Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

извеждане на функция на крива

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #1

    извеждане на функция на крива

    Здравейте.
    Търся програма която от въведени координати на точки (х;у) да ми изведе функция f(х;у). Знам че има математически програми като Mathcad, Mathlab и др., но не съм запознат с възможностите им.
    Другия вариант е да се върна на лекциите си по математика от преди 10-12 години, но това ми се вижда прекалено сложно като вариант.
    Идеята ми е да използвам тази функция вместо да отчитам с линийка от графика.
    Благодаря.

  2.  
     
  3. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #2

    Re: извеждане на функция на крива

    Може да погледнеш тук: http://www.programurl.com/software/interpolation.htm Видях едно-две неща дето може би ще ти свършат работа.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #3

    Re: извеждане на функция на крива

    С MS Excel може, ако не ти трябва графична точност. Виж откъде се вмъкват "Charts" и чети хелпа. Лесно е.

    Добавено:
    Същото може явно да се постигне и с OpenOffice: http://graphics.openoffice.org/chart/chart2.jpg

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #4

    Re: извеждане на функция на крива

    Ако предварително знаеш типа на функцията, т.е. да търсиш само параметри, е по-точно - отстраняват се някои грешки.

  6. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #5

    Re: извеждане на функция на крива

    @kamenf
    В момента свалям една от програмите. Ще пиша какво е станало.

    @Ghost
    "Charts" не ми върши работа защото целта ми не е да изчертая функцията, а мога да отчитам от функцията: примерно въвеждам х, да ми се появи резултата за у. Не знам графиките в M office и Open office имат такава възможност(поне според това което аз знам за тях).

    @Avis
    функцията е приблизително параболична. Ще пробвам да получа параметрите и. Грешката не трябва да е по-голяма от 1-2%.

    Благодаря на всички

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #6

    Re: извеждане на функция на крива

    Може с MS Office:
    В колона А задаваш аргументите
    В клетка Б1 пишеш "=f(A1)" и разтегляш надолу, Така ще получиш стойностите на функцията
    На края, ако все още се нуждаеш от графика, отиваш... в Charts ;-)

  8.  
     
  9. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #7

    Re: извеждане на функция на крива

    Това http://www.programurl.com/rt-plot.htm ми се вижда достатъчно просто и ясно. Въвеждат се двойки точки (x,y), присъединява се интерполация за тях, в трета колонка се въвеждат стойности за X в които искаме да се изчисли функцията и в четвърта колонка се получават резултатите...

  10. Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    203
    #8

    Re: извеждане на функция на крива

    Aз бих предложил програмката GRAPHCALC : http://www.graphcalc.com/index.shtml .
    Програмата е безплатна и многофункционална : http://darksaber.free.bg/function.JPG
    Можеш да търсиш аргумента (у) по зададен (х) или обратното . Можеш да следиш (х,у) направо върху диаграмата като просто показваш с курсора на мишката.Можеш и да направиш таблица с аргументи и стойности много лесно и интуитивно.
    Ако искаш нещо лесно и безплатно може да я пробваш.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re: извеждане на функция на крива

    Това на Маткад се прави най лесно. Ако искаш инсталирай го и ще ти кажа как става.

  12. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #10

    Re: извеждане на функция на крива

    @Julian
    Ще инсталирам Mathcad и ще ти пиша.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    135
    #11

    Re: извеждане на функция на крива

    Аз съм ползвал Graphcalc. Лесно е . Има доста повече възможности от Excel.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #12

    Re: извеждане на функция на крива

    Цитат Първоначално публикувано от grgeorgiev
    Аз съм ползвал Graphcalc. Лесно е . Има доста повече възможности от Excel.
    Някой да не остане с впечатлението, че казвам, че офис пакетите са най-доброто решение - няма такова нещо. Предложих го просто, защото почти всеки има инсталиран някакъв офис на компютъра си...

  16. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #13

    Re: извеждане на функция на крива

    @Ghost
    Ако съм разбрал правилно твоето предложение, трябва да имам уравнението на кривата, което да въведа в някаква елесктронна таблица.
    Това е, което съм намислил и аз, затова търся начин да изразя кривата с някакво уравнение. След като намеря функцията ще знам и параметрите и. Имам кривата в JPG формат(от където отчитам (х;у)).

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #14

    Re: извеждане на функция на крива

    Уля-ляя...Това е съвсем друго нещо. Ако функцията не е съвсем елементарна или пък нямаш достатъчно голям брой аргументи и стойности, май е по-добре да се откажеш. По принцип след като свалиш стойностите на функцията за съответните аргументи от графиката, ти пак няма да знаеш функцията. В този случай може да ползваш референтна функция и да намериш точността, с която тя представлява реалната функция. Тая работа не знам да може да се направи с програма.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2005
    Мнения
    29
    #15

    Re: извеждане на функция на крива

    С програма може така: интерполира, "наслагва" двата *.jpg файла, пресмята площта на зоната, ограничена от графиката на интерполиращата функция и известната графика (в пиксели) --> получава оценка за грешката

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. функция A-GPS?
    От jojobix във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 42
    Последно: 02-02-14, 17:35
  2. Отговори: 7
    Последно: 25-09-12, 12:08
  3. Идея за извеждане на звук от ТВ
    От stanilm във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 07-03-11, 22:28
  4. Функция в Excel
    От homecare във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 22-01-11, 22:07
  5. Въпрос при извеждане на процедурите
    От xzone във форум Програмиране
    Отговори: 3
    Последно: 29-08-09, 21:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе