Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Да станеш доставчик на интернет.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    6
    #1

    Да станеш доставчик на интернет.

    Както си работих из интернет ми хрумна една странна идея - "Как мога да стана доставчик на интернет услуги?".Порових се из интернет и намерих отговори ,но помислих,че е добре да публикувам въпроса си в някой форум да видим какво ще кажат хората там.

    Основното нещо ,което трябва да има един доставчик е :

    -Компания предоставяща му интернет услуги.

    -Връзка ,чрез която да се осъществява достъп до тази компания.

    -Хардуер и софтуер за менажиране на интернет комуникациите.

    -Линии,чрез които да се свързват отделниет потребители към gateway -а ми.

    Това горе разбира се е доста повърхностно казано.Та молбата ми е ако може да ми кажете "работи от кухнята" при доставянето на интернет услуги.Струва ли си да се прави в България?Каква инвестиция изисква за да се направи! Какви системи се използват? Видове софтуер ? Видове интернет връзки (заплащанте на канал или такса на мегабайт) ?

    Кажете ми това ,което знаете !Не че ще ставам интернет доставчик ,но пък кой знае бъдещето е непредвидимо. [:D][:D][:D]

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    204
    #2

    Да станеш доставчик на интернет.

    Аз щях да сам един от системните администратори на интернета през кабелна телевизия разбирасе в екип защото сам едвали ще се справя

    давам примяр с един по сериозен рутер да речем на cisco systems

    и няколко по серозни компутера до колкото разбрах с този рутер можеше да се обслужат 15000 дори и повече е ти ако си Интернет доставчик предполагам няма да предлагаш IP телефония така че спокоино мойесх да си закупиш интернет от http://www.btc.bg/

    според мен наи сериознните ... но може и от м.тел както в случая е при нас . За гетауей си нямам напредстава но маи ще трябва да понаучиш малко и линукса няма начин .естестевно и за рутера трябва да имаш знания рутера . При по серозните рутери (по големите) предлагат софтуерен интерфейс а при по малките има някаква козола



    предполагам ,че и някакви FTP,SMPT servers трябва да изградиш

    SMPT задължително

    и най вече компетентен персонал естествено за да не ви пишат в тоя сайт http://shame.ludost.net/



    карта на пиринга

    http://www.data.bg/lg/peering.png

    <font color="red">сажалявам но и аз не сам доста наясно със ситуацията </font id="red">

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    37
    #3

    Да станеш доставчик на интернет.

    Zoro - то бива, то може, ама чак пък толкова неграмотен сис. админ не бях виждал до сега... Вземи да си припомниш малко граматиката и правописа.

    Относно картата на т.нар. BG peering, която си посочил: Не е 100% вярна. Така изглежда гледано само от рутера на Дата.бг, но от друг рутер би изглеждала по по-различен начин...

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    204
    #4

    Да станеш доставчик на интернет.

    абе какво искаш от мен бързах много в краина сметка целтая да се разбере мнението боли ме фара ,че било с грещки опитвам де да бъда полезен и не сам сис.админ просто щях да бъда коий знае какви са ти и на теб недостатъците тъп аграг такъв [!] и много добре знам 4е това е бг пиринг щото си го пише дата.бг но по правилно е да се каже пиринг щото външната мрежа не е пиринг аз пък да ти кажа педро чао и гледай да не ме ядосаш !!!



    <font color="orange">Gadget EDIT: Аде по-кротко да не се ядосам аз </font id="orange">



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Zoro - то бива, то може, ама чак пък толкова неграмотен сис. админ не бях виждал до сега... Вземи да си припомниш малко граматиката и правописа.

    Относно картата на т.нар. BG peering, която си посочил: Не е 100% вярна. Така изглежда гледано само от рутера на Дата.бг, но от друг рутер би изглеждала по по-различен начин...



    <div align="right">Originally posted by kaktyc - 16/01/2005 : 13:29:56</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #5

    Да станеш доставчик на интернет.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">и много добре знам 4е това е бг пиринг щото си го пише д дата.бг

    <div align="right">Originally posted by zoro - 16/01/2005 : 21:54:49</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    На теб това ли ти е критерият кое кое е? Каквото е написано в data.bg? Ами отивай обратно да пишеш в техните форуми, там ще те приемат с отворени обятия.... [:D] [:D] [:D]



    Black Admiral, преди да започнеш да се оглеждаш за подходящи съоръжения, трябва да си отговориш на най-основния въпрос: какви клиенти ще търсиш? []

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    279
    #6

    Да станеш доставчик на интернет.

    [:D]Ех, не обръщайте внимание на всеки дечко, който е решил да блесне със знания..., то като му погледнеш останалите постове и ти става ясно що за птица е. За такива тотално игнориране (все едно нищо не е написал) най-бързо ги отказва.

    По темата, накратко ти трябват:

    1. Знания и умения;

    2. Доста средства;

    3. Проучване и внимателно планиране;

    4. Голяма доза търпение (поне 1 година ще работиш на загуба);

    5. Много здрави нерви;

    6. Лиценз за мрежата, която ще използваш за доставка;

    7. Разни други документи;

    8. Канал към някой голям доставчик (по възможност оптика);

    9. Добро оборудване (не скъпо, но надеждно);

    10. И т. н. []

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    204
    #7

    Да станеш доставчик на интернет.

    Dark Skywalker аз не пиша в форумите на data.bg

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,019
    #8

    Да станеш доставчик на интернет.

    ми жалко.

    губят ценен кадър

  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #9

    Да станеш доставчик на интернет.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    По темата, накратко ти трябват:

    1. Знания и умения;

    2. Доста средства;

    3. Проучване и внимателно планиране;

    4. Голяма доза търпение (поне 1 година ще работиш на загуба);

    5. Много здрави нерви;

    6. Лиценз за мрежата, която ще използваш за доставка;

    7. Разни други документи;

    8. Канал към някой голям доставчик (по възможност оптика);

    9. Добро оборудване (не скъпо, но надеждно);

    10. И т. н. []

    <div align="right">Originally posted by WISP - 17/01/2005 : 11:51:25</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    11. Ръце инсталирани на правилното за тях място;

    12. Мислещ дивайс [8D]

    П.С. Един квартален билярд примерно ще ти докара доста по-високи приходи [^]

  12. Novice
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    3
    #10

    Да станеш доставчик на интернет.

    И аз тука си ги мисля едни такива да ставам кварталният интернет доставчик защото моя е под всякаква критика.

    Мисля че от мрежи разбирам малко но този линух ми е голямам мъгла.

    Ако има желаещи да ми помогнат да ми дадат ICQ номера си на Л.С

    да обсъдим някои неща.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    771
    #11

    Да станеш доставчик на интернет.

    Black Admiral



    Както вижам не си технически грамотно лице в сферата на комуникациите, щото иначе нямаше да пишеш по форумите. Ако се явяваш инвеститор който иска да си вложи парите някъде - супер, но не съм чул досега някой да е забогатял с интернет услуги. Пазара горедолу се разпредели и тези които инвестираха преди 10-15 год едва сега жънат дивиденти. Щото ще се съгласиш, че колкото и да е приятна една идея, ако тя не е финансово ефективна - няма сми.;-) Вземи си един химикал, седни на бюрото и започни да пишеш като разделиш като разделиш листа на две:

    1. Очаквани средномесечни разходи за издръжка на структурата

    2. Очаквани средномесечни приходи от дейността.



    1.1. Наем на помещение (офис)

    1.2. Специалисти поддръжка - заплати и осигуровки

    1.3. Мобилни инсталационни групи -- заплати и осигуровки

    1.4. Мобилни сервизни групи -- заплати и осигуровки

    1.5. Разходи за дейността на 1.3 и 1.4 - бензин, конумативи, коли - подръжка, оборудване и т.н.

    1.6. Офис персонал - - заплати и осигуровки

    1.7 Други офис разходи - много

    1.8. Наем на широколентова линия



    и т.н.



    След което умножаваш очакваните разходи по коефициента на Натаманенко/Сюрпризашвили - 150%



    Същото правиш за очакваните приходи, но там коефициента е 0.80 щото едни ще се връзват, други ще се отказват.



    Прибави след което дълготрайните материални активи - рутери, суичове, сървъри и т.н, средномесечни амортизации и т.н. Софтуер - лицензи - дано не мислиш да базираш услугите си на платформите на Micro$oft че ...мам....си...трака..



    Погледни сметките в ляво, и послед тези в дясно и прецени сам...дали кварталния билярд няма да е по-добра инвестиция )










  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    3
    #12

    Да станеш доставчик на интернет.

    Толкова ли е трудно да станеш доставчик на 20-30 потребителя и една зала.Не смятам да забогатявам от това за джобни да има ми стига.МОля ви се помогнете малко.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Да станеш доставчик на интернет.

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Толкова ли е трудно да станеш доставчик на 20-30 потребителя и една зала.Не смятам да забогатявам от това за джобни да има ми стига.МОля ви се помогнете малко.



    <div align="right">Originally posted by lorddred*-*22/04/2005*:* 20:29:26</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Ами прочети постовете на WISP с добавката на fori, този на skynet и реши дали можеш. Сигурен съм, че всеки тук ще ти помогне с каквото може, но нали знаеш: "Господ дава, ама в кошара не вкарва". Не очаквай някой друг да ти организира бизнеса...

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #14

    Да станеш доставчик на интернет.

    Ако позволите малко оптимизъм да внеса в обясненията...



    @lorddred решил си да станеш кокошкарски ISP? Решил си с трици маймуни да ловиш? Ей така - за хляба да има... - има начин:



    1. Правиш го в място без конкуренция - пример: до скоро такова място беше квартал Горна Баня. Сигурен съм че има и други подобни

    2. Купуваш си 1-2 Mb/s wireless от някой приличен доставчик, разходи:

    2.1 Оборудване /антена, аксес пойнт, компютър, алабала/ - около 500-800 лв

    2.2 Персонал - забрави...ти работиш /макс още един/ - иначе и за хляба не остава

    2.3 Такса за нета - както се споразумееш с доставчика

    3. Пускаш невероятната оферта от 40-50 лв/мес неограничен трафик със скоростите обещани от твоя доставчик + 50-60 лв еднократно за включване /хем цената ти е под кабелната - келепирче за клиента, хем кабелната не продава нет в тези квартали защото кабелите се веят по дърветата/

    4. Опъваш кабели, слагаш суичове, продаваш интернет - работиш

    Докато не се появи някой нормален доставчик има шанс да отидеш веднъж на море и 50-ина пъти на диско с приятели. М/увременно стискаш палци някой кретен да не ти прати проверка и да те спукат разни инстанции от разправии.



    *да не се зарибиш да закачиш повече от 8-10 клиента - разходите нарастват експоненциално.



    Резултат: недоволни клиенти, които все пак не мрънкат прекалено много заради единствената възможност да имат нет. По-висока от средната за страната заплата /без данъци и др./ Самочувствие на спец - някои неща не се купуват с пари. Имаш време да си помислиш за друг "бизнес" за без пари...



    Успех[:D]

  18. Novice
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    3
    #15

    Да станеш доставчик на интернет.

    оЗначи при мен има два доставчика на нет но са под всякаква критика 8кб в най-добрият случай.Мисля си да си направя едно яко сърърче с 600 Гб музика и филми пускам им по 10к международен и 1 мб към сървъра и са супер доволни клиентите ми повече не им трябва нет мисля да взимам от бтк.И не съм сам с едно приятелче което има зала смятаме да го правим и по нататъка ако имаме повече потребители ще мислим за някакъв по добър нет.

    Като за начало ще се крепим на неговата зала щото плаща баснословни цени за супер скапан нет.

    Аз до колкото съм разбрал ми трябват следните неща.

    1. Сървър под линикс който да ми играе ролята на рутер да ми разпределя нета.

    2.Няколко антени и няколко суича.

    Кабели и други работи според мен са дребни разходи и не съм ги писал ако има още работи за купуване някой ако може да допълни списъка.

    Пил съм 5 бири[:P]

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. търси се нов интернет доставчик
    От panteroid във форум Телевизия и Радио - Оператори, Приемници, Програми
    Отговори: 1
    Последно: 09-01-15, 16:25
  2. Интернет доставчик
    От vanio_93 във форум Технологии
    Отговори: 15
    Последно: 29-09-12, 18:20
  3. Въпрос за интернет доставчик
    От cipollini във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 18-03-11, 14:02
  4. Относно интернет доставчик
    От sssaaa във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 14-09-10, 17:59
  5. интернет доставчик
    От ilhanbg във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 30-08-05, 17:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе