Резултати от 1 до 12 от общо 12

Програма за прекодиране на текст на кирилица?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    76
    #1

    Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Здравейте. Трябва ми програма с която да мога да конвертирам текст на кирилица от една кодировка на друга. Става дума за следния примерен текст

    ÒÎÇÈ, ÊÎÉÒÎ ×ÀÊÀ

    Ðåé Áðåäáúðè

    Æèâåÿ â êëàäåíåö. Æèâåÿ â íåãî êàòî ìúãëà. Êàòî èçïàðåíèå â êàìåííà ãëúòêà. Íå ñå äâèæà, íå ïðàâÿ íèùî, ñàìî ÷àêàì. Íàä ìåí ïðèìèãâàò ñòóäåíè íîùíè çâåçäè, áëåñòè óòðèííî ñëúíöå. Ïîíÿêîãà ïåÿ äðåâíèòå ïåñíè íà òîçè ñâÿò, ïåñíèòå íà íåãîâàòà ìëàäîñò. Êàê äà ìè êàæåòå êîé ñúì, ùîì àç ñàìèÿò íå ãî çíàì? Àç ñúì è ìàðàíÿ, è ëóííà ñâåòëèíà, è ïàìåò. È ñúì ñòàð. Ìíîãî ñòàð.  ïðîõëàäíàòà òèøèíà íà êëàäåíåöà ÷àêàì ñâîÿ ÷àñ è ñúì ñèãóðåí, ÷å íÿêîãà ùå íàñòúïè...
    Óòðî å. ×óâàì ðàçäèðàùèòå óòðèííè ãðúìîòåâèöè. Ïðåäóñåùàì îãúí è ñòúðæåíå íà ìåòàë. Ìîÿò ÷àñ íàáëèæàâà. Àç ÷àêàì.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    ТОЗИ, КОЙТО ЧАКА

    Рей Бредбъри

    Живея в кладенец. Живея в него като мъгла. Като изпарение в каменна глътка. Не се движа, не правя нищо, само чакам. Над мен примигват студени нощни звезди, блести утринно слънце. Понякога пея древните песни на този свят, песните на неговата младост. Как да ми кажете кой съм, щом аз самият не го знам? Аз съм и мараня, и лунна светлина, и памет. И съм стар. Много стар. В прохладната тишина на кладенеца чакам своя час и съм сигурен, че някога ще настъпи...
    Утро е. Чувам раздиращите утринни гръмотевици. Предусещам огън и стържене на метал. Моят час наближава. Аз чакам.


    MS Word/Tools/Fix broken text/Bulgarian

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #3

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?


  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    online: http://www.2cyr.com/decode/index.php?lang=bg

    локално: потърси програмата Servant Salamander

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    317
    #5

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?


  7. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #6

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Текстът, който цитираш е написан с шрифт, който не е уникод шрифт. Промени шрифта в който е цитиран текста - мисля че е Ариал в Хебър например и всичко ще се чете. Имам предвид Hebar, а не HebarU, който идва с Флекстайпа на Датекс. Или с някакъв друг шрифт отпреди Офис 97.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #7

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Цитат Първоначално публикувано от stekyman
    Текстът, който цитираш е написан с шрифт, който не е уникод шрифт. Промени шрифта в който е цитиран текста - мисля че е Ариал в Хебър например и всичко ще се чете. Имам предвид Hebar, а не HebarU, който идва с Флекстайпа на Датекс. Или с някакъв друг шрифт отпреди Офис 97.
    Това по-добре не го препоръчвай. По този начин можеш само да прочетеш нещо, ако ти е спешно, но не го поправяш - заменяш едно недомислие с друго. Нито шрифтовете се изобразяват както трябва, нито можеш да го изпратиш на някого.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    76
    #8

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Благодаря на всички! Благодарение на съвета на MitkoS се справих.
    MS Word/Tools/Fix broken text/Bulgarian

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #9

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    @AVIS: В поста си не съм препоръчал поправяне на текста, още по-малко визирам пренасянето на така поправен текст или изпращането му.
    Имах предвид единствено възможността текста да бъде прочетен, а и от съдържанието е очевадно, че това е фантастика на Рей Бредбъри качена в нета доста отдавна именно когато се използваха такива шрифтове като Hebar и свалена само за четене.
    И не бих нарекъл недомислие това, че такива шрифтове се ползваха в целия свят до излизането на Офис 97, просто тогава стандартът беше такъв. Все едно да наречеш "костенурката" на Фолксваген или Трабанта недомислие. Освен това шрифтове от този род и до днес се ползват у нас по необходимост.
    Препоръката на MitkoS е най-елегантна, но дали всички ползват Майкрософт Офис 2003? На работа напр. при нас се ползва Офис 2000, а там тази възможност препоръчана от MitkoS липсва, поне аз не успях да я намеря.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #10

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    @stekyman
    Нямах предвид, че е твое недомислие, но наистина няма как да го нарека смислено - поддържането едновременно на кодировките MIK, KOI-8, 1251 и още няколко е някакъв кошмар дори и сега - и то защото никой не е дал смислена таблица със символи на малкомеките, когато тези неща са се разработвали. Смятам, че е било задължение на БАН да го направят, но сигурно са били твърде заети със себе си по това време.
    Както и да е - аз също смятах смяната на шрифта за добра идея на времето (между другото, вградения шрифт в SADictionary - SAFon - е най-разпространен и съответно най-полезен за инструктаж по телефона).

    Мнението ми за дадените съвети:
    - този на MitkoS наистина е най-удобен при наличие на Word XP/2003 - това щях да препоръчам и аз, ако не ме беше изпреварил. Напълно безсмислен при липса на съответния продукт.
    - на Slero - класическото решение, базирано на freeware. Отнема известно време за инсталирането на Щирлиц, но пък потребителят след това може да се справи с всякакви изненади в кодировките. Нямам пресни впечатления, не съм я ползвал напоследък. Предполагам, че форматираните текстове ще са проблем.
    - на Bibi - бързо, но зависимо от връзката с Интернет; на страниците на Инжинера има подобно решение, което работи и offline; цитирал съм го в подобна тема, може да се потърси.
    - на Perk0 - изглежда ми тромаво, може би защото не съм регистриран в abv.bg; предполагам, трябва да се започне ново писмо, за да се появи като възможност.

    За потребителите на Word 2000:
    http://support.microsoft.com/kb/260162.
    @stekyman, тъкмо имаш и подходящата версия, и текст за проба; надявам се да ти е полезно.

    Моето решение: простичък макрос, написан от мен (т.е. мога да му се доверя), който търси и заменя символчетата едно по едно; недостатъкът е, че е записан в Normal.dot и съответно е труден за разпространяване. Това само за документи в Word, за да не губя форматирането; за .txt прекодирането е директно в командния ред с огромна скорост, а на непознат компютър - отваряне в Word или Excel обикновено върши работа, ако се зададе подходящата кодировка при отварянето (там пък май имаше някакво преплитане с KOI8-R, но пак не съм си на компютъра и не ми се проверява).

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Метода не е мой. Научих за него от Raid в една подобна тема преди около година.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #12

    Re: Програма за прекодиране на текст на кирилица?

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Метода не е мой. Научих за него от Raid в една подобна тема преди около година.
    Да, видях темата; жалко, че не я бях намерил, когато ми трябваше. За тази тема е твой.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 25-06-12, 18:17
  2. програма за извличане на текст
    От spoofer във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 20-04-07, 19:09
  3. Програма за изговаряне на текст???
    От Little_Alien във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 06-12-06, 10:37
  4. Отговори: 4
    Последно: 01-12-05, 19:42
  5. програма за разпознаване на текст
    От IBANEZ_ във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 12-12-03, 13:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе