Резултати от 1 до 11 от общо 11

Няколко "идиотски" въпроса

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #1

    Няколко "идиотски" въпроса

    На някой може да му се сторят по-долните въпроси доста очевидни и "тъпи", но за мен са мистерия...

    Въпросите като тематика са 2, затова ще карам с подточки.

    1. ОС за персонални компютри

    а. На мойто РС мога да сложа Вин и Линукс и др. по безизвестни ОС (сещам се сега за на Сън платформата). Мога ли обаче на машина на Apple да сложа Вин, Линукс и т.н.? Ако не защо?

    б. Мога ли да сложа Мак ОС на мойто РС?

    2. ОС за мобилни телефони

    Ако отговора на 1а е бил не, предполагам това ще да бъде и отговора тук.

    Възможно ли е да се сменят ОС на смартфоните? Знам че могат да се ъпдейтват затова вярвам че не би следвало да са статични като биоса а следователно биха могли да се сменят - пример на телефон Нокиа със стандартен симбиан да сложа примерно новоизлезлия андроид или Вин мобайл? Ако не - защо (ако причината е същата като на 1а - няма нужда пишете).

    Благодаря на всички предварително за разясненията!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #2

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Да започна аз:
    1а - На Apple от новите които са с интелски процесори, можеш да сложиш Windows. За линукс не знам.
    1б - Мак ОС на РС може да се сложи има даже така някъде по торентите
    2. ОС на смартфоне май няма да може да се смени. Освен ако тези на google androide не го позволяват, но май още ги няма на пазара.

  4. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #3

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    1а Освен написаното от glarus, добавям: и Linux. Поради самата същност на MacOS. Справка: Mac OS [wiki]
    Виждал съм перфектно работещи едновременно, MacOS, Windows XP и BSD на обикновен Mac Powerbook
    1б Да, но внимателно трябва да прецениш коя е версията за теб. Зависи от машината ти, от хардуера. Mac OS Leopard на PC [малко подробности]
    Скоро ще представя и screenshots от моите експерименти. Изтеглих си версията за мен, но нямам време да почна.
    2. Според мен, не, макар че се носят легенди из пространството. Аз лично го смятам за загуба на време. "Телефонна" ОС на PC ... няма смисъл.

    На последния въпрос, не мога да отговоря. Работа за ултра ентусиасти.

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #4

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Благодаря за това че ме просветлихте!

    @Malone - под 2 (сега виждам че съм го написал подвеждащо) имах предвид ОС взаимозаменяеми м/у телефоните - т.е. ОС на iphone (не помня как точно се водеше), android, symbian да могат да работят на кой да е смартфон. Примерно iphone-а или някоя нокиа ми харесва, обаче предпочитам отворена ОС и си слагам андроид, точно както бих направил с РС, един вид да мога сам да си избирам кой телефон с коя ОС да комбинирам.

    Единствения проблем който аз мога да си представя е ако примерно на Нокиа драйверите са си изцяло нейни и не иска да ги пусне за свободен даунлоуд... но разбира се цялата работа ми е малко смътна с телефоните. Наистина би било добре да се стандартизират като компютрите.

  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Не мисля, че ще се случи това при телефоните. Или поне няма да е скоро.
    Производителите на телефони правят телефоните си да работят под определена платформа.
    Разбира се, в техен интерес е да работят на много платформи, което ще увеличи сегмента на потребителите им, но подобна стъпка ще увеличи цената на устройството, а точно сега увеличението е силно нежелано [IMHO].
    По скоро можем да видим подобно устройство от далекоизточен производител, но не и от лидерите на пазара.

  7. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #6

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Според мен има и нещо друго. Операционна система правена за точно определена хардуерна платформа би била по-бърза и оптимизирана , отколкото ако е правена за различни платформи. Може и да бъркам.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2004
    Мнения
    247
    #7

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Възможно е...

    Интересен факт за който четох наскоро е че Нокиа са решили да изкупят изцяло акциите на симбиан... вместо да минат на безплатна платформа като андроид...

    Струва ми се че има и някаква игра за контрол на пазара в цялата работа.

  10. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #8

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Ето още нещо за Mac OS върху машина "направи си сам" - EFIX. За съжаление европейския им сайт www.efi-x.com не се отваря. Ето едно ревю, ето и друго. Мисля че е много добро решение за $200. Единственото му ограничение е че поддържа определен хардуер - само Intel Core Duo процесори, 5-6 дъна на Gigabyte, още толкова видеокарти. Тази година ми предстои "конструиране" на нова "домашна" щайга и сериозно съм се замислил за EFIX.

  11. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #9

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    За какво ще плащаш за EFIX, след като има "Boot 123" и върши същата работа? Сваляш, копираш на ЦД, зареждаш , като ти даде промпта слагаш ритейлският диск на Леопарда и спестяваш 200 долара от ЕФИКС

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #10

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Цитат Първоначално публикувано от Malone
    Виждал съм перфектно работещи едновременно, MacOS, Windows XP и BSD на обикновен Mac Powerbook
    Ей това как го постигат? В момента пиша от един iMac с WinXP, но BootCamp-а позволяваше правене само на един допълнителен партишън, на който да се сложи Win ИЛИ Linux. По този повод махнах Leopard-а, защото съм свикнал да имам два логически диска под Win, а не ставаше.

  13. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #11

    Re: Няколко "идиотски" въпроса

    Нямам представа, но ако наистина ти е интересно ще се опитам да ви свържа. Сериозен мъж, фен на Linux въобще, конкретно на BSD, а и по ред причини на MAC машини. Дълги години беше ISP и същевременно дилър на продуктите на Apple в региона. Сега се занимава с GPS софтуер, представител на ... ще те излъжа на кого, но на производител, чиито продукти "вървят" на WM. Преди това представляваше Garmin.
    Ако представлява интерес ще ви свържа. За обмяна на опит.

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Отговори: 9
    Последно: 28-05-08, 22:30
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе