Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 42

320GB Seagate vs. Hitachi

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #16

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Ckoвече си е поръчал диска, така че съвсем на място, малко ще му пооспамя практичната тема с отвлечени въпроси.

    Последната година почнах да ползвам MHDD. Пускал съм я на трийсетина най-различни дискове и съм забелязал следната закономерност - всички дискове в началото са значително по-бързи отколкото в края.
    (малко странно звучи "начало" и "край", когато се говори за някакви си кръгли повърхности. Конкретно в случая, под "начало" и "край" визирам подредбата/номерацията, която прави самата програма MHDD)

    Та питам се, на какво се дължи това забавяне в края ?
    Единственото ми самообяснение, е че "началото" е в периферията на кръглите повърхности и при фиксирани обороти, "главите" физически "обхождат" повече повърхност (и информация) за единица време.

    Някой знае ли със сигурност дали е така ?

  2.  
     
  3. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #17

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    @MitkoS, същото се наблюдава и при CD/DVD-тата, можеш да го видиш с Nero DriveSpeed върху който и да е диск. Единственото обяснение и за мен си остават оборотите.

    Иначе взех харда и по време на четене/запис е изключително по-тих от стария ми 200GB-ов Seagate

  4. Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    219
    #18

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Ето ви малко резултати от днес Segate 250 Gb 8 Mb,Hitachi 250 Gb 8 Mb Системата е Intel Core2 DUO E4300,1 GB,ASUS P5LD2/C
    Коментарите са излишни

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #19

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    мдаа, моето hitachi 250g показва сходни резултати като тестваното от a.l.f. (тук малко отгоре, там малко отдолу...)

    oops, забравих да спомена, че още си стои на sata1 (спомен от старото ми дъно, което не поддържаше 2)
    утре ще пусна да видя на sata2 какво ще направи...

  6. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #20

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Ето ти на SATA2 какво ще покаже (все пак имаме еднакви дъна и дискове)
    Предполагам , че и диска на a.l.f. е на SATA1


  7. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    226
    #21

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Ето какво показва при мен Seagate 320GB / 16MB cache ATA100



    сигурно Buffered Read е слабо заради ATA интерфейса
    ма, все пак, е добре

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #22

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Cko вече си е поръчал диска, така че съвсем на място, малко ще му пооспамя практичната тема с отвлечени въпроси.

    Последната година почнах да ползвам MHDD. Пускал съм я на трийсетина най-различни дискове и съм забелязал следната закономерност - всички дискове в началото са значително по-бързи отколкото в края.
    (малко странно звучи "начало" и "край", когато се говори за някакви си кръгли повърхности. Конкретно в случая, под "начало" и "край" визирам подредбата/номерацията, която прави самата програма MHDD)

    Та питам се, на какво се дължи това забавяне в края ?
    Единственото ми самообяснение, е че "началото" е в периферията на кръглите повърхности и при фиксирани обороти, "главите" физически "обхождат" повече повърхност (и информация) за единица време.

    Някой знае ли със сигурност дали е така ?
    Е точно на теб ли трябва да обяснявам - т.н "ъглова скорост" се изчислява като се вземе под внимание ъгъла, разстоянието което минава главата от центъра и оборотите.
    Колкото е по-близо до центъра - толкова по-бърза е скоростта , колко е по-далеч от центъра , толкова е по-бавна(Разстоянието е по-голямо, кривата е почти два и повече по-голяма , като се сметне и забавянето про движението на главата от центъра към зенита.)


    Сега какво почнахте да мерите дисковете- кой бил бърз и кой бавен.
    Говорим за хубав диск, който не генерира голяма топлина ( коятое убиец на данни и периферия) , бърз кеш ( големината не винаги е от значение , ако е тромав ) ,
    тих режим на работа ( по възможноста да не се пипа "от вътре" за сметка на прозиводителност ), и най-вече Сигурен диск който има дълъг живот ( гаранцията е много малък проблем, когато си загубиш информацията )

    Всичко това което описах за мен се предлага от двама производителя
    1.Seagate
    2.Western Digital

    Хитачи си има своите фенове , но вече съм разочарован от тази марка . Именно затова не я предлагам на никой познат. Това е моето мнение- не се опитвайте да ме оборите с измислени и пренаписани тестове ,ревюта и тн.
    Моите наблюдения и тестове са ми достатъчни и доста показателни.
    Благодаря за вниманието. ( пак почнах да пиша в стил @D3BEP )

    Мисля че темата е изчерпана - по-добре да се направи тема Segate Vs Hitachi
    или нешо подобно.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    150
    #23

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    А някой може ли да каже откъде да си сваля софтуера за Hitachi, моля?

    @ Cko
    Много мерси, ако някога успея да дойда на някоя сбирка на форума ще се реванширам с много бири...

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #24

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Цитат Първоначално публикувано от Little_Alien
    А някой може ли да каже откъде да си сваля софтуера за Hitachi, моля?
    1.Hitachi.com - ftool.exe
    2.google.com - ftool.exe ( 10x to @FearMe )

  12. Cko
    Cko е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Aug 2001
    Мнения
    3,566
    #25

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Цитат Първоначално публикувано от Little_Alien
    А някой може ли да каже откъде да си сваля софтуера за Hitachi, моля?
    Може би тук някъде има това, което търсиш: http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #26

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Е точно на теб ли трябва да обяснявам - т.н "ъглова скорост" се изчислява като се вземе под внимание ъгъла, разстоянието което минава главата от центъра и оборотите.
    Колкото е по-близо до центъра - толкова по-бърза е скоростта , колко е по-далеч от центъра , толкова е по-бавна(Разстоянието е по-голямо, кривата е почти два и повече по-голяма , като се сметне и забавянето про движението на главата от центъра към зенита.)
    ...
    Е точно на теб ли трябва да обяснявам, че е точно обратното -> колкото по-далеч от центъра, толкова по-бързо.
    За линейната скорост става въпрос и евентуално за скоростта на трансфер на данни, а иначе ъгловата скорост е една и съща и в периферията и близо до центъра.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #27

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    тук вече стана интересен спор - началото на диска е най-вътре до основата.
    там е най-бърз.( по-малко се движи главата нагоре и надолу, и едно малко джижение обхваша по-голяма площ )
    също като при CD / DVD!

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #28

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    тук вече стана интересен спор - началото на диска е най-вътре до основата.
    там е най-бърз.( по-малко се движи главата нагоре и надолу, и едно малко джижение обхваша по-голяма площ )
    също като при CD / DVD!
    Не си прав брато, помисли пак. При мен DVD тата в началото се четат с около 5-7МБ/с докато по периферията 20-21МБ/с. Освен както казаха по-горе, ъгловата скорост винаги е еднаква, от което следва че линейната ще е ралична, - пряко потвърждение при записвачките - в началото (вътрешната част на диска пишат на по ниска скорост и колкото отиват към периферията толкова скоростта на запис се вдига. (това че пише запис на 16х съвсем не означава че през цялото време се пише на тая скорост.)

  17. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #29

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    такаааа, я и аз да се намеся, защото започна да става весело тук

    първото, което е, е да потвърдя казаното от mitkos за скоростите. при една и съща скорост на въртене (rpm) скоростта на четене е най-ниска в средата и най-висока по периферията на диска, както правилно отбелязва и pat.

    ако някой е забелязвал различни от това резултати, това се дължи на различните устройства.

    преди време правих сравнение между няколко модела cd-rw, подчертавам CD! всички бяха х32, но поведението на различните марки беше различно. някои поддържаха една и съща скорост, което се изразяваше в увеличаващ се трансфер към наближаване на периферията на диска, други обаче поддържаха един и същ трансфер, което ще рече, че са променяли скоростта си на въртене при промяна на положението на главите.

    срам, не срам, ще споделя и вманиачаването си на тема "скорост на hdd" отпреди доста време, когато имах 640MB hdd. специално се поинтересувах колко плочи ми беше харда и след инсталация на windows пълнех насила харда с глупости, докато беше пълен почти до края на плочата. в този момент създавах постоянния swap, за да бъде в периферията, където трансфера е най-голям. не съм проверявал каква е била позлата, а и надали може да се провери еднозначно дали е имало полза, но го правех

    така че в гонене на високия трансфер съм правил какво ли не, а аз за срам на кокошките сега още си държа харда на sata1

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #30

    Re: 320GB Seagate vs. Hitachi

    Незнам логиката , но диска в началото е много бърз от колкото към края си!
    при dvd мислех си че е аналог.

    Интересен е и факта при DVD ,че заедно със записа стартира и процеса на буфериране , който е доста тромав. Като се напълни вече е друго - нещо като при Rambus - проблема е да си напълни буфера- после литва тази памет.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Продавам HDD 3.5" Hitachi 250 GB и Seagate 320 GB и кутия за един от тях :)
    От FearMe във форум Приключили продажби
    Отговори: 4
    Последно: 10-07-13, 17:01
  2. Продавам външен HDD 320GB
    От Ozy във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 29-10-12, 13:36
  3. Отговори: 0
    Последно: 29-10-12, 11:32
  4. HDD, RAM DDR2 (HITACHI, SEAGATE, IBM/ELPIDA)
    От Slacoth във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 09-03-11, 23:14
  5. Купувам HDD над 320GB
    От Valvoline във форум Купува
    Отговори: 1
    Последно: 01-02-11, 10:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе