Резултати от 1 до 10 от общо 10

Layer 2 ili Layer 3 swich

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #1

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Taka izpraven sum pred trudno reshenie i bih iskal da se posuvetvam s kolegite mrejari.

    Znachi v momenta mi e neobhodimo reshenie za upravlenie na vlanove i me interesuva do kolko uspeshno moje da se osushtestvi TRUNK s layer 2 swich i kolko vlana moje da se postignat na edin port primerno s

    3com model 4400 serri ili s 4200 serri....

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    80
    #2

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    За да поддържа 802.1q VLAN Tagging не е необходимо комутаторът да е Layer3. Достатъчен е Layer2 комутатор като например 3Com Superstack 3 4400 с който ще можеш да настроиш до 60 VLANs по порт. За да можеш да настроиш VLANs по IP адреси и мрежи и да филтрираш между VLANs по протокол , порт и т.н. ще ти е необходим Layer3 Switch.

    Но това можеш да го направиш и с Router , който поддържа VLAN Tagging , т.е. разпознава VLAN TAG-овете в пакета. Например Cisco 1720 , 1750 , 2600 и т.н. По този начин ще сетнеш VLAN-овете по Switch-овете , а филтрирането м/у тях ще го прави routera. По този начин работят например Spnet , като с един рутер управляват няколко хиляди VLANs. Това е евтиният вариант - много по евтин отколкото навсякъде да слагаш Layer 3 комутатори.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    27
    #3

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    значи, VLANs се правят с Layer 2 switches. Един порт на switch-a може да бъде групиран само в един VLAN с изключение на TRUNK порт-а. TRUNK-a или backbone-a е член на всички VLANs които имаш конфигурирани на switch-a, и служи за пренос на фреймове между два switch-a или switch и router. Преди да бъде изпратен по TRUNK-a фрейма се допълва с таг които представлява идентификатор на VLAN-a (LVAN ID). При VLAN-ове на един switch комуникация съществува само между портове които са членове на един същи VLAN. За пример : порт1 -> VLAN1, порт2 -> VLAN2, порт3 -> VLAN1, порт4 -> VLAN2, тогава връзка ще имат порт1 с порт3 и порт2 с порт 4. За да осигуриш коминикация между различни VLANs ти трябва Layer 3 routing (router които е закачен на TRUNK порт-а). Например на порт24 оказваш, че е TRUNK и той ще е член на всички VLANs на твоя switch.

    За моделите на 3com за които питаш нямам информация как може да се осъществи, но предполагам че могат да се конфигурират VLANs със тях. Ако имаш Web интерфейс за настройка на switch-a може и от там да стане.

    Късмет с VLAN-овете.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #4

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Kolko trunk porta moje da ima na edin swich layer 2?

    I ako eventualno edin port uchastva ednovremenno v 3 vlana ne v vsichkite tova pravi li go trunk.

    Da obqasnqa i za kakvo mi triabva vlan upravlenie:

    - Tochka 1 - vhodna za interneta ot dostavchika mi = vlan 1

    - Tochka 1 - vhodna i za klient po optika = vlan 2

    port 1 i port 2 = vlan 1

    port 1 i port 3 = vlan 2

    vuzmojno li e ???

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    27
    #5

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    това за което говори Sunwind се нарича се нарича overlapping VLANs. при него може да асоциираш един порт да бъде член на много VLANs. Може да имаш много такива порто-ве. Но ако икаш да ползваш overlappnig VLANs не можеш да ползваш TRUNK. То всъщност един такъв порт ще ти върши реално работата която върши TRUNK порт-а. Ако не ползваш overlapping VLANs, то тогава имаш само един TRUNK порт, а останалите портове могат да бъдат членове само на един VLAN. Това за което е питаш е възможно, но не рабрах едно нещо :



    --

    - Tochka 1 - vhodna za interneta ot dostavchika mi = vlan 1

    - Tochka 1 - vhodna i za klient po optika = vlan 2

    --



    как точка 1 ще е входна едновременно за две мрежи ?

    ако на тази точка 1 имаш закачен рутер в които влизат двете мрежи. може.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #6

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Znachi ako sum razbral pravilno razlikata mejdu trunk i overlaping na vlan e che TRUK e vlan v koito minavat ostanalite vlanove, a overlaping e nezavisimi vlanove na edin port..

    Vupros N2 :

    Da predpolojim che polzvam overlaping na portove i iskam da napravqa slednoto:

    port 1 i port 2 =vlan 1

    port 1 i port 3 = vlan 2

    kato saotvetno na port 2 i port 3 stoi linux router, a na port 1 optika kum mana...

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    102
    #7

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    Znachi ako sum razbral pravilno razlikata mejdu trunk i overlaping na vlan e che TRUK e vlan v koito minavat ostanalite vlanove, a overlaping e nezavisimi vlanove na edin port..

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    такова животно "overlapping vlan" нема, така че ако си разбрал нещо по-добре го забрави.



    Портовете на един L2 Switch (който и да е от тях) може да работи в един от два режима- access mode или trunk mode.



    ---------------------

    Access mode- принадлежи към точно определена VLAN (само една единствена, не две не три). Използва "обикновенни" Ethernet Frames

    ------------------

    trunk mode - може да транспортира frames от различни VLANs. Frame- овете на този порт са "модифицирани" и се маркират с т.нар. TAG.

    Стандарта е 802.1q VLAN Tagging но има и други "нестандартизирани" като например ISL tagging на Cisco.

    ------------------



    Защо са ми необходими trunks ?

    Пример:



    ---Switch 1--------Switch2------



    Switch1 и Switch2 имат клиенти (Компове/Сървъри) в 4 различни VLANs -

    VLAN1- маркетинг, VLAN2- Геймъри, VLAN3 шефове и VLAN4 Сървъри



    Когато свързвам Switch1 със Switch2 имам две възможности:

    а) четири link-a за всяка от четирите VLANs по един за маркетинг, геймъри, шефове и сървъри или

    б) един единствен link по който да транспортирам всичките четири VLANs. Това е нашия TRUNK. Предимството на trunk-а е ясно - пестим портове, кабели, време за конфигуриране и т.н.



    Кога ми е необходим L3 Switch?

    Ако комповете от VLAN3 "шефове" трябва да имат достъп до сървърите от VLAN "сървъри" или до комповете от VLAN "маркетинг" например.

    Използването на L3 Switch обаче не е задължително. За целта може да се използва и "външен" Router. Това е по-старото, но все още често срещано решение.

    В този случай router-a се свързва чрез trunk към Switch1 или Switch2. Но както е казал и Sunwind по-горе има специални изисквания към хардуера на router-a, а именно поддръжка на 802.1q tagging.



    >>Колко trunk porta може да има един layer 2 Switch?

    Колкото порта има Switch-a. Ако искаш може всичките да ги конфигурираш като trunks. Switch-овете от т.нар. distribution layer имат само trunk портове.



    >>I ako eventualno edin port uchastva ednovremenno v 3 vlana ne v vsichkite tova pravi li go trunk.

    Да, автоматично.



    >>Da obqasnqa i za kakvo mi triabva vlan upravlenie:

    >>- Tochka 1 - vhodna za interneta ot dostavchika mi = vlan 1

    >>- Tochka 1 - vhodna i za klient po optika = vlan 2

    >>port 1 i port 2 = vlan 1

    >>port 1 i port 3 = vlan 2

    >>vuzmojno li e ???



    Да- Port1 is trunk port, allowed VLANs are vlan 1 and vlan 2, encapsulation is 802.1q

    Port 2 is access port - allowed VLANs 1

    Port 3 is access port - allowed VLANs 2

    Не трябва да забравяш че порта на Switch-a (Router-a) свързан към твоя порт 1 също трябва да е конфигуриран като trunk и да има същите allowed VLANs 1 and 2.




  10. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #8

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Sega ako mi kajesh i dali 3com 4400 seria shte mi svurshi rabota poluchavash potupvane po ramoto i bira na korem kato se vidim!!!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    27
    #9

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Да draganka почти изцяло съм съгласен с теб, като изключим едно нещо.



    ----

    такова животно "overlapping vlan" нема, така че ако си разбрал нещо по-добре го забрави.



    Портовете на един L2 Switch (който и да е от тях) може да работи в един от два режима- access mode или trunk mode.

    ----



    Overlapping съществува. Режима на портовете при overlapping е multi vlan. За справка:



    ---

    Overlapping VLANs and Multi-VLAN Ports

    A multi-VLAN port connected to a router can link two or more VLANs. Intra-VLAN traffic stays within the boundaries of the respective VLANs. Connectivity between VLANs is through the router connected to the multi-VLAN port.



    A multi-VLAN port performs normal switching functions in all its assigned VLANs. For example, when a multi-VLAN port receives an unknown Media Access Control (MAC) address, all the VLANs to which the port belongs learn the address. Multi-VLAN ports also respond to the STP messages generated by the different instances of STP in each VLAN.

    A multi-VLAN port can belong to up to 250 VLANs (some models only support 64 VLANs) and is manually assigned. You cannot configure a multi-VLAN port when a trunk is configured on the switch. VLAN traffic on the multi-VLAN port is not encapsulated.

    ---



    командата за работа в режим на multi-vlan при Catalyst switch-ове е switchport multi vlan vlan-list.



    за alexandro : за 3Com не мога да ти помогна, не ги познавам switc-овете. Не ми се налагало да го ползвам, но това което е написал draganka ще ти свърши отлична работа. Ако тои познава 3Com switch-овете питай го за подробности.



    за draganka : не се заяждам, просто има и такова животно.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2002
    Мнения
    369
    #10

    Layer 2 ili Layer 3 swich

    Е така няма да се разберем явно всчки сте работили само със CISCO, а те си имат собствено мнение по въпроса за стандартите или поне в 802.1q не се споменава нищо за ТРЪНК или наслагване на VLAN-ове в стандарта пише че има два вида портове тагет и ънтагегет или с две думи такъв през който минават много VLAN-ове и такъв през, който минава само един.

    Когато имаме тагет порт след него трябва да има рутер с подръжка на 802.1q , а при нетагнат порт може да се сложи нормална лан карта или обикновен суич....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Продавам управляем гигабитов layer-3 суич Allied Telesis и др.
    От yHuKyM във форум Приключили продажби
    Отговори: 0
    Последно: 02-02-12, 16:33
  2. DVD Double Layer - DVD Player
    От Malone във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 4
    Последно: 06-02-09, 17:38
  3. Проблем с Double Layer дискове
    От Svetlio70 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 22-12-07, 10:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе