Резултати от 1 до 6 от общо 6

Проблем с кирилица и MS PowerPoint

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #1

    Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Наблюдавам един много странен проблем с една презентация, която ми се налага да преведа на български от английски.

    Оригиналният текст е с шрифт Arial, но текста, който пиша отгоре на кирилица се появява в Times New Roman и всякакви опити да го обърна на Arial се оказват неуспешни.

    Ето един слайд за проба, дано някой намери решение на загадката:

    http://www.thefastest.biz/temp/test.ppt

    PS. С OpenOffice няма проблеми с шрифтовете, даже без никакво преработване всичко си излиза Arial. Явно инфорамцията за шрифта се записва правилно, но не се изобразява поради някакви причини

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #2

    Re: Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Има някакво омазване на шрифтовете - проблемните символи (кирилицата) са грешно маркирани като "Complex script text", вместо "Normal text", което е свързано с обработката на езиците с изписване от дясно на ляво. Най-лесно ми изглежда от Format\Replace Fonts да се замени Times New Roman с Arial, въпреки че това няма изцяло да изчисти проблема.
    Причината е вероятно лоша кирилизация и инсталирани опции от тип "Asian", "South Asian", "Bi-directional" или нещо такова (гадая, нямам инсталационния диск при мен, а не съм си ги инсталирал); ако е нещо такова, пълното решение ще е или нещо свързано с Format\Fonts, или с някакъв вид корекция на кодировките. От гледна точка на обектите, които са достъпни през VBA, параметърът ActivePresentation.Slides(1).Shapes(2).TextFrame.TextRange.Font.NameComplexScript в конкретния пример е грешно установен, трябваше да е празен за всички символи; ако се смени на "Arial", се сменява и в текста.
    Не знам дали успях да го обясня добре, но мисля, че дори не е точно бъг, а спазване на определена логика - ако не е сигурно, че дадени символи не могат да се изобразят коректно в друг шрифт, да не се допуска смяна на шрифта; нещо като начина, по който вкарваме гръцки, математически и други подобни символи от Insert\Symbol.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re: Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Поиграх си малко с тестовия пример. Общо взето пускам PowerPoint за пръв път.
    Виждам горе в менютата Format/Replase Fonts
    Може да се даде:
    Replase - Times New Roman
    With - Arial Unicode MS
    Смяната на фонта по тоя начен е успешна при мен.


  5. Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    496
    #4

    Re: Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Поиграх си малко с тестовия пример. Общо взето пускам PowerPoint за пръв път.
    Виждам горе в менютата Format/Replase Fonts
    Може да се даде:
    Replase - Times New Roman
    With - Arial Unicode MS
    Смяната на фонта по тоя начен е успешна при мен.
    Да, де, и аз така написах. Но след това пак не можеш да смениш шрифта по нормалния начин, причината си е останала.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Днес е неделя, спи се до късно, още съм сънен и пропускам цели изречения в четенето.
    Извинявам се за което

  7. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #6

    Re: Проблем с кирилица и MS PowerPoint

    Благодаря и на двама ви
    Проблемът е замаскиран успешно... когато намеря време ще пробвам да открия какво е причинило мацаниците, които посочи Avis
    Благодаря още веднъж

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. IE7 проблем при писане на кирилица
    От skaishev във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 08-03-07, 10:42
  2. Проблем с MySQL и кирилица
    От DEYDOD във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 7
    Последно: 25-04-06, 16:10
  3. Проблем с кирилица
    От Sunny във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 02-10-04, 13:30
  4. проблем с кирилица
    От dimi във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 21-04-04, 00:20
  5. проблем с кирилица
    От dimi във форум Windows
    Отговори: 16
    Последно: 05-09-03, 18:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе