Изглежда в някои от актуалните модели твърди дискове на Seagate има бъг във фирумера, които може да доведе до проблеми за притежателите на такива устройства. Засегнати са само определени модели от сериите Barracuda 7200.11, DiamondMax 22 и Barracuda ES.2 SATA като потенциален проблем има само с устройствата произведени в края на миналата година (декември 2008). Проблемът, който се проявява при засегнатите дискове изглежда не е твърде сериозен тъй като диска може да стане недостъпен при включване на системата (за постоянно), но информацията върху него си остава непокътната (в смисъл, че може да бъде възстановена). За да не ви се налага да прибягвате до това, да си спасявате данните обаче е най-добре, ако сте си купили скоро Seagate твърд диск от засегнатите серии да проверите дали е нужно да обновите неговия фирмуер, за да се предпазите от проблема. И тъй като става дума за устройства, които са били произведени съвсем скоро, то трябва да имате едно на ум и при покупката на нов Seagate твърд диск, тоест да погледнете дали не е нужно да започнете с ъпдейт на фирмуера, още преди да качите каквато и да е информация върху диска. Което ми напомня, че съвсем наскоро се обзаведох с един 1,5TB Seagate 7200.11 твърд диск, който е възможно да е сред потенциално засегнатите модели, така че довечера трябва да го проверя и евентуално да му ъпдейтна фирмуера…
Oт Seagate обещават и своевременна помощ за решаване на проблема, ако вече е възникнал при даден потребител. За целта е нужно да изпратите email съобщение на адрес discsupportATseagate.com (заменете AT с нужния символ), в който да се съдържа нформация за модела, серийния номер и настоящата ревизия на проблемния диск. В следствие трябва да ви бъдат изпратени съответните инструкции за отстраняване на проблема, така че да получите достъп до информацията на диска отново.
Освен това, освен 3,5″ дисковете за монтаж вътре в компютъра съществува и възможност от наличието на засегнати решения под формата на външни твърди дискове, съответно то сериите Seagate FreeAgent Desk и Maxtor OneTouch 4, така че е добре да се направи проверка и твърдите дискове, използвани и в тези устройства.
Имайте предвид, че дори да е потенциално засегнато от този проблем вашето устройство може да продължи да функционира още известно време без никакви грижи. Това е така, защото за да се прояви проблема е нужно да се натрупат 320 критични грешки в лога за грешки на диска, което обикновено отнема известно време, преди да се прояви този бъг в BIOS. Според информация на Seagate едва около 0.7% от потенциално засегнатите устройства са проявили проблема със загуба на достъпа до данните на диска, но вероятно този процент може да нарасне още заради потребители, които не са взели мерки своевременно. Затова не чакайте, а си обновете фирмуера…
- Списък със засегнатите конкретни модели дискове Seagate и новите версии на фирмуерите за тях…
Източник: Bloody's TechBlog