Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Начин на форматиране и " живот " на флашката

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Philippines
    Мнения
    328
    #1

    Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Има ли значение как ще се форматира флашката ? Моята е = PQI U339 PRO 4 GB = и я пробвах форматирана на FAT - FAT 32 - и NTFS . Форматирана NTFS направо литва. Има много голяма разлика в скоростта на четене и запис.
    Начина на форматиране има ли значение за дълготрайността ( живота ) на флашката и - NTFS - може ли да я скапе по-бързо ?

    Благодаря на отзовалите се.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    При сегашните цени на флашките (2G=20лв) ... защо се напъваш да измисляш такива сложни въпроси.
    Ако питаш мен, форматирай я така, че да може МР3-плеъра в колата да я чете (съответно свири).

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Philippines
    Мнения
    328
    #3

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Да но ако за PQI U339 PRO 4 GB си броил 140лв. може би няма да разсъждаваш така.

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Philippines
    Мнения
    328
    #4

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Има конкретно зададени въпроси.

    1. Начина на форматиране има ли значение за дълготрайността ( живота ) на флашката ?
    2. NTFS - може ли да я скапе по-бързо ?

    Ако някой може да отговори по тях да заповяда. Не е необходимо само да се трупат съобщения без да се пише по темата.

  6. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #5

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    И на мен ми е любопитно какъв е животът на флашките като цикли презапис... сиреч май и аз нямам отговор по твоя въпрос? Все пак щом става по-бързо, значи навярно се правят по-малък брой операции, т.е. животът се скъсява по-бавно! Предполагам, че разликата е по-забележима при голям брой майлки файлчета? Може би има връзка със журналната система за транзакции на NTFS, таблиците със съдържанието се обновяват по-безболезнено... При FAT-системата, понеже е крайно чувствителна към внезапни сривове, се презаписват таблиците след всеки променен/добавен/изтрит файл, понеже ОС не може да предвиди кога на потребителя ще му хрумне да изтръгне без предупреждение флашката и да хукне весело нанякъде. Обезателно ще пробвам и с моята и ще споделя резултата.

    ПП: порових се тук и там, за да разреша ntfs форматиране и попаднах на интересни работи:
    http://blogs.chron.com/helpline/arch...ormat_for.html
    http://www.uwe-sieber.de/usbstick_e.html - параграфите "cache or not" и "safe removal"
    май излиза че под ntfs износването е малко по-голямо, трябва да се "изключва" флашката преди вадене, но при много малки файлове скоростта нараства, а позволява и файлове над 4Gb... ако има място

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Philippines
    Мнения
    328
    #6

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Те това ме подплаши и реших да пусна темата:

    NTFS е журнална файлова система, т.е. постоянно пише по флашчето, а след определен брой цикли запис се поврежда. Колко скоро- в зависимост от качеството на флашчето и използването му.

    Иначе под NTFS определено работи по-бързо

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Цитат Първоначално публикувано от milenk
    Да но ако за PQI U339 PRO 4 GB си броил ...
    Май не проумяваш, че "броил" е в минало време, а аз ти говоря за сегашните цени.

    Сещам се за оня, който питал под какъв наклон да си държи химикалката докато пише, за да му се хаби най-малко мастило . И знаеш ли какъв отговор получил - да си държи химикалката нещракната, с прибран пълнител.
    Та не ми остава друго, освен да те посъветвам:
    Ако искаш да не ти се хаби флашката, то не я свързвай с компютъра

  10. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #8

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Или да сме по-точни, свързвай я само когато прехвърляш данни, и след това я изключвай. Така журналната файлова система ще бъде възпрепятствана да пише постоянно.
    Пък в крайна сметка, нали точно това е предназначението на Flash паметите, да заменят едновремешните дискети при разнасяне на информация.
    Естествено, че ако се опретнеш да гледаш филми от нея или да я ползваш като външен хард, дето държиш данните с които постоянно оперираш, животното ще изкара доста по-малко време.

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Philippines
    Мнения
    328
    #9

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Май не проумяваш, че "броил" е в минало време, а аз ти говоря за сегашните цени.

    Сещам се за оня, който питал под какъв наклон да си държи химикалката докато пише, за да му се хаби най-малко мастило . И знаеш ли какъв отговор получил - да си държи химикалката нещракната, с прибран пълнител.
    Та не ми остава друго, освен да те посъветвам:
    Ако искаш да не ти се хаби флашката, то не я свързвай с компютъра

    Нищо лично, но пак не си отговорил ако можеш на питането.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,086
    #10

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    milenk преди години баща ми си закупи първия флаш 128мб pqi за ~85лв. (ако смятаме и инфлацията са доста над 100лева). Флаша си работи и до сега(въпр 1) ,но е много малък сега се намират 4гб за ~30лв. след година 4гб ще са ~10лв. не мисля ,че си заслужава за тези пари (10+лв) да се притесняваш изобщо.

    Няма причина дори и флаша да е свързан към компютъра нтфс да пише когато не се използва флаша. Ако беше така 2рия ми хдд щеше постоянно да върти ,а той често влиза в sleep mode така ,че споко.(2вп)


  13. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    223
    #11

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Прочети този документ. Макар и да не отговаря директно на въпроса ти, интересен е следният параграф:
    For USB Flash drives, Toshiba calculated that a 10,000 write cycle endurance would enable customers to “completely write and erase the entire contents once per day for 27 years, well beyond the life of the hardware.”

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    897
    #12

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Моята флашка не може да се форматира по NTFS или поне не дава опция от Windows - а. Когато и дадеш формат излиза само FAT и FAT 32.

  16. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #13

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    Или да сме по-точни, свързвай я само когато прехвърляш данни, и след това я изключвай. Така журналната файлова система ще бъде възпрепятствана да пише постоянно.
    Журнална, нежурнална, системата няма никаква работа да пише постоянно по флаша без нови файлови операции - диода на мояти мига при всяка операция с нея, вярвай ми нищо не прави като не я ползваш. По-голяма вероятност има дъното електрически да скапе usb у-вото - в офиса има един такъв зъл комп, прецака две.
    Личното ми впечатление е, че, дали под ntfs, дали заради настройката "optimize for performance" вместо "removal" операциите се групират и отлагат по време. Изглежа, сякаш се извършват мигновено, ама накрая при "отнемането" може да се почака повечко
    Цитат Първоначално публикувано от izwerga
    Моята флашка не може да се форматира по NTFS или поне не дава опция от Windows - а. Когато и дадеш формат излиза само FAT и FAT 32.
    В свойствата на флашката от device manager трябва първо да избереш опцията, която съм споменал по-горе, за да се разреши ntfs формата... После вадиш, пъхаш и вече може.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #14

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Цитат Първоначално публикувано от izwerga
    Моята флашка не може да се форматира по NTFS или поне не дава опция от Windows - а. Когато и дадеш формат излиза само FAT и FAT 32.
    В линка http://blogs.chron.com/helpline/arch...ormat_for.html, посочен от XIIID е казано как се вади тази опция.

    "To enable NTFS on your drive, right click My Computer and select Manage. Open the Device Manager and find your USB drive under the Disk Drives heading. Right click the drive and select Properties, then go to the Policies tab and select the "Optimize for performance" option and Click OK.
    Once you do that, open up My Computer and right click on the flash drive and select Format. There you will see that you now have the option to format to NTFS in the File System dropdown box. "

    край на цитата.

    На мен лично ми се струва неудачно да се форматира флаш памет в NTFS формат най-малкото защото трябва да се изключва задължително през Safely Remove Hardware

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #15

    Re: Начин на форматиране и " живот " на флашката

    Цитат Първоначално публикувано от boishin
    В линка http://blogs.chron.com/helpline/arch...ormat_for.html, посочен от XIIID е казано как се вади тази опция.
    mkfs -t ntfs или mkfs.ntfs е командата за форматиране под линукс

    Цитат Първоначално публикувано от boishin
    На мен лично ми се струва неудачно да се форматира флаш памет в NTFS формат най-малкото защото трябва да се изключва задължително през Safely Remove Hardware
    В някои случаи, особенно с по-бавни устройства, ръчното демонтиране може да Ви спести доста нерви в бъдеще

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Отговори: 13
    Последно: 05-07-06, 17:35
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе