Резултати от 1 до 8 от общо 8

Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #1

    Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    Имам следният проблем - дъното ми е с чипсет nForce4 и съответно не грее, а пече. Смених пасивното охлаждане с кит на Титан, който се ползва за видеокарти. Проблемът с топлината беше решен за сметка на тишината. Това чудо на техниката върти на 3200 оборота и звука който издава е меко казано непоносим, а компютърът работи нон-стоп. Въпросът ми е - как да намаля оборотите на въпросният вентилатор. Познанията ми по електротехника да кажем са на ниво средностатистическо. По темите четох чрез смяна на 12 волтовото напрежение с 5 волтово, друг начин чрез запояване на елемент който намалява тока. Може ли някой да ми обясни като на 6 годишно хлапе с поялник точно какво да взема, срежа, запоя и да се възцари тишината отново. Благодаря за вниманието!

    (много готин емотикон )

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #2

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?


  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    Аз ползвам едни регулатори на "Titan", монтират се отзат на панела (където се извеждат PCI устройствата), не са скъпи - 4-5лв и вършат отлична работа. Потърси ги в магазините за компютърни части.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #4

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    Има и още 1 начин / по скоро 2:
    1. 12 те В на вентилатора ги прейарваш през 1 бр 7805 и получваш захр 5 В .Стабилизаторът да е на радиаторче или на кутията за да се охлажда./има и чипове 7806;7808 съответно за 6 и 8В .В/у 78ХХ трябва да има поне 2 волта спад за да работи надежно.

    2.Пак с 7805 но средния извод / масата е повдигната или през делител на напрежение или чрез потенциометър .Може да се използва и диод -повдига се напрежението на стабилизатора с 0,7В.Недостатъка е , че трябва изолиран от маса/ корпус на РС то радиатор.
    Най -добре се разходи до 1 магазин щом си на Вие с ел.техниката -Варианта на Раt

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #5

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    Благодаря много за полезните отговори. Прегледах линковете (този за потенциометъра много ми хареса, написан на нетехнически език) и имам няколко уточняващи въпроса:

    Ако използвам потенциометъра, трябва ли да добавям допълнителен ел. елемент - в HDBG има мнения и на двата полюса (може да се ползва само потенциометър и - не, не може директно и само с него)?

    Ако ползвам варианта с 12V и с 5V какво точно ще е негативният резултат върху захранването - топлина, бъдещо късо съединение и др. от този вид? (Захранването е Fortron 350W)

    И един въпрос от любопитство - намаляването на напрежението върху вентилатора ще доведе и до загряването му (или не)?

    @kris11 ти направо ме зарина с термини - 78ХХ това транзистори ли са? като прейарвам 7805 в 12 В - постявам го между допълнителният молекс на вентилатора и него ( или се бъркам)?

    Още веднъж благодарности!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #6

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    @sorrowsad
    78ХХ са интегрални стабилизатори на напрежение със защита от претоварване по ток.Много са разпространени. Има в пластмасов корпус с метална плочка за 1 А, има в корпус ТО3 за ток 3 А, има и в малък плстамасов корпус за ток 0,3 и о,1А. Лесни за работа .
    http://kazus.ru/articles/15.html
    Пусни едно търсене в Гугала и ще видиш.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    22
    #7

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    Можеш да намериш вентилатор със същата консумация /отбелязана е на перката на вента, в 'А'/ и размери. Свързваш го последователно с другия вентилатор и ето ти 6 V захранване. Закрепваш го до другия и печелиш:
    + по-добро охлаждане /по-голяма охладителна площ/
    + намален шум


    Поздрави

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #8

    Re: Вентилатор - намаляване на оборотите... Как?

    След разглобяване на молекси, режене на кабели, последвах съвета на Pat и си купих един регулатор Titan и мирнах. Поне си начесах крастата за бърникане по компютъра.
    Благодаря за съветите!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Как да повиша оборотите на вентилатор вътрешно тяло?
    От dindo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 29-11-08, 10:41
  2. Промяна на оборотите на вентилатор на XTX-1300PRO
    От Xaos.Inc във форум Аудио и Видеокарти
    Отговори: 0
    Последно: 01-03-07, 14:23
  3. Отговори: 8
    Последно: 23-01-07, 10:57
  4. Намаляване на оборотите на вентилаторите
    От sker във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 24-11-06, 01:46
  5. Отговори: 16
    Последно: 05-01-05, 20:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе