Резултати от 1 до 5 от общо 5

Настройка на рутар WRT54GC

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    7
    #1

    Настройка на рутар WRT54GC

    Здравейте,купих си рутар Linksys WRT54GC и искам да си пусна нет на лаптопа.Иначе интернета ми е на БТК ADSL.
    Въпроса ми е какви настройки трябва да се направят за да имам и на двата компа интернет- лаптопа безжичен,а PC-to с кабел?
    Благодаря Ви предварително.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    101
    #2

    Re: Настройка на рутар WRT54GC

    Здравей,

    Ще се опитам да ти отговоря на въпроса, мъкар това да изисква огромни усилия, защото " е разказ по картинка"
    Освен това аз самият имам WRT54GL, който върви под линукс и според мен е по - добър от твоя - в този смисъл, може да има екстри, които ти ги нямаш.

    1. За да влезеш в рутера трябва да се вържеш с кабел към него, боцкаш се в РС то на LAN картата - другия край на кабела в портовете на рутера LAN 0-3 или от 1-4, не се връзвай във WAN!!!
    2. Като се закачиш правилно, самият ти рутер ти дава адрес на РС то, после пишеш 192.168.1.1 - това е адрес по дефоулт - пишеш го в URL полето на Нетскейпа или Интернет експлорера - който браузер ползваш. (Много е важно да оставиш IP адреса на картата ти на лаптопа/ десктопа на AUTO, да не е фиксиран адрес ръчно в никакъв случай!!!)
    3. Ще ти излезе поле за логин - име и парола. По дефоулт на паролата е: user: Admin, pass: Admin - главната буква е важна - паролата може да е различна - виж си в книжката. Влиза се в менютата на рутера.
    4. Има бърз и бавен вариант на сетване на рутера - не ти препоръчвам бързия, защото пропусна няколко неща. Бързото меню е най-отгоре, аз лично не го използвам и преминавам на 2 рото меню - нещо от сорта на Настройки.
    5. Тук ми започва разказа по картинка, защото рутера не е пред мен.
    - Задава се име на рутера, така че да можеш да си го идентифицираш за теб
    - Задава се как постъпва интернета при теб - има падащо меню с няколко опции, за пример DHCP, PPPoE, Direct и прочее
    (не съм сигурен за БТК, но мисля, че трябва да зададеш ДИРЕКТ)
    След това се задава, самия рутер да ти зададе DHCP - просто сложи човка, той автоматично ще ти задава адрес - това се използва в случай, че освен лаптоп имаш и десктоп, както и когато използваш 2 машини едновременно
    6. След това се минава на таб-а WIFI - от тук се задава първо Дали мрежата ти е А, В или G, има и микс - дай я нея, но само в случай, че използваш по стари карти, като В стандарта, иначе я остави на G, след това от падащо меню трябва да дадеш кой протокол за секюрити да използва рутера. В моя случай практиката показа че WAP e най-добър - не че е най - сигурен, но най няма проблеми със съвместимост, не оставяй мрежата без криптиране , защото лошо!!! След като дадеш протокол за сигурност, дай някаква дума, на база, която вътре има бутон ГЕНЕРИРАЙ и ще ти се генерира парола, която да се задава по лаптопите, когато тръгнеш за достъпваш клетката за първи път. Също така сложи 128 битово криптиране. Избягвай 40 битовото. Също така там някъде се даваше име на безжичната мрежа. Обръщам внимание, че името на рутера и името на безжичната мрежа са различни неща, може да е едно и също име, но може и да не е . Името на безжичната мрежа се пише в полето SSID. Това ще ти позволи да си намериш твоята мрежа, ще те ориентира името, което си дал. Полезно е , когато в квартала имате много безжични мрежи. Освен това трябва да дадеш отметка, че SSID е видимо, демек се броудкаства!!!
    След това рутера трябва да намери честотата на която да предава данни с лаптопа ти, това става или със сканиране или автоматично.

    Тук е важно да се отбележи, че в някой случай се налага да клонираш МАС адреса на картата на РС/ лаптопа в едно празно поле на рутера - В твоя случай, че си на БТК , това мисля, че не е необходимо. Самото клониране е много лесно, слага се точка в радиобутон CLONE и в полето ти се изписва адреса в 16 битов код.

    След това е важно да забиеш кабела от БТК модема не в РС /лаптопа ти а в WAN порта на рутера!!! А от рутера от LAN порт в LAN картата на РС/ Лаптопа ти.

    7. Следва рестарт на рутера, би трябвало да го намериш с лаптопа/Десктопа ти. Би трябвало хем РС/ лаптопа да го виждат. Познава се по 2 неща - първо самия рутер трябва да ти зададе адрес, нещо от сорта на 192.168.1.2, също така интернета на машината ти би трябвало да тръгне.
    Ако това обаче не стане - има хиляди дребни настройки, трябва да ги цъкаш, докато нета тръгне.

    Надявам се да съм бил полезен.
    Митко

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    7
    #3

    Re: Настройка на рутар WRT54GC

    Благодаря Митко,но нещо не ми се получава.
    Трябва ли да сменя IP192.168.1.1 на рутара защо то ADSL модема задава за Gateway същият адрес?
    Трябва ли някъде в рутара да попълвам някакви адреси?
    Явно сама няма май да се оправя.

  5. VPM
    VPM е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Живее в
    София
    Мнения
    159
    #4

    Re: Настройка на рутар WRT54GC

    DSL модемите на БТК имат вграден DHCP сървър, демек раздават адреси след неговия 192.168.1.1.
    И точно тук е моментът, че се налага да смениш адреса на рутера, който фабрично е същия.
    За целта направи следното:
    Свържи компютър директно към рутера БЕЗ да включваш модема.
    На външния порт на рутера слагаш 192.168.1.2.
    На вътрешния слагаш 192.168.2.1.
    Компютрите ще са 192.168.2.2, 3, 4, и т.н.

    Успех!

  6. Novice
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    7
    #5

    Re: Настройка на рутар WRT54GC

    Благодаря на всички оправих проблема.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. FTX60GV настройка
    От topche във форум Климатици Daikin
    Отговори: 4
    Последно: 24-02-11, 22:27
  2. DFL настройка
    От MrMyr във форум Мрежи
    Отговори: 0
    Последно: 26-06-09, 14:10
  3. Продавам рутер Linksys WRT54GC
    От Daskala във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 02-02-09, 22:28
  4. настройка на АДСЛ
    От obshtinska_mishka във форум Мрежи
    Отговори: 14
    Последно: 08-05-06, 09:24
  5. Настройка на принтер
    От Ivo Wolfen във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 10-07-03, 19:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе