Резултати от 1 до 12 от общо 12

EXEL питанка!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    11
    #1

    EXEL питанка!

    Другото което ме тормози е бж. снимката
    Въпроса е как след като се раздели сумата и се получи разлика да стане така,че ексел да си направи проверка и корекция на двете последни колони така че да не се получава разлика!

    http://hardwarebg.com/forum/attachme...9&d=1237534548

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:EXEL питанка!

    давай сега по-подробно, защото почти нищо не се разбира

    какви са числата в 3-та и 4-та колона и защо те интересува колко пъти въпросните числа се вместват в частите от сумата (особено при положение, че не са цели числа...)

    опиши реалната ситуация, никой няма да ти вземе бизнеса/курсовата работа

  4. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #3

    Re:EXEL питанка!

    На мен не ми е известен никакъв разумен начин, с който да може да се избегне грешката от закръгляне.
    Ако някой знае такъв, много ще се радвам да науча.
    А ти, ако споделиш какво целиш с тези сметки, може да получиш повече идеи как да го постигнеш.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    11
    #4

    Re:EXEL питанка!

    Не става въпрос за бизнес или дипломна работа, просто искам да помогна на жената да се прибира по рано angel
    та.. Примерно идва една определена сума по банка и тя трябва да пусне фактура като в нея трябва да се съдържат цените и услугите от 3-та / или 4-та колона/ т.е. ако 3-та колона е цената на някаква услуга трябва да се намери колко пъти тази услуга се съдържа в банковия превод но трябва да е цяло число- колона 5 и 6, като там съм задал функция ROUND и съм закръглил на цяло число.
    Проблема идва от това, че остатъка е прекалено голям максималната разлика която се допуска е около 1 до 2 ст
    Идеата EXCEL да потърси оптималното сътношение на цифрите в 3 та колона и да се доближи до сумата без ДДС.

    П.С. Ей това някой ако го направи незнам как ще се отблагодарявам!

  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #5

    Re:EXEL питанка!

    Сега малко повече те разбрах.
    Но защо има разлика в сумите?
    Т.е. тя получава информация само за Тотала, така ли е?
    И от него трябва да отгатне от коя услуга колко бройки са участвали.
    Тогава стойностите в първата колона от къде идват?
    И щом има банков превод, няма ли преди това проформа-фактура, в която да са разписани услуга по услуга?

  7. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    11
    #6

    Re:EXEL питанка!

    То с проформа всеки може
    Разликата се получава от изискването за цели числа, при фактурирането
    без закръглението всичко е ок ... ама не можеш да пуснеш фактура примерно с 5.25 бр т.е. трябва да е цяло число
    стойностите в първата колона са % който аз съм въвел за по- лесно

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Re:EXEL питанка!

    Хубаво си ги въвел, но не схванах на какво реално нещо съответсват. На някаква статистика или какво?

    Сега пак ще те помоля да формулираш малко по-точно: какво имаме на входа - само общата сума ли?
    И какво целим на изхода - разбивка по услуги, на всяка от които знаем цената. С цели коефициенти за бройки.
    На която разбивка търсим да има възможно най-малко отклонение от дадения тотал.
    Обаче доколко трябва да се придържаме до процентите от първата колонка?

    В твоя пример има една стока с цена 0.83, на която ако вдигнеш бройките на 51, почти ще се изравни тотала.

    Иначе сигурно може да се реши автоматично с последователни приближения, примерно Симплекс-метод (дано не бъркам).
    Но все пак търсим екселско решение...

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re:EXEL питанка!

    bibi, точно за симплекса говорим, но стандартно в excel няма как да стане. сега прочетох, че евентуално инсталацията на solver add-in може да има, ама знае ли човек... не ми се вади диска с office-а посред нощите

    таковата, заповядай, хем нямаш нужда от допълнителен софтуер: http://www.zweigmedia.com/RealWorld/simplex.html

    ако в случая няма постоянен достъп до мрежата, най-добре е един mathlab или нещо друго подобно - програми дал господ

    P.S. гледай ти какво намерих - add-in за excel за симплекс метода ( http://www.me.utexas.edu/~jensen/ORM...dex_teach.html ). нямам си представа дали ще свърши работа, но пък е вариант ....

  11. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #9

    Re:EXEL питанка!

    @FearMe, мерси!
    Намерих Екселско решение точно в Solver:

    1. от менюто Tools избери Add-Ins...
    2. след отварянето на диалоговия прозорец Add-Ins маркирай квадратчето пред Solver Add-in
    3. затвори диалоговия прозорец
    4. ако след горната процедура Solver не се вижда в менюто Tools, затвори и стартирай отново Excel

    ---------
    В Set Target Cell слагаш полето с отклонението.
    В Equl to: ValueOf: 0
    В By Changing Cells показваш зоната с клетките, които ще се променят (т.е. в твоя случай бройките)
    В Условия слагаш 2 неща:
    1. за цялата зона с бройки да са int (цели)
    2. за същата зона да са >= 0

    При мен се получиха такива стойности за отговор:
    36, 15, 4, 7, 0, 13, 139, 26, 3

    Понеже са много различни от началните стойности, можеш допълнително да ограничиш всяка бройка не просто да е положително, а примерно първото да е между 40 и 50 и някакви подобни за всяка бройка. Ако ти е важно.
    Предполагам, че това ще ускори смятането, защото ще намалеят случаите.

    Тествай и пиши става ли така.

    За сега не виждам начин задачата да се смята приблизително. Т.е. то търси единствено решения точно равни на 833.33
    Но може би с формула може да се измъчи и да търси приблизителни с 1-2 стотинки под или над.

    Но е някакво начало де

    // ДОБАВЕНО
    Както очаквах, има повече от едно решения.
    Не мога да кажа дали изобщо гледа първоначалните стойности или си ги изчерпва всичките от 0 нагоре.
    Но след като ограничих бройките да не се различават с много от първоначалните, получих едно от останалите решения:
    42, 16, 3, 7, 5, 13, 50, 26, 3
    Освен това успях да го накарам да смята приблизително, но вместо ValueOf сложих Min на ABS(полето с отклонението) и в този случай смята много по-бавно. Вероятно не взима решение, докато не изчерпа всички случаи. И не го препоръчвам.

    Освен това виж и настройките.
    Аз включвам Linear и Non-negative. Може да пробваш как върви с различни стойности на Tolerance.
    Успех!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    11
    #10

    Re:EXEL питанка!

    Супер! Това чудо работи , само как да му задам приоритет да слага първо в първите най- горни клетки

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #11

    Re:EXEL питанка!

    Представа нямам по какъв алгоритъм ги обхожда.
    Подозирам, че ще е по-лесно да се напише скрипт, който решава точно твоята задачка, отколкото да се разбере как е направен този. И най-вероятно ще е по-оптимално.

    От друга страна не знам струва ли си?
    Често ли се налага това гадаене?
    Няма ли някъде поръчка, от която да се види точно какво са продали. Или пък да питат клиента какво плаща.
    Защо е нужно фактурата непременно да е разписана услуга по услуга, а не с един общ сумарен ред с някакво добре измислено описание?
    И накрая: ако вече има издадени предишни фактури на стойност 1000 лв. с ДДС, не може ли разбивката да се копира от тях, за да не се смята една и съща задача многократно.

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Re:EXEL питанка!

    абе не е ясно кое от трите предложения работи, ама важното е, че ти е станала работата
    ха честито

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Задача с Exel
    От DoRa във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 13-04-11, 23:38
  2. Лимит на символите в Exel
    От micronet във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 21-04-09, 15:40
  3. питанка
    От fori във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 08-04-03, 01:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе