http://img59.imageshack.us/img59/615...n015443612.png

    ACPI ->http://en.wikipedia.org/wiki/ACPI
    погледни и тук ->http://forums.majorgeeks.com/showthread.php?t=91155

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #14

    Re:Вентилатор на лаптоп

    А аз се чудех защо са тия празни панели по първия екран - не мога да контролирам вентилаторите през спиидфан-а. Просто на 'вентилатори' няма никой и панелчетата със списъка на вентилаторите и скоростта им на въртене са празни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Има ли лаптоп без вентилатор ?
    От mimo1975 във форум Мобилни устройства
    Отговори: 17
    Последно: 16-10-14, 19:51
  2. Вентилатор на лаптоп
    От mailsss във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 1
    Последно: 16-12-11, 19:33
  3. Вентилатор лаптоп
    От jasen93 във форум Купува
    Отговори: 5
    Последно: 01-06-11, 12:09
  4. Вентилатор за Лаптоп MSI
    От Divoto във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 0
    Последно: 21-07-10, 16:37
  5. вентилатор за лаптоп
    От TopBG във форум Общ - хардуер
    Отговори: 1
    Последно: 12-04-05, 00:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе