Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Три безжични мрежи от един рутер??

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    106
    #1

    Три безжични мрежи от един рутер??

    Ситуацията е следната:
    Двуетажна сграда с партер -застроена площ 200м2.
    Лан доставчик.
    Кабелът е на партера.
    Искам да изградя 3 или поне 2 безжични мрежи, една за заведение с ограничена скорост и една или две за две семейства.
    Какъв рутер да сложа на партера за да създава поне 2 мрежи и да може да разпръсква сигнала в цялата къща?
    Някакви идей и за антени за увеличаване на обхвата?

  2.  
     
  3. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #2

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    С един рутер на три етажа ще стане трудно, аз поне не се сещам за разумен начин да се направи. Може да разгледаш следните варианти:
    1. Рутер на партера и по един repeater на всеки етаж. Ако repeater-ите имат добра връзка с рутера (или поне да стане по схемата рутер -> repeater1 -> repeater2) може и да стане.
    2. Рутер на партера и от него по един кабел за етажите. Към кабелите свързваш два Wireless access point-а.
    Конкретни антени и устройства не мога да посоча, защото ти не се посочил разположението на стаите в сградата.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Трябва да се съобразиш с няколко фактора:
    - интерференция на сигналите: на всеки етаж канала е добре да е различен от всички други наоколо;
    - пропускателна способност на самия рутер: ще те мори общата му пропускателна възможност (зависи от архитектурата на процесора и честотата му + от кадърно написания софтуер), както и броя едновременни сесии, които обикновено се ограничават от RAM паметта на рутера;
    - спецификацията 54Mbs не означава, че реално ще разполагаш с толкова. Клиентите дори и да се свържат на толкова, криптировката смъква реалната свързаност в пъти;
    - ако репитерите на са с кабелна връзка, то механизма на работа изяжда повече от половина честотна лента.

    Та ако на мен ми се налагаше да правя такова нещо, щях да сложа някакво slim form factor PC (дори и бездисково, линукс се стартира и от флашка), с мрежови интерфейси към всеки етаж, кабелна свързаност до АР на съответното място и назначаване на съответните политики на ползване...

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    106
    #4

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    С един рутер на три етажа ще стане трудно, аз поне не се сещам за разумен начин да се направи. Може да разгледаш следните варианти:
    1. Рутер на партера и по един repeater на всеки етаж. Ако repeater-ите имат добра връзка с рутера (или поне да стане по схемата рутер -> repeater1 -> repeater2) може и да стане.
    2. Рутер на партера и от него по един кабел за етажите. Към кабелите свързваш два Wireless access point-а.
    Конкретни антени и устройства не мога да посоча, защото ти не се посочил разположението на стаите в сградата.
    Благодаря ви
    За сега ми харесва вариант 2
    и изскачат следните въпроси:
    колко може да е дълъг кабела м/у рутера и Wireless access point-а?
    Добър модел рутер и Wireless access point
    Wireless access point-а може ли да си има отделна парола и ако има 3 компа свързани към тази Wireless access point те ще се виждат ли в мрежа?

  6. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #5

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Цитат Първоначално публикувано от jovko
    колко може да е дълъг кабела м/у рутера и Wireless access point-а?
    120 m.

    Не съм видял до сега рутерче, което да прави 3 отделни мрежи(repeater усилва сигнала на прави 3 мрежи).
    Най-добрия (и евтин) вариант, рутера да се направи. Линух базиран шейпър(който ще лимитира скоростта) с 3 безжични интерфейса.
    вариант 2. Линукс рутер с шейпър на входа(които да ограничава скоростта) и 3 АП след него (незнам защо мрежите трабва да са 3 но така си го задал)

    Варианти колкото искаш, въпроса е да избереш най-правилния...

  7. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #6

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    колко може да е дълъг кабела м/у рутера и Wireless access point-а?
    Зависи какъв кабел ще купиш - в момента има едни евтини кабели, с които може и на 30 м. да нямаш връзка... Официалния стандарт мисля, че беше 150 м., но не разчитай много на това.
    Добър модел рутер и Wireless access point
    Добър за какво? Кажи колко клиенти ще се свързат едновременно към съответното устройство, какви други услуги (освен shaper-а) ще предлага това устройство (шифроване на връзката, hotspot, нещо друго...) и какъв ти е бюджета.
    Можеш да направиш следното:
    1. Рутер RB750, с него си настройваш услугите за клиентите;
    2. Wireless Access Point EW-7206APg, 3 бр. - по един за всеки етаж, свързани с кабели към рутера;
    3. Секторни или кръгови антени, в зависимост от разположението на Access Point устройствата (ще трябва да си предвидиш и разходи за съответните pigtails към антените).
    Имай предвид, че разположението на стените в сградата влияе силно на силата на сигнала, т. е., ако разположиш AP в ъгъла на сградата, може да се окаже, че сигнала стига едва до средата на етажа... От друга страна, при благоприятни условия и подходящо разположение може да получиш добър сигнал и без да купуваш отделни антени (посочените от мен AP си имат собствени).
    Можеш да замениш посочения от мен рутер + единия AP с някакъв друг рутер, който едновременно ще предава безжичен сигнал и ще има shaper (и каквото още ти трябва като услуги).
    Wireless access point-а може ли да си има отделна парола...
    Да, може да се направи така, че всеки AP да е с отделна парола и (примерно) в отделна мрежа от останалите.
    ...ако има 3 компа свързани към тази Wireless access point те ще се виждат ли в мрежа?
    В общия случай - да, ще се "виждат". Зависи от настройките на самите компютри - работна група, firewall и т. н. т.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    106
    #7

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Много сте изчерпателни ама аз като не разбирам толкова
    ще се опитам да опростя заданието.
    кабелът влиза на партера.
    партер - заведение - отделна безжична мрежа
    1 етаж 100m2 - семейство - отделна безжична мрежа
    2 етаж 100m2- семейство - отделна безжична мрежа

    ако сложа безжичен рутер на партера - без парола, пусна два кабела от рутера към етажите и на всеки етаж по още един рутер като кабела от рутер-партер влиза в WAN порта на другите рутери.
    Така ще стане ли да има три мрежи?

  10. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #8

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    ако сложа безжичен рутер на партера - без парола, пусна два кабела от рутера към етажите и на всеки етаж по още един рутер като кабела от рутер-партер влиза в WAN порта на другите рутери.
    Така ще стане ли да има три мрежи?
    Да, ще стане.

  11. Novice
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    1
    #9

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??


  12. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #10

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    ако сложа безжичен рутер на партера - без парола, пусна два кабела от рутера към етажите и на всеки етаж по още един рутер като кабела от рутер-партер влиза в WAN порта на другите рутери.
    Това е най-доброто решение в случая, трябва само един шеипър на входа(които да ограничава скоростта към рутерите). Може и вместо рутери да се ползват AP, ако на входа има линукс рутер които да ограничава скоростта...

    Относно кабела. Говорим за свестен UTP кабел. Правил съм мрежи преди време. На 120-тия метър сигнала умира и трябва суич, които да го усили... С менте кабели не съм се занимавал(а и нямам намерение)...

    Винаги така се получава при менте компонентите. Ниската цена, се умножава х 5, като се сметнат нервите и времето които инвестираш после в решаването на възниканлите проблеми...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    106
    #11

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Благодаря ви

    RB750 Mikrotik ей туй нещо може ли да ограничава скороста на различните рутери свързани към него?

  14.  
     
  15. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #12

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    RB750 Mikrotik ей туй нещо може ли да ограничава скороста на различните рутери свързани към него?
    Да, може да се направи с ограничаване скоростта на различните мрежи (ако настроиш различна мрежа за всеки интерфейс) или на самите интерфейси - разгледай официалната документация по въпроса и малко практика.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #13

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    По стандарт строителната дължина е 97м + 2х1.5м пач кабели = 100м
    След тази дължина не само, че сигнала затихва (което е по-малкия проблем), а времеразпростаранението му излиза от спецификация и мрежовия интерфейс решава, че има проблем и пак пуска пакета и от това постоянно повторение спада скоростта (при сертифициран кабел)

    Варианта с рутер на всеки етаж автоматично означава, че те няма да се виждат в "мрежа", освен с VPN-и.... на места въм виждал използване на Хамачи или менкане на файлове със Skype!

    За мен най-евтиното решение е thin РС с линукс за рутиране и шейпване + 2 AP-та...

  17. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #14

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    Да, може да се направи с ограничаване скоростта на различните мрежи (ако настроиш различна мрежа за всеки интерфейс) или на самите интерфейси /url].
    Защо 3 интерфайса и 3 мрежи?
    на входа рутер с шейпър рутира към:
    към 10.0.0.10 IP na AP1
    към 10.0.0.20 IP na AP2
    към 10.0.0.30 IP na AP3
    към IP на АП1 задаваш една скорост, ИП на АП2 друга и т.н.

    Относно другото, че не разбираш достатъчно, а трябва да направиш таково сравнително сложно решение:

    Вариант 1. Намираш някои които разбира повече и тои ти го прави (поне рутера - като му дадеш едно старо PC)
    Вариант 2. Отваш в първата PC фирма и казваш искам да ми направите линукс рутер с лимит на скоростта... Никои няма да ти откаже... Ще ти предложат и подходящ ПЦ дори...
    Цената няма да е кои знае колко по висока от ХОМЕ устройствата, като се има в предвид какво искаш да направиш и функциите които трябва да има това устройство, а в тази цена е включена и конфигурацията на рутера, което изобщо не е за пренабрегване...

    В замянана това, ще имаш един свестен рутер(каквито и повечето от доставчиците ползват) и които във никакво отношение не може да се сравнява с ХОМЕ устройствата...



  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    106
    #15

    Re:Три безжични мрежи от един рутер??

    Вече започна изграждането на системата, засега се отказах от ограничаването на скороста.
    1-ва стъпка рутер - взех linksys wrt54gl
    имам и един друг рутер-асус днес вързах един от портовете на линксис-а към WAN порта на асуса и не можах да вляза в нета през новата мрежа. Има ли нещо по специфично?

    За сега обмислям варианта да си сложа АП на вторият етаж, който само да ми усилва сигнала от мрежата. Кой АП е утвърден от вас ?

    БЛагодаря ви от сърце

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 19
    Последно: 27-01-13, 11:32
  2. Отговори: 1
    Последно: 14-08-12, 11:15
  3. Отговори: 3
    Последно: 01-06-10, 23:38
  4. Отговори: 0
    Последно: 25-09-06, 22:26
  5. безжични мрежи
    От Светъл във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 25-10-05, 20:01

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе