Резултати от 1 до 4 от общо 4

Проблем с твърд диск на стар компютър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    10
    #1

    Проблем с твърд диск на стар компютър

    Става въпрос за Compaq DeskPro със следните характеристики - PII 450 , 64MB RAM, 6GB HDD.
    Този компютър е доста стар ,но пък все още върши работа!

    Проблемът ми се състои в това,че исках да му сложа втори твърд диск с капацитет 10GB.
    След като го поставих и нагласих джъмперите и на двата диска включих компютъра и той отчете ,че на него е инсталиран втори твърд диск с капацитет от 10 GB заедно с предишният диск с капацитет от 6GB и нищо повече.
    ВIOS не можа да разчете друго за този диск - не можа да разчете колко глави ,цилиндъра и сектора има ,единствено разчита че капацитета му е 10 GB и заради това когато се стартира Windows неможе да работи нормално.
    Самият биос не ми помага много ,защото няма опция "Auto Detect" ,а пък ръчно не се сещам как да му кажа тази информация относно твърдият диск.
    Единственото ,което ми хрумва е да ъпдейтна биоса (за него знам само,че е серия 686Т3) ,но немога да намеря подходящ ъпдейт.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Re: Проблем с твърд диск на стар компютър

    Данните за ръчната настройка на диска в биоса, ги има написани на самия диск. Ако не разбираш кое какво е, занеси го при някой който знае, за да ти каже. Или направи една четлива снимка и я постни тук.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    89
    #3

    Re: Проблем с твърд диск на стар компютър

    Цитат Първоначално публикувано от BlueBox
    Става въпрос за Compaq DeskPro* със следните характеристики -* PII 450 , 64MB RAM, 6GB HDD.
    Този компютър е доста стар ,но пък все още върши работа!

    Проблемът ми се състои в това,че исках да му сложа втори твърд диск с капацитет 10GB.
    След като го поставих и нагласих джъмперите и на двата диска включих компютъра и той отчете ,че на него е инсталиран втори твърд диск с капацитет от 10 GB заедно с предишният диск с капацитет от 6GB и нищо повече.
    ВIOS не можа да разчете друго за този диск - не можа да разчете колко глави ,цилиндъра и сектора има ,единствено разчита че капацитета му е 10 GB и заради това когато се стартира Windows неможе да работи нормално.
    Самият биос не ми помага много ,защото няма опция "Auto Detect" ,а пък ръчно не се сещам как да му кажа тази информация относно твърдият диск.
    Единственото ,което ми хрумва е да ъпдейтна биоса* (за него знам само,че е серия 686Т3) ,но немога да намеря подходящ ъпдейт.
    Compaq-ците по принцип са така.
    Когато в БИОС-а засича дискове по големи от 8ГБ им дава в таблицата само модела и капацитета , CHS (Cylinders,Heads,Sectors) сa - - -
    Най вероятно това се дължи на особеността на Int 13h(28bitLBA) но така или иначе тези дъна нямат проблем с дискове до 120ГБ.
    БИОС може да намериш на сайта на compaq или вече HP http://h18000.www1.hp.com/* или директен линк към БИОС
    Неможах да разбера дали Windows-а не работи мормално като сложиш диска, или диска не работи нормално като го закачиш?
    Може да пробваш да закачиш диска на 2рото иде и да пробваш пак.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re: Проблем с твърд диск на стар компютър

    @samo тук вече мога да споя с теб .Compaq -те са так ,но при дискове с капацитете над 30 ГБ , до 30 не би трябвало даима проблеми и да ги познае - предполагам проблема е в биос или кабел , след като засече хард - не би трябвало да има проблем. Виж амигото къде е и му кажи да ти го докара , да го видиш - там си майстор :Super:

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с втори твърд на диск на рс-то
    От ani123 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 12
    Последно: 29-09-10, 17:18
  2. Проблем със стар компютър...
    От MoPcKu във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 03-02-07, 18:34
  3. Проблем със С-АТА твърд диск.
    От Io във форум Общ - хардуер
    Отговори: 16
    Последно: 02-01-07, 17:11
  4. Външен твърд диск- проблем
    От BatVez във форум Общ - хардуер
    Отговори: 30
    Последно: 28-07-06, 09:06
  5. Проблем с твърд диск IBM
    От Zviara във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 03-05-06, 12:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе