Резултати от 1 до 5 от общо 5

DELPHI въпрос

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #1

    DELPHI въпрос

    Търся помощ необходима на един приятел.

    От Delphi си нямам понятие, така че може би въпроса ще изглежда малко "омачкан", но ще се опитам да бъда достатъчно ясен.



    Възможно ли е при създаване на софтуер писан на Delphi, същият да бъде така направен, че софтуера да "познава" разделителната способност на монитора и да се "оразмерява" съобразно това.

    В софтуера ще има бутони, полета за писане и полета, в които ще се извежда информация. Много малка базичка данни [цифри, букви, специални символи, гръцки и латински символи].

    Имам предвид, че ако е направен така, че да се вижда с пределно малки , но все пак видими букви, бутони и всичко друго, на 1024х768 ще се виждат още по-малки. Да не говорим за по висока разделителна способност.

    Та възможно ли е да се направят няколко настройки ... или шаблони, не знам как се наричат и те сами да се зареждат съобразно разделителната способност на дисплея. И разбира се софтуера сам да познава разделителната способност, да не иска ръчно указване.

    Ако имате нужда от някаква информация още питайте.

    Благодаря на всички.



    P.S.

    Ако някъде има описано нещо такова, дайте направо линкове.

    Стига да са на немски или английски, приятеля ми ползва редовно и двата езика, така че не е нужно да се затруднявате да превеждате.

    10х още веднъж.

  2.  
     
  3. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #2

    DELPHI въпрос

    Да се разпознава текущата разделителна способност може да стане по два начина. По-лесния е с Windows API (но точно кое е не се сещам - от 2 години не съм писал софт.) и другия по-сложен - максимализира се прозореца и му се четат размерите и после се детектират данните възоснова на тях.



    За да се променят динамично размерите е доста по-сложно и по-специално за бутоните и полетата. За текстовете е лесно - промяна на размера на фонта. Най-лесно ще стане да има INI файл (или в регистратурата) във който да са дефинирани размерите по подразбиране и да се дефинират коефициенти за умножението им и коефициенти за изместването им.



    Това е засега от мен.



    P.S. Мисля, че имам нещо подобно направено на Делфи - ще проверя в архива си и ако го намеря - ще ти го пратя. []

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    46
    #3

    DELPHI въпрос

    Попринцип е възможно, само че реализацията е малко...

    Значи познаването на разделителната способност е най-лесното - съществува обекта Screen със свойства Width и Height, които съдържат съответно широчината и височината на екрана (в пиксели)

    Разположението на елементите също може да се съхрани благодарение на свойството Anchors на компонентите

    Попринцип Delphi има автоматично мащабиране, но то се прави съобразно размера на буквите спрямо разделителната способност - т.е. можеш да настройваш шрифта да е 96dpi, 120dpi и т.н. Фактически Windows ако е настроен на шрифт 96dpi размера на буквите независимо от разделителната способност е 96dpi и съответно мащабиране не се прилага

    Но Delphi предлага и ръзно мащабиране на формата и всички компоненти в нея. Формата има метод ScaleBy(x,y) което опревеля колко пъти формата да се увеличи по x и по y. Всъщност, ако формата е правена на 800х600 разделителна способност, в метода й Create трябва да се напише

    ScaleBy(Screen.Width/800, Screen.Height/600)

    Надявам се това да удовлетворява приятеля ти

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #4

    DELPHI въпрос


  6. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #5

    DELPHI въпрос

    Благодаря и на трима ви!

    Утре той сам ще прочете това, които сте му написали, мисля, че ще му е достатъчно. Вероятно ще има и други въпроси, след като веднъж получи работещи отговори.

    Благодаря специално на ДК, за написаното, както и за know how по кю-то.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Delphi:without Alt+F4 on XP
    От REHIT във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 18-02-04, 22:12
  2. DELPHI 6 TUTORIAL
    От Jordan_KN във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 06-09-03, 23:50
  3. Delphi 6 за начинаещи
    От okli във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 06-04-03, 13:39
  4. Delphi 6
    От Ivan във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 24-06-01, 16:25
  5. Delphi
    От ap_pz във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 21-04-01, 00:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе