Резултати от 1 до 9 от общо 9

Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Питането е за мой приятел, с чиято мрежа се мъчихме цял следобед.
    VPN връзка, две мрежови карти на единия компютър.
    Едната я кръщаваме LAN, втората Laptop и третата връзка е VPN.

    Компютъра, чрез първата карта [LAN] и VPN прави връзка с Интернет, VPN сървъра.
    Опитваме се да шернем VPN връзката към втората карта [Laptop].
    На нея не даваме никакви настройки, тъй като шерването казва, че ще го направи автоматично [192.168.0.1]
    На втория компютър даваме 192.168.0.2.
    Маските са 255.255.255.0.

    Когато зададем шерване към "Laptop", Windows казва, че адреса 192.168.0.1 е зает и не може да го даде на картата.
    Очевидно е, че не е зает, тъй като сме дали автоматично присвояване на адрес от ICS [Internet Connection Sharing].

    Отначало го бяхме задали, но после коригирахме на автоматично. Възможно ли Windows да си помни някъде
    някакви настройки и да третира адреса, като зает.

    Когато му зададем ръчно 192.168.0.1, двата компютъра се виждат отлично и въпреки това Интернет няма.

    Някой правил ли е такава връзка, между тези версии на Windows и има ли някакви особености, които да ни убягват. Мисълта ми е има ли някаква особеност при ICS при връзка с тези версии.

    Колегата The Gillette ще влезе по късно, ще прочете и евентуално ще пита.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #2

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Не казваш какви са настройките на LAN... Може ли да дадеш резултата от ipconfig /all преди и след вдигането на VPN връзката?

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #3

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Прощавай emos, но мисля, че в случая настройките на LAN [първата карта на компютъра, откъдето "влиза" интернет] нямат особено значение.
    Ако бъркам, извини ме.
    Кои точно настройки те интересуват, ще помоля колегата да ми прати резултата от ipconfig /all. Никакви настройки, или по точно, настройките са си тези по подразбиране.
    Реално не пипаме нищо по тях, занимаваме се с VPN връзката, с втората карта [Laptop] и с картата на втория компютър.
    Целта е да шернем VPN връзката към втората карта, към която е свързан втория компютър.

    Първо настроихме VPN връзката без да шерваме.
    Сред това на втората на първия компютър карта зададохме DNS 192.168.0.1 с маска 255.255.255.0
    На втория компютър зададохме DNS 192.168.0.2 с маска 255.255.255.0
    Три икони на таск бара на първия компютър за активни връзки [VPN, LAN и Laptop]
    "Видяха се", но нямаше интернет на втория.
    Опитахме се да шернем VPN на първия към мрежовата карта, служеща за връзка с втория [Laptop]
    Windows ни съобщи, че не може да шерне връзката, тъй като DNS-а е зает [192.168.0.1] и не може да го присвои автоматично.
    Махнахне този DNS, като го оставихме на автоматично [на втората карта, наречена Laptop]
    Опитахме пак да шернем VPN-а и ... същото съобщение, въпреки, че адреса вече беше свободен.
    Затова питам, помни ли Win 2000 някъде някакви настройки, в регистри или някъде другаде, за да "ресетнем" настройките на втората карта.

    Между две XP SP2 проблема се реши лесно, но тук с Win 2000 като първи и Win XP, като втори нещо се затруднявам.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #4

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Няма за какво да ми се извиняваш. Затова са форумите - да се пита и да се отговаря!
    Смятам, че се лъжеш, че връзката ти към Интернет идва от LAN. Физически да, но върку нея има изградена "тръба" чрез логическата връзка VPN. И тя ти "носи нета". Ако последното не е вярно, то не виждам смисъл от изграждането й. А, да, освен ако кабеларката е пуснала фри сървър, достъпа до който става по NetBIOS, a за достъп до Интернет да трябва да се вдигне VPN връзка...
    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    ... DNS 192.168.0.1 с маска 255.255.255.0
    Тук под DNS да нямаш впредвид IP? Точно затова исках и всички данни от ipconfig, нaрочно с /all, за да се види всичко. Проблемът е само от едно: адрес 192.168.0.1 е зает и Windows си го казва.
    Та затова исках и инфото от ipconfig /all. Може и да е повече, отколкото едно ICQ съобщение, но най-добре твоят човек да направи Start -> Run... -> cmd -> ipconfig /all > c:\ipcfg.txt и да ти изпрати c:\ipcfg.txt
    ipcfg.txt махни реалния адрес на VPN (той не е интересен), и постни тук съдържанието му. Ако обаче адреса на VPN е 192.168.0.1 (нещо рядко, но срещано, обаче! ), то или трябва да си поговорите с доставчика да ви дава адрес от друга мрежа, или да си сложите прокси. Просто ICS пуска DHCP Allocator, който започва да раздава адреси от пула 192.168.0.2 - 192.168.0.254, т.е. от мрежа 192.168.0.0/24. А първия адрес от мрежата е за gateway-я - 192.168.0.1 и той автоматично се назначава на интерфейса (Laptop във вашия случай), към който се шерва връзката за достъп до Интернет (VPN във вашия случай). При всяко заемане на 192.168.0.1 този сценарий е неприложим и затова Microsoft предупреждават, че нищо не трябва да се пипа по вътрешната (Laptop при вас) карта. Това обаче не е точно така, ето част от моята конфигурация:
    Код:
      Physical Address. . . . . . . . . : 00-50-8B-8F-E2-9F
      DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
      IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.0.9
      Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.248
      Default Gateway . . . . . . . . . :
    А по принцип настройките на мрежовите интерфейси се намират ето тук:
    HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\
    Измежду няколкото ключа от вида {87E9E9BD-76D3-353A-BC2F-5C94CA1A39A6} си търсиш този, който отговаря за съответния интерфейс.
    Но не се рови там - проблемът най-вероятно е в зает адрес 192.168.0.1 - дали от VPN, LAN, Laptop - това ще покаже ipconfig /all. Ако ли пък не от това, пак ще поумуваме...!

  6. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #5

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Malone настройките ти са горе-долу добре, но вместо ексцентричния ICS си пусни едно ccproxy и ще тръгне веднага.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #6

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    А!? Ами те или са горе, т.е. добре, или са долу, т.е. нещо не работи. За мен е втория случай, но аз все още нямам възможност да видя настройките... Само вие си знаете как става така.
    ccproxy e добро решение, и хвала теб, че пусна тема за настройките му! Но ICS е удобен, когато нищо не трябва да се пипа по вътрешните РС-та...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #7

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    @emos
    Благодаря ти.
    Да, IP адрес имах предвид, пиша по инерция.
    Не, не е 192.168.0.1 IP адреса на VPN-а.
    Признавам си, че вчера само така не проверихме, наша грешка.

    Не ме разбирай погрешно, нищо не ме притеснява в изпращането на резултата от ipconfig /all, но просто снощи, когато видях какво си ми написал, ми беше вече неудобно да звъня на приятеля. Но така или иначе, той ще прочете написаното и ще покаже резултата, а и аз ще му звънна след малко.

    А и в къщи всичко си беше наред [между две XP SP2] без да пипам нещо по първата мрежова карта, по тази причина си позволих да мърморя. *

    Не, дори и за free server-a се нуждая от стартирана връзка към VPN.
    Всъщност, ти си запознат и с предишния ми казус.
    Справка ето ТУК, като се вижда, че и там нущата не са минали съвсем гладко.


    @ru-boy
    Благодаря приятелю, ще опитам и с прокси, но като се приближа до въпросните два компютъра след около 48 часа, че сега съм на около 300 км от тях.
    Винаги се заричам да помня какво правя, когато се занимавам с Windows мрежи и никога не го правя.
    Самия Windows мога да го обърна наопаки, но стане ли дума за мрежовите настройки в него, ми побелява косата, нямам задълбочени интереси там и разчитам на интелигентността на самата ОС или на "обади се на приятел".
    А и да създам и/или конфигурирам някаква мрежа ми се налага на две години веднъж, ако не и по рядко и обикновено разчитам на спомени, а не на познания.

    «EDIT»
    Със скромните ми познания, стигам до извода, че всичко опира до изясняването на проблема с IP адрес 192.168.0.1
    Както вече написах, мрежата съществува между двете машини, но не мога да шерна VPN връзката.
    Надявам се, малко да се изяснят нещата след представянето на ipconfig /all. Или да се усложнят. Ще видим.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #8

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Ако доставчика е настроил пакетите, идващи до РС1 (с LAN, VPN и Laptop) да са с TTL=1, ще видите интернет на лаптопа през крив макарон. Е, с Linux става, казват...
    За да провериш дали настройките ти работят, сложете dialup модем, свържете се към някой free достъп и шернете връзката му. Ако на лаптопа има дотъп до Интернет, и последващо шерване на VPN не работи, то имате проблем. Разрешаването му става или с разговор до доставчика, или с някакъв модел рутер, непипащ TTL, или с linux рутер. Последните 2 решения са дискутирани във форума...
    Успех!

  11. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #9

    Re: Win 2000 SP4 » Win XP LAN затруднения.

    Не знам emos, мислех, че стана ясно, че сме клиенти на един и същ ISP, ползваме един и същ VPN сървър.
    При мен нещата са наред.

    При включен първи компютър имам интернет и на двата. Единствения недостатък е, че от втория не виждам free server-a, но и този проблем е решим на практика, по думите на друг съфорумец, ползващ същата мрежа.
    Прсто до момента не ми е било нужно и не съм направил нужната корекция в настойките.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 11-09-09, 23:04
  2. Продаван VGA BOX vga-2000 PSP-2000\3000\PS3\Wii
    От GOGETIT във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 17-02-09, 00:00
  3. GA BX-2000
    От MAKAPOB във форум Овърклок
    Отговори: 9
    Последно: 16-09-03, 23:41
  4. Savage 2000 драйвери за Windows 2000 ...
    От Dreamer във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 14-12-00, 23:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе