Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    225
    #1

    LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Праве ЛАН мрежа между блоквете в един квартал. Блоковете са 5 етажни а кабела ми минава малко под самия покрив (под него има дупки в които влизат гълъбите, кабела ми влиза точно в тези дупки) мрежата ми е от няколко дена и днеска замина първия суитч. Използяам UTP кабел. На някои места с носещо въже (тел). Имам няколко протектора, но не съм ги слагал просто защото не намериш удачен начин да ги заземя : По краищата на покрива има ламарина, върхо нея минава арматурната тел която идва от гръмоотвода (или поне това което е останало от него). Но наистина не вийдам по какъв начин бих могъл да го заземя протекторите...
    Бих желал ако във форума има хора с опит в подобна ситуация да споделят опита си...

    Предварително благодаря на Всички!!!

  2.  
     
  3. silverfox
    Guest
    #2

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Опита показва, че сигурна защита няма - или заравяш кабела, или използваш най-евтините суичове и сменяш като луд. Само като се замислиш, ще се сетиш, че смешното кабелче на "протекторите" не може да отведе енергията генерирана от мълния, колкото и малка част от нея да мине през него, да не говорим за елементите вътре. Ако пък протекторите ти не са херметични ... забрави, че и полезен сигнал ще мине. Аз лично не се занимавам с това, но познавам хора, които се занимават с това от години.

    /edit - BTW свикнал съм да виждам тоя аватар с ника Lukan...

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    От раз се сещам за следното решение - РС - switch - media converter I - 2m optical patch cord - media converter II - UTP - media converter II - 2m optical patch cord - media converter I - РС. media converter II могат да се захранват от 2 чифта акумулатори, така, че винаги да си "висят" във въздуха от гледна точка на потенциала им. На захранващия им куплунг се слага подходящ по големина капацитет, за да поеме консумацията на конвертора по време на комутацията от изтощени акумулатори към вече заредените.
    Идеята не съм я оценявал от финансова гледна точка, знам само, че пачкорда е към 15лв, а МС вече трябва да са под 100лв. За акумулаторното захранване цената зависи от схемотехниката и капацитета на акумулаторите, а те от консумацията на конвертора.
    Така при пряко попадение на мълния в UTP-то потенциала на media converter II ще скочи до небето, но бидейки захранен с акумулатори, това не би трябвало да им пречи...
    Идейността на тази тенетемейска идея може и да се осмее, но пък всеки може да си направи сметката кое и колко ще му струва... пък и не ми се струва невъзможна... май?... Прекалено съм уморен сега, за да поразвъждавам по-издълбоко...

  5. Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    379
    #4

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    аз пък се сещам, че през изминалата 2005-та година постоянно бяхме нащрек...

    14 етажен блок - лан кабела преметнат между съседният(пак 14 етажен).


    не знам дали ще ми повярвате, но всяка гръмотевица/светкавица на около 500-1000 метра от в нас ми индуцираше достатъчно ток, че да ми изгори евтините ланки и да ми ресетира по-скъпите...

    добре, че доставчика ми се реши да си плаща за подземно трасе ........




  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    @ManiMani,
    А аз се сещам, че тази тема се подхваща всяка година. Поразтърси се из форума (включително и архивираните теми) и ще намериш много полезни съвети.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    279
    #6

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Понеже ти попита за съвет от някой с опит, а повечето отговори са от сферата на разсъжденията и предположенията, ето:

    - Първо подбери свестни протектори (например тези от "Неомонтана" стават). Вземи двойни - за магистралните трасета и единични или двойни за клиенти, при които има нужда. Не взимай четворки, не вършат много работа.
    - Използвай по възможност FTP-кабел, за да можеш да заземиш и екрана.
    - На панелните (и др. бетонни) блокове най-добрата земя (проверено) е арматурата. Намираш оголена арматура, зачистваш, пробиваш дупка с малка бургия и връзваш с винт. Добрият контакт е важен. Друг вариант е в къщичките на асансьорите - там има електротабла със "земя".
    - Ако имаш съмнения за качеството на "земята", можеш да я провериш ориентировъчно с мултицет по следния начин: Премерваш напрежението в блока и го запомняш точно. После мериш между "фазата" от контакта и твоята "земя" - трябва да покаже същата стойност. Внимавай да не те тресне тока!
    - Можеш да удължиш заземителния проводник ако се налага. Той не служи за отвеждане на хилядите волтове на мълнията, а само за индуцираното пренапрежение по кабела от съседна мълния. При директно попадение, така и така нищо не помага.
    - Накрая влагоизолирай добре всички открити връзки (измисли си начин, не бива да се окисляват).
    - Enjoy! След проведена подобна операция при нас миналата година, загубите намаляха от 60-80% след силна буря, на 5-10%. Говоря за десетки суичове, не за 2-3...

    Успех!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    225
    #7

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    WISP много благодаря за съветите определено ще са ми много полезни!!!
    Искам само да попитам за някои неша които не са ми ясни...
    1. Под арматури имащ в предвид арматурата която води от грумоотвода към земята така ли...? Няма ли опаснос така ако случаино мълнията падне на грумоотвода и моите устроиства които са заземени за него да пострадат???
    2. С какъв кабел да вържа кабелчето на протектора към арматурата ма ли значение?
    Ами маи товз е неясното за мен засега!

  10. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #8

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    @ ManiMani
    Дори и за миг не си помисляй за мълниеотвода! Най-малкото, че колкото и малко съпротивление да има - 10Ohm за пример, сметни си какъв пад на напрежение ще даде върху него една мълния от порядъка на 2000kА - а ти ще си се вързал към него.... мислейки си, че си се вързал към земята...
    Най-вероятно WISP има вредвид железата из плочите или панелите. Но те са и занулени. И какво става, като срещнеш 2 арматури с различен потенциал? Ами той се стреми да се изравни през твоя кабел!!!
    За заземяването на асансьорната уредба просто забрави. Не мисля, че ще има сервиз с толкова малоумни служители, като някой от тях ще разреши да се ръчка из захранването на поддържаната от него асансьорна уредба. Отделно от електротехническа точка тяхната земя не ти върши никаква работа ...

    Изобщо, като чета подобни постове, се сещам за онзи, стария лаф:
    "Били изпратили 5 000 компютъра за Япония. Ама не били 5 000, ами 50 000. И не били за Япония, ами за Испания. И не били компютри, ами компоти. И не били изпратени, ами върнати..."

    Просто не е истина:
    Цитат Първоначално публикувано от WISP
    Понеже ти попита за съвет от някой с опит, а повечето отговори са от сферата на разсъжденията и предположенията, ето:

    - Първо подбери свестни протектори (например тези от "Неомонтана" стават). Вземи двойни - за магистралните трасета и единични или двойни за клиенти, при които има нужда. Не взимай четворки, не вършат много работа.
    - Използвай по възможност FTP-кабел, за да можеш да заземиш и екрана.
    - На панелните (и др. бетонни) блокове най-добрата земя (проверено) е арматурата. Намираш оголена арматура, зачистваш, пробиваш дупка с малка бургия и връзваш с винт. Добрият контакт е важен. Друг вариант е в къщичките на асансьорите - там има електротабла със "земя".
    - Ако имаш съмнения за качеството на "земята", можеш да я провериш ориентировъчно с мултицет по следния начин: Премерваш напрежението в блока и го запомняш точно. После мериш между "фазата" от контакта и твоята "земя" - трябва да покаже същата стойност. Внимавай да не те тресне тока!
    - Можеш да удължиш заземителния проводник ако се налага. Той не служи за отвеждане на хилядите волтове на мълнията, а само за индуцираното пренапрежение по кабела от съседна мълния. При директно попадение, така и така нищо не помага.
    - Накрая влагоизолирай добре всички открити връзки (измисли си начин, не бива да се окисляват).
    - Enjoy! След проведена подобна операция при нас миналата година, загубите намаляха от 60-80% след силна буря, на 5-10%. Говоря за десетки суичове, не за 2-3...

    Успех!
    - "заземителен проводник да отвежда волтове..." - волт (volt - V) е мярка за напрежение, а не за сила на тока, измераван в ампери (amper - A);
    - точно по екрана на FTP започват да се изравняват потенциалите, отделно, ако не е заземен в двата края, а само в единия, той става и приемателна антена, отделно големия въпрос откъде, the hell, ще се вземе тази "земя" за заземяването му;
    - всички ел.табла имат "земя";
    - просто не ми стигат силите да коментирам "ориентировъчното проверяване" на земята... Когато се консултирах по това последното, просто думите бяха излишни - не беше ясно дали да се смеем или да плачем!;
    - за последно - "връзки" (на обувки едва ли, сигурно между тоководещи жила на кабели) могат да се окисляват и ако са херметизирани...

    @ WISP
    Надявам се оценяваш подобаващо добрия тон, който се помъчих да спазя! Просто не е редно публично да се пишат такива глупости! Не виждаш ли как веднага ти се вързаха! Може и да е имало някакво подобрение при теб, но ти можеш ли да потвърдиш, че това е в резултат на взетите от теб мерки, при еднакви по величина въздействия преди и след тези мерки?!?

    Единственият възможен начин за решаване на поставения проблем е галваничното развързване. Всичко друго е колкото да се намираме на приказка.

    Аз мисля да спра дотук, защото не се стъпрявам да спазвам добрия тон!

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    225
    #9

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    @emos какво представлява галваничното развързване???

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    279
    #10

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    emos е известен с теоретичните си разработки из форума, често закачащи се за "буквата" и "запетайката", но за съжаление му липсва твърде практически опит от "живия живот", където често проблемите трябва да се решават с нестандартни технически решения. Конкретно по "критиките":

    - за арматурите - имам предвид стърчащи оголени арматури - има ги на мното места по блоковете. Не знам къде ще ги "срещнеш" тези арматури с различен потенциал?, пък като са и занулени?! И като са занулени? По принцип, ако инсталацията в сградата е изпълнена както трябва, всички "нули" и "земи" (вкл. метални тръби) трябва да имат галванична връзка помежду си и да са вързани на "земя". Освен ако не смяташ "срещите" да са на различни сгради, но за това по-късно...
    - за таблата при асансьорите - личи си, че emos никога не е стъпвал там. Иначе щеше да знае, че там има и други табла, например за вентилацията на входа, която почти никога не работи (откраднати двигатели и т. н.), но ел. инсталацията им си стои. А пък това: "Отделно от електротехническа точка тяхната земя не ти върши никаква работа ..." ни хвърля в дълбок размисъл и недоумение.
    - за "волтовете" няма какво да коментирам - на всички е ясно какво искам да кажа в популярен стил (така че всички да разберат, а не да търсят учебници по електротехника).
    - теоретично! екрана на кабела трябва да се заземява в двата края, за да върши работа като екран за смущения - да! Тук обаче говорим за защита от мълнии, а не за борба със смущенията. Заземявай екрана в двата края, само ако можеш надлежно да провериш потенцеалната разлика между двете "земи". В противен случай можеш да получиш до стотина волта напрежение, което ще се изравнява през твоя кабел.
    - "ориентировъчно" казвам, точно защото е такова - върши работа за целта. Естествено, че има прецизни методи, но те подхождат най-вече за теоретичните разработки на emos. За там му стигат силите.
    - "връзки" (на обувки едва ли, сигурно между тоководещи жила на кабели) могат да се окисляват и ако са херметизирани..." - това освен на самоцелно заяждане, на друго дали прилича? ОК, поправям се - Накрая влагоизолирай добре всички открити връзки между тоководещи жила на кабели, да не вземеш да си изолираш връзките на обувките, и не забравяй, че могат да се окисляват и ако са херметизирани (изобщо металите често и всякак се окисляват), но особено бързо, активно и зловредно се окисляват ако ги оставиш на дъжда.

    "Надявам се оценяваш подобаващо добрия тон, който се помъчих да спазя! Просто не е редно публично да се пишат такива глупости! Не виждаш ли как веднага ти се вързаха! Може и да е имало някакво подобрение при теб, но ти можеш ли да потвърдиш, че това е в резултат на взетите от теб мерки, при еднакви по величина въздействия преди и след тези мерки?!?"

    - Нима искаш тайно да пиша "глупости"? Да, мога да потвърдя всичко, което съм казал - миналата година беше особено "гръмотевична", след посочените мерки почти забравихме за този квартал, докато в друг, където не бяха изпълнени, рейдовете по замяна на десетки суичове продължиха с пълна сила.

    И за капак - има една народна мъдрост: "Не слушай старило, ами патило". В конкретния случай можем спокойно да я перефразираме така: "Не слушай само учило, носа си чоплило и много нещо измислило, ами учило, работило и конкретни резултати в практиката получило!"

    Айде със здраве!


  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #11

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Напълно подкрепям WISP. Много точно го е казал и обяснил. По подобен начин Emos беше писал някакви теоретични писания на една моя тема свързана пак със защита от мълнии. Най-добре в такива теми да се изказват само хора с опит, който са го правили или в момента го правят, демек изпитали са го на главата си.

    EMOS просто правиш мечешка услуга в момента на човека. Той пише:" ...Ако има хора във форума, които имат опит в подобни неща ..." Не може да си прочел нещо тук там, да си питал тоз оня, да имаш 6 по физика, обаче да не сложил и един протектор, да не заземил и един кабел.... и да даваш съвети !!!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2006
    Мнения
    379
    #12

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    нещо взехте да се заяждате в тази тема....

    преди около час в югозападните райони на софия имаше сериозна буря.

    нарочно не си изключих кабела... - в момента пиша от дъно за 15-20 лв, процесор за 5 лв и ланка за 2-3 лв...


    та думата ми е :

    - каквото и заземяване/или защита(протектори) да сложите - нищо не може да ви спаси от гнева на "гръмовержеца"(синът на кронос).


    единственото спасение(и то пак е "условно") са подземните трасета(за съжаление в момента май са собственост на бтк).

    другият вариант е Wireless Network.

    ама влиза ли ви открит(наземен/надземен) кабел в компира - оставили сте се "в ръцете божии"* , или просто във "вероятностният характер" на гръмотевичните бури...


  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    @emos
    Тактиката, прилагана от WISP е правилна. Казвам ти го от опита на кабелен оператор с 13 години стаж и километри положени въздушно кабели. Ние прилагахме заземяване и на двата края на екрана на коаксиалния кабел, но не ползвахме заземителните въжета на блоковете, а именно заземителния проводник, който го има изведен на почти всички тавански помещения заради асансьорната или вентилационната уредба. Той по старите стандарти е със сечение 10 кв.мм. След като взехме тези мерки почти нямахме усилватели, с поражения от гръм.

  17. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #14

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Аз искам да помоля за малко повече информация за това:
    - Първо подбери свестни протектори (например тези от "Неомонтана" стават). Вземи двойни - за магистралните трасета и единични или двойни за клиенти, при които има нужда. Не взимай четворки, не вършат много работа.
    линк или нещо друго? Могат ли да се намерят във Варна?
    И още един въпрос по темата - Ако става въпрос за трасе (примерно 100м) между различни къщи (на село), изградено с ftp кабел, къде да се заземят двата края? Или как е най-правилно (практично) да се направи?

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re: LAN мрежа - ГОЛЯМ проблем с мълниите!!!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Аз искам да помоля за малко повече информация за това:
    линк или нещо друго? Могат ли да се намерят във Варна?
    И още един въпрос по темата - Ако става въпрос за трасе (примерно 100м) между различни къщи (на село), изградено с ftp кабел, къде да се заземят двата края? Или как е най-правилно (практично) да се направи?
    http://www.neomontana.dir.bg/

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Голям проблем!
    От juspar във форум Телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 28-12-11, 22:04
  2. Голям проблем с лаптоп
    От peacemakera във форум Мобилни устройства
    Отговори: 14
    Последно: 06-11-07, 08:53
  3. голям проблем
    От Jepeto във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 28-05-07, 22:36
  4. голям проблем с pc-то ми
    От wheeler във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 20-03-06, 11:09
  5. проблем !!!!!!!! и то голям
    От flood_master във форум Мрежи
    Отговори: 9
    Последно: 27-08-03, 08:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе