Резултати от 1 до 7 от общо 7

Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    6
    #1

    Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    Здравейте, предстои ми да избирам компютърна конфигурация и тъй като за последно това ми се е налагало някъде през 2006г., наблюденията ми върху актуалните компоненти са поизветрели. Бих се радвал и на препоръка от коя фирма е добре да се поръча компютърът, тъй като гледах различни неща в сайтовете на различни магазини - и като си избера неща от различни фирми, как ще накарам едната от тях да ми го сглоби? Монитор вероятно може да се вземе и от ТЕХНОПОЛИС, предполагам, че там са най-евтини - но за компютър това изглежда е неподходящо. Там гледах някои доста симпатични кутии на конфигурации ACER, малки и компактни (колкото и да е неподходящо откъм охлаждане, едва ли ще слагам кой знае колко много неща в нея). Прегледах конфигуратора на сайта на Плесио, но все се получава скъп резултат, а и не съм убеден, че компонентите, които избирам, си пасват - най-вече дънната платка не ми е ясна. Там кутиите, които гледах, са все някакви скъпи и извратени с какви ли не дупчетини - трябва ми изчистена, сравнително малка и не много скъпа кутия.

    Основните насоки са, че искам системата да е с процесор AMD (съответно видеокартата, изглежда, ще трябва да е ATI RADEON - за тях нямам преки наблюдения, но щом AMD ги е купил, би трябвало да се сработват по-успешно). Не е необходимо компонентите да са най-мощните възможни, по-скоро се иска да са над средното ниво и някъде не повече от 600-700лв. обща сума би било идеално. Не се предвиждат някакви професионални софтуери на конфигурацията, горе-долу прилично да вървят съвременните игри (като ориентир). Не искам в никакъв случай нищо на SAMSUNG, ASUS или DELUX.

    Насочил съм се горе-долу към нещо подобно:

    Кутия - нещо такова: SPIRE SPD1072B, Black, w/o PSU.

    Захранване - не знам колко точно вата ще стигнат, ама си мисля, че 350-400W ще е подходящо: SPIRE Захранване 420W. Не знам струва ли си да е FORTRON, че бая скъпо стъпват май - в сравнение с тия фалшивите. Т.е. кое е по-важно за да не думне: да е по-мощно, макар и евтино; или по-качествено (знам, че са и по-тежки дори) но с по-ниска мощност?

    Дънна платка: ASROCK FM2A55M-VG3+ /FM2+ или ASROCK N68-GS4 FX /AM3+. Тия ASROCK-ове добри ли са (и уцелил ли съм ги спрямо вариантите за процесор)? Имам наблюдения, че GIGABYTE са добри, но попадам все на интелски чипсети в този сайт...

    Процесор: AMD Athlon II X4 740 (4MB, 3.2 GHz) - и кой сокет е за предпочитане, FM2 или AM3+? Kаква е тая схема в описанията им за някакви вградени видеокарти - без видеокарта няма как да се мине, нали?

    Памет: CRUCIAL 4GB DDR III 1600 CL11 - ще пасне ли на дънната платка?

    Видеокарта: нямам представа, необходимо ми е HDMI за картина към телевизор. На една като че ли видях да пише нещо за някакви 400W - ако е така и са толкова лакоми, захранването само нея не може да изхрани?! Като гледам, виждам, че на някои скъпи пише, че можело да се пуска 3D през тях. Това на мен категорично не ми трябва - коя е най-приемливата без 3D? И все пак в какъв ценови диапазон е - понеже май повече от 200лв. не ми се дават за видеокарта. От друга страна - ако са все кекави като "вградените в процесора" за тия пари - по-добре да пренасоча тази част от бюджета в по-добър процесор, нали? Като гледам честотите на паметта, май повече от 128-bit няма да мога да си позволя. Кое е по-добре - 2GB DDR3 или 1GB GDDR5? И какво значи тая буква "G" преди "DDR"?

    Твърд диск: Western Digital Caviar Blue 1TB HDD 3.5" (64MB Cache, SATA III 6Gb/s, WD10EZEX). Обмислях само някакво миниатюрно SSD дискче за компютъра, тъй като имам външен диск на USB, но реших, че няма да стигне за инсталациите и няма да се получи добре при инсталирания на софтуер на дял на външния диск...

    Всичко това дотук отива на около 700лв., а и сигурно забравям нещо - процесорът ако не е BOX, сигурно ще му трябва вентилаторче, сглобяването ще струва пари...

    ПП: Освен това си търся разклонител, подобен на този: Turbo-X Surge Protector 10 Socket ALU10SP, но го бяха свършили - някакви препоръки за подобен?

    Благодаря предварително на отговорилите по темата!

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    щом като "горе-долу прилично да вървят съвременните игри", тогава съставянето на машината започва от друга посока

    1. избираш видеокарта. за твоя бюджет и поставеното условие ти трябва минимум това: SAPPHIRE R7 260X 1G GD5 OC/VER - цена. , т.е. 230 лв
    2. не 4, а 8 ГБ рам, т.е. 8G DDR3 1600 KINGST HYPER FURY - цена. - 110 лв
    3. захранването задължително трябва да е истинско, за да не останеш с купчина изгорели платки в кутията по някое време (хиперболизирам, но има нещо вярно в думите ми ), така че 400W фортрон за около 75-80 лв

    след като отметнахме тези компоненти, които отговарят на характерните особености на желанието ти, с оставащата сума жонглираме за попълване на конфигурацията, т.е. около 300 лева

    обикновените дъна горе-долу се въртят около 100-ина лева, независимо дали за AMD или Intel
    хардовете 1 ТБ - пак толкова
    кутии - 30-ина

    без DVD, SSD и процесор стигнахме до 650 лв

    свестен процесор под 300 лева няма и от двете марки, но допустим компромис е i3, и като ще е такъв, то поне да е приемливият I3-4330 3.5GHZ/4MB/LGA1150/BOX - цена. за 260

    с други думи, налага ти се или да поорежеш тук-таме с цел да слезеш в цената, но с ясното съзнание, че осакатяваш една приемлива конфигурация, или да вдигнеш бюджета


    ако имаш стар хард вместо нов ще е супер!
    спестяваш 100 лева и ще ти се наложи да добавиш само още около 100-ина лева

    единственото възможно осакатяване е слизане от 8 на 4 рам, но не го препоръчвам
    ако пипнеш видеото - драстично влошаване
    ако пипнеш захранването - компът може и да не запали

  4. Novice
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    6
    #3

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    Аз почвам да се чудя какво толкова има в тия нови игри за да искат такива ресурси - май представата ми за нови игри е поостаряла и с по-примитивна конфигурация ситуацията пак ще е приемлива. Интересува ме има ли видеокарта, която да не поддържа никакво 3D и да е сносна - че на всички май го пише, а на мен не ми трябва.

    Освен това се чудя може ли да ползвам външен твърд диск на USB и за компютъра да взема само едно малко SSD за ОС - само че да инсталирам приложения на външния диск сигурно не е много препоръчително...

    Със захранвания съм си имал доста ядове, така че може би наистина трябва да е марково - не бих спестил кой знае колко - само че да не би да има риск 400W да се окаже недостатъчно?

    За паметта - мислех да взема една платка 4GB и след време втора - не толкова за да се спестят 40-50лв. ами понеже мислех, че няма какво да използва толкова много памет към настоящия момент.

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    видеокартите са си такива

    защо хардът трябва да е отвън на USB? закачи го вътре, като така или иначе ще се ползва за инсталирани програми

    4 гиги рам стават, но ще липсва забележимият комфорт, който ти дават 8

  6. Novice
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    6
    #5

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    Щото си е външен диск, свързва се посредством USB - нямам намерение да го разглобявам, а и така има по-голяма мобилност. Каква е разликата между сокетите на AMD? Това FM2 ли е по-модерното, или AM3? Доколкото разбирам, новите процесори имали и свойства на вградена видеокарта - аз като си купувам по-посредствена видеокарта, да не се окаже, че е по-кекава от вградената в процесора?

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    предложената от мен е много далеч от определението "кекава"
    тя е среден клас геймърска карта, а не среден клас карта изобщо...

    вградените карти в процесорите на AMD са доста по-мощни от тези в процесорите на Intеl, така че принципно е възможно да се помисли и за вариант процесор с по-мощно видео, но разочарованието, че няма да можеш да пуснеш някоя нова игра, ще настъпи по-скоро, отколкото с предложената по-горе

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    6
    #7

    Отговор: Въпрос за избор на компютърна конфигурация (и разклонител)

    Аз имах предвид най-вече в сравнение с разгледаната от мен в най-горния коментар, понеже ми казаха, че не струвала. Аз се чудех кое е по-добре: 2GB DDR3 или 1GB GDDR5 - само че не знам какво значи това G във втория вариант. Така или иначе, след като цените им са толкова близки, няма особена дилема по темата.

    Може да не отговаря на раздела на форума, но може ли някакво мнение за този монитор: ACER V236HLbd IPS. Това, че е IPS ми е малко съмнително - досега не съм ползвал такъв тип монитор и ми се вижда рисковано, дори и да се води по-модерен... С подобен (21.5'' LED) имах някакъв странен проблем, тъй като с DVI кабел на доста стар компютър (с nVidia PCX5300 и ОС XP) не се показваше картина като зареди ОС, a BIOS-ът си изкарваше при самото пускане на компютъра. С VGA (или както там се казва синият кабел) си работи нормално. Допускам, обаче, че това е заради старовремския компютър и не е виновен мониторът.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Продавам компютърна конфигурация
    От thefather във форум Приключили продажби
    Отговори: 0
    Последно: 22-04-15, 22:11
  2. Съвет за компютърна конфигурация
    От johny01 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 169
    Последно: 24-11-13, 23:05
  3. Актуална компютърна конфигурация
    От johny01 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 25-02-13, 13:17
  4. Компютърна конфигурация
    От k1r0o_96 във форум Общ - хардуер
    Отговори: 17
    Последно: 18-06-12, 00:15
  5. Продавам компютърна конфигурация - P4 3G
    От dumi във форум Приключили продажби
    Отговори: 7
    Последно: 19-07-11, 11:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе