Резултати от 1 до 6 от общо 6

Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #1

    Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    взех си този монитор: http://www.plesio.bg/product.php?pro...section_id=892

    но ми се струва, че в краищата - в ъглите, по-точно - е леееко по-тъмен отколкото в средата например; имам усещането, че това е или зрителна измама, или е нормално...

    надявам се някой да каже, че е нормално...(ако пък се появи някой умрял пиксел, сигурно съвсем ще се побъркам...)

    ето скрийншот, но на него не личи...кривите стрелки показват мястото....като сякаш в горния десен ъгъл е малко повече...(не се влияе от ъгъла на гледане)
    [img width=750 height=600]http://img163.imageshack.us/img163/1520/scrshtbp9.jpg[/img]
    благодаря на отзовалите се

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    според мен се дължи на относително малкия ъгъл на видимост - 160/160

    ако съм прав ще има разлика във въпросната затъмненост, когато гледаш от различно разстояние (поради различния ъгъл, под който пада светлината ти в окото). разбираш какво имам предвид, нали?

    по-отблизо -> по-черно
    по-отдалеч -> по-бяло

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #3

    Re: Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    имаш осветяваща лампа, човече, колкото и да са прецизни, няма начин да ти дават равномерно осветление навсякъде.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #4

    Re: Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    Според информацията тук, IIYAMA Prolite 1900S-B (само "В") е с ТN Film панел. Допускам с 98% вероятност, че IIYAMA Prolite 1900S-B2 е със същия панел. Тогава е "нормално", ама до колко е приемливо, е друг въпрос.
    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    ако съм прав ще има разлика във въпросната затъмненост, когато гледаш от различно разстояние ...
    Освен този тест, можеш да направиш още един - застани така, че очите ти да не гледат в центъра на екрана, а в единия от ъглите и виж дали пак ще е по-тъмен. Аз очаквам да не е, но пък за сметка на това центърът на екрана да бъде малко по тъмен, а диагоналния ъгъл би трябвало да стане очевидно по-тъмен.
    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    имаш осветяваща лампа, човече, колкото и да са прецизни, няма начин да ти дават равномерно осветление навсякъде.
    Не е точно така. Пред лампата(ите) се поставя разсейваща светлината плака(и), което води до еднаква осветеност по цялата площ на панела. Всъщност, много по голям проблем се оказва т.нар. "backlight bleeding" при което светлина от лампата се процежда отстрани на панела и поради несъвършенства в дизайна на корпуса прозира навън. Ефектът се наблюдава основно в ъглите, само че води до изсветляване в ъглите, а не до затъмняване. Ето тук има описан този проблем и начин как да се справи човек с него, до известна степен, разбира се.
    Предполагам, IIYAMA са си проектирали корпуса добре и няма "backlight bleeding", но пък има потъмняване, което е практически зрителна измама и е свързано с, както каза FearMe, малкия ъгъл на видимост при TN панелите.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    880
    #5

    Re: Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    според мен се дължи на относително малкия ъгъл на видимост - 160/160

    ако съм прав ще има разлика във въпросната затъмненост, когато гледаш от различно разстояние (поради различния ъгъл, под който пада светлината ти в окото). разбираш какво имам предвид, нали?

    по-отблизо -> по-черно
    по-отдалеч -> по-бяло
    не се получава такава разлика

    Освен този тест, можеш да направиш още един - застани така, че очите ти да не гледат в центъра на екрана, а в единия от ъглите и виж дали пак ще е по-тъмен. Аз очаквам да не е, но пък за сметка на това центърът на екрана да бъде малко по тъмен, а диагоналния ъгъл би трябвало да стане очевидно по-тъмен
    получава се нормалната вероятно промяна от зрителния ъгъл като при всеки лсд монитор

    ъгъла изсветлява, когато го гледам много отстрани или отгоре, т.е. очите ми са над горния ръб на монитора и гледам надолу...

    вероятно е някакво странно субективно зрително усещане или просто се вманиачвам...

    благодаря на отзовалите се и се извинявам за общо взето ненужната тема...

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    255
    #6

    Re: Нормално ли е LCD монитор да е малко по-тъмен в краищата?

    Всичло идва от лампата която осветява!

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 17-12-14, 17:40
  2. Проблем с телевизор Neo 2966TX - тъмен екран
    От illusion във форум Телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 14-07-11, 18:30
  3. нормално ли е?
    От lorams във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 12
    Последно: 13-06-09, 12:41
  4. Отговори: 5
    Последно: 22-12-08, 17:57
  5. тъмен екран
    От halhaberino във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 04-01-08, 11:19

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе