Резултати от 1 до 9 от общо 9

Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #1

    Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Здравейте.
    Ситуацията е следната:
    6 стационарни компютъра трябва да влязат в безжична локална мрежа.
    Трябва да се вземат 6 USB wireless лан карти и един рутер.

    Идеята е да е балансирана покупката - откъм скорост (което е много важно) и откъм цена.
    За това се замислям дали да я правя на добре познатата 802.11 b/g или да минавам директно към незавършения, но и много по-бърз 802.11 n draft.

    Рутера го мисля да е на Netgear с възможност за слагане на tomato firmware.
    Картите ще трябва да са USB, защото PCI не намирам на хубави цени
    (За информация - доставчика е бай Любо (БТК))

    Въпросите са няколко:
    1) Кой стандарт да избера - b/g или n
    2) Има ли съществена разлика м/у производителността на PCI и USB wireless картите?
    3) Ако се свържат едновременно шест wireless клиента към рутера ще може ли да обслужва всичките и ще има ли адекватна производителност?
    4) Можете ли да ми препоръчате конкретен модел на рутер PCI/USB wireless карти от които имате преки наблюдения?

    Деля се на две защото разликата в цената е доста голяма.

    Насочил съм се изцяло към продуктите на Netgear - нови. За сега други предложения не ме интересуват.

    Благодаря за отделеното време и евентуално за отговорите

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #2

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Тази безжична мрежа само за достъп до Интернет ли ще се ползва?
    Защото при 802.11g реално разполагаш с до 20-22Mbs. И ако смяташ да менкаш файлове ще стане една...
    Ако са в различни помещения, можеш да поотпушиш мрежата, aко в другото помещение сложиш AP. Но то пък трябва да е свързано по UTP, защото с WDS ще е по-зле положението!

  4. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #3

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    1.За стандарта - зависи каква скорост на интерент ще ползваш и дали ще правиш постоянен трансфер на данни вътре в LAN.
    2.Не бих ти препоръчал рутер Netgear- поддържам 3 такива и имам доста проблеми чисто технически с тях- два от тях постоянно прекъсват кънекшъните за по секунда две , след което пак се свързват.Сменях им фърмуера, ъпдейтвах ги , но единия пак продължи да го прави често, докато другия малко по-рядко.Бих ти препоръчал D-link или Bufallo.
    3.Според мен няма съществена разлика в скоростта дали ще ползваш wifi adapter или pci карта.
    4.Wifi рутерите могат да обслужват спокойно 6 машини.При мен имам модели на D-link, които спокойно обслужват по 10-15 лаптопа, но все пак когато решиш да си купиш определен модел, попитай да не би да има някакво ограничение в броя на wifi клиентите.Преди две години ми бяха попаднали 3 такива рутера , които поддържаха до 4 wifi клиента.
    5.Хубаво е рутера и адаптерите да са от една марка.

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #4

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Emos - основно ще се използва вътрешната мрежа.
    Четири компютъра са в едната стая и два в другата. Но стената м/у тях е гипскартонена и не мисля, че ще има проблеми.

    Shanto - Ще има постоянен трансфер на данни по ЛАН, но ще е в малки количества.
    Мислих ако не намеря нещо интересно на Нефгиър да използвам г125 на Бъфало - достатъчно качествен е ми се струва.
    А за USB и PCI картите в друг форум казаха, че имало много голяма разлика. Търсих из нетЯ, но не намерих директни сравнения м/у PCI и USB карти. Аз лично мисля, че разликата няма да е потресаваща и огромна.

    Благодаря ви за отговорите.

    И още един въпрос - можете ли да ми препоръчате PCI/USB лан карти на B/G от които имате преки впечатления?
    Хвалиха ми доста едни на ТъП-Линк, но ми се струва, че ще имам проблеми с тях.
    Точния модел е Edimax EW-7318USG

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    301
    #5

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Ето го и голямото разочарование.
    Тези проклети 300 мегабита са някаква крайно измислена нищо не значеща цифра.
    Опитах да свържа един USB Netgear WG111 със Netgear WNR2000 в една стая.
    Операционна система Windows XP. Не от моя лаптоп с карта Intel 5100agn (с N поддръжка) не можа да закачи повече от 65 mbps.
    Колегата с USB Netgear WN111 се качи 1-2 пъти (от 20 опита) на 150 мегабита, но и на двамата трансфера ни беше ДО 3 мегабайта/секунда.
    Срещали ли сте такъв проблем?

  7. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #6

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Аз на g не мога да кача много над 2МВ/s (16Mb/s от 54), така че нищо ново под слънцето.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #7

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Тези данни са само на книжка. Реалните скорости са точно в тези граници, които сте посочили и двамата. И аз на g имам 2-2,5МВ/s максимум с Д-Линк Дир-300 рутер и Десктоп с Д-Линк USB адаптер и отделно Лаптоп с Атерос. Правих и проба с Линксис N-Draft и Линксис адаптери и скоростта не бе особено по-голяма. И се отказах, че цената става необосновано висока.
    Иначе от Д-линк Дир-300 съм много доволен. Не забива, държи 2 десктопа и лаптоп. Има и торенти на единия десктоп, другия тегли често от фтп, на лаптопа скайп постоянно и ютуб и вбокс.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #8

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Aз все си мисля, че ще трябва да заложиш на PCI картите, USB-тата са колкото да си свършиш работа за час-два, не са за постоянна употреба.

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    312
    #9

    Re: Мрежа от 6 компютъра и рутер - моля за съвет

    Buffalo WHR_HP_G54 с моднато Tomato на Victek и Edimax 7318Usg.Няма да сбъркаш.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Мрежа между два компютъра
    От zloRadi във форум Мрежи
    Отговори: 24
    Последно: 07-12-09, 17:18
  2. мрежа за два компютъра
    От bilian във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 22-03-09, 14:02
  3. Проблем при два компютъра в мрежа!
    От fiorino във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 04-09-06, 15:26
  4. 3 компютъра - мрежа без HUB ?
    От skaishev във форум Мрежи
    Отговори: 5
    Последно: 27-06-04, 20:57
  5. Отговори: 1
    Последно: 12-05-04, 15:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе