Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 38 от общо 38

Дневници - ДДС

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #31

    Дневници - ДДС

    Разбира се, Guest. Не влизам в спор дали може програмата да прави справки или не. Ясно ми е, че може, ако сам си я напишеш, но дали данните изготвени на Excel могат да се (как да го кажа)...вмъкнат с .xls файла в Dnevnici и след като се отиде на меню "Проверка на дискети" да ми изведе правилната справка.

    Това имах предвид.

    Може би греша. Но ако не, би могъл да ми кажеш как става това, за да опитам.

    Благодаря.

  2.  
     
  3. SAGE
    Guest
    #32

    Дневници - ДДС

    @Guest, от постовете на Profita става ясно, че тя си подготвя файловете 'POKUPKI.TXT' и 'PRODAGBI.TXT' с някакъв друг софтуер(вероятно счетоводна програма), а с програмата 'DNEVNICI.EXE' на данъчните извършва само втора проверка на файловете за да е сигурна, че няма да я върнат.[]

    Затова няма никакъв смисъл да въвежда отново данните в "Excel".[]


  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    55
    #33

    Дневници - ДДС

    Profitka, ако разгледаш файловете които се създават от Dnevnici.exe ще забележиш няколко файла с разширение 'DBF'. Отвори ги с EXCEL. EXECEL може да записва в няколко формата и един от тях е формата необходим за данъчните. Наистина ако искаш само да си проверяваш дискетите няма смисъл да ползваш EXCEL. Но от спортна злоба можеш да си поиграеш с тези файлове. Ако ти е интересно мога да ти разкажа доста за този тип файлове. Същия тип файлове се използват и в програмата за данните към НОИ. Типа на файловете е dBase.

  5. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #34

    Дневници - ДДС

    Guest, ще ми бъде интересно да ми разкажеш за този тип файлове, а може би информацията ще ми влезе и в употреба...знае ли се.

    Аз ще имам грижата да ги разгледам, а междувременно ти можеш да ме запознаеш с тънкостите относно употребата им.



    Всъщност, използвам програмата за различни цели. И за проверка и за изготвяне на дневниците. Правя си едни мои сметки, и са ми нужни и счетоводната и тази на данъчните. Нищо незаконно, ей [] просто борба с някой недостатъци на програмните продукти []

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    55
    #35

    Дневници - ДДС

    Profitka, този тип файлове са създадени около 1980-1982. Аз се запознах с тях през 1985г. Структурата им е следната. В началото на файла има глава в която са указани брой на записите и описание полетата, имената, размер, тип и т.н. след това следва информацията по битове 0-255. На края на файла има специфичен знак за край. Този тип файлове са подобни на таблица редове и колони. Редовете 1-1 000 000. Колоните са именовани. Всяка колона си има име, тип (текстово, цифрово, дата, мемо и т.н.), размер. Да ти звучи познато?

    Как можеш да ги използваш в ЕXCEL. След като отвориш файла (няма да те обиждам с обяснение как се прави това) на първия ред се появяват имената на полетата. Там не пипай!!! Другото което не трябва да пипаш е ширината на полетата. При запис се променя размера им и не се знае какво ще реши програмата ‘DNEVNICI.EXE’ или каквото там решиш. Когато свършиш с промените натискаш бутона ‘SAVE’и всичко е наред.

    Ако решиш да си правиш дискети с EXCEL трябва да запишеш файла само че в текстов формат. Има два текстови формата. Единият е с кавички и запетайки, а другият е с последователно записване на данните. Отвори с някой от файловете и виж формата с няколко експеримента ще разбереш кой формат да използваш.

    Нали няма да забравиш да си преместиш файла в друга папка и да експериментираш там.


  7. Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    294
    #36

    Дневници - ДДС

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Profitka, този тип файлове са създадени около 1980-1982. Аз се запознах с тях през 1985г. Структурата им е следната. В началото на файла има глава в която са указани брой на записите и описание полетата, имената, размер, тип и т.н. след това следва информацията по битове 0-255. На края на файла има специфичен знак за край. Този тип файлове са подобни на таблица редове и колони. Редовете 1-1 000 000. Колоните са именовани. Всяка колона си има име, тип (текстово, цифрово, дата, мемо и т.н.), размер. Да ти звучи познато?

    Как можеш да ги използваш в ЕXCEL. След като отвориш файла (няма да те обиждам с обяснение как се прави това) на първия ред се появяват имената на полетата. Там не пипай!!! Другото което не трябва да пипаш е ширината на полетата. При запис се променя размера им и не се знае какво ще реши програмата ‘DNEVNICI.EXE’ или каквото там решиш. Когато свършиш с промените натискаш бутона ‘SAVE’и всичко е наред.

    Ако решиш да си правиш дискети с EXCEL трябва да запишеш файла само че в текстов формат. Има два текстови формата. Единият е с кавички и запетайки, а другият е с последователно записване на данните. Отвори с някой от файловете и виж формата с няколко експеримента ще разбереш кой формат да използваш.

    Нали няма да забравиш да си преместиш файла в друга папка и да експериментираш там.





    <div align="right">Originally posted by Guest*-*16/02/2004*:* 21:38:52</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Обясненията за .dbf файловете са точни макар и непълни.

    Относно възможността за създаване на дискета с дневници по ЗДДС с помощта на EXCEL: тази възможност е повече теоретична отколкото наистина възможна, поради ред причини:

    1. Кодировката в която трябва да се запишат данните на дискетата е OEM а в EXCEL по подразбиране е ANSII.

    2. Ако отвориш файл .dbf с EXCEL и рабтиш с повишено внимание е възможно да редактираш част от данните без да нарушиш структурата на данните, обаче има следния проблем - при запис на данните EXCEL записва точно толкова реда колкото е прочел т.е. ако добавиш ред от записаните отпада последния ред.

    3. Файловете представяни в данъчна администрация не повтарят точно съдържанието на съответния .dbf файл в програма дневници, т.е. дори да се справиш с проблема с кодировката, трябва да решиш и проблема с подредбата на данните, която е точно описана в Правилника за прилагане на ЗДДС и се различава от структурата на .dbf файла.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    55
    #37

    Дневници - ДДС

    Minkov, напълно съм съгласен с теб. Трудно ми е да обясня всичко и в подробности сам знаеш това. Не мисля, че не е чак толкова голям проблема с кодировката и промяна полетата. Твябват малко познания и проби.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #38

    Дневници - ДДС

    А ако се извади от архивите dBase II, дали няма да свърши по-добра работа???



    И нямаше ли някакви конвертори от зората на Exell за .dbf файлове?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Програма за ДДС дневници - осигуровки
    От glowndark във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 10-11-09, 16:18
  2. Отговори: 5
    Последно: 10-03-06, 22:02
  3. Отговори: 1
    Последно: 07-07-03, 16:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе