Резултати от 1 до 7 от общо 7

Моля за помощ за един транзистор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #1

    Моля за помощ за един транзистор

    Здравейте. Приятел ми се обади с проблем в принтера. Отивам, отварям го и виждам един изгорял SMD транзистор.Проблема е, че е пукнал точно надписа и не се вижда почти нищо. Ако някой има идея какво може да се сложи на това място, ще ми бъде от голяма полза. Направих снимка да се види по-ясно за какво иде реч. По платката няма други такива транзистори. Принтера е HP psc 1215, всичко в едно. Транзистора е някъде около USB входа.
    Забравих да спомена, че принтера си се инициализира нормално, всичко си светва и предполагам че ще може да копира нещо без компютър. Проблема е точно в това, че не работи никаква връзка с компютъра - тикаш кабела и все едно е откачен от другия край, няма реакция.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Вероятно той участва във връзката по USB с компа. Виждам, че платката има бял печат. Можеш ли да видиш какъв надпис има за транзистора? Трябва да е V нещо си. Или качи снимка в широк периметър около него.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #3

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Точно там е и проблема - USB порта. Търсих за такъв транзистор и намерих това:
    BFT92 W1 W4 Si-P BFQ51, BFQ52 Min, UHF-A, 20V, 25mA, 5GHz

    W1 беше единствения транзистор, който започва с W. A 5Ghz ?!? Може ли да е този?
    Не ме бърка да запоя какъвто и да е транзистор там - има място даже и за KT825
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Ами не знам, но не ми се вярва да е необходим транзистор чак с такава висока честота. До колкото се вижда означението му е CR200. Можеш да опиташ с някакъв друг транзистор, но по-добре е да се издири от сервиз принципната схема на платката (или да се види на друга платка за точното означение).
    А дали въобще е транзистор??? Има и диоди в такъв корпус. Разгледай внимателно спойките дали и трите му крачета са свързани с писти.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #5

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Прав се оказа, не е транзистор. Като го свалих и се видя, че свързва двата дата канала към маса. Всъщност единия беше с около 8ома съпротивление, другия клонеше към безкрайност. Явно е нещо като защита, понеже и R200, R201 и R203 бяха думнали също. 201 и 203 изглеждаха по 22 ома и сложих такива, 200 почти не се чете, но разпознах
    1?2, демек към 1 кило. Оставам го без "транзистора", като занеса платката и сглобя принтера ще видя какво ще стане.

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Възможно е да е двоен шотки диод /BAT54A/ с означение WV3
    The Solid-State Components Online Database - SMD-Code-Index - SMD Code Reference

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #7

    Отговор: Моля за помощ за един транзистор

    Струва ми се, че в опита си за ремонта на принтер струващ не повече от 20 лв, ще оставите човека без компютър (или поне USB-та)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Моля за инфо за един Тошко и още няколко подобни
    От lukas65 във форум Климатици Toshiba, Carrier
    Отговори: 27
    Последно: 14-03-12, 19:46
  2. [spam] Ударете по един глас, моля!
    От NO CARRIER във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 07-12-09, 16:24
  3. Помощ за един магазин
    От notorius във форум Друга битова техника
    Отговори: 4
    Последно: 30-12-08, 22:02
  4. Отговори: 3
    Последно: 22-06-07, 16:43

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе