Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    6
    #1

    Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Здравейте,

    Не знам дали да мисля че имам проблеми с батерията на лаптопа ми, но това което наблюдавам последно време е че пада изключително бързо и странно. Но първо малко предистория:
    Преди точно 2г. си купих Lenovo Thinkpad E540 с Core i5 М и държах да няма видеокарта точно с цел да нямам допълнителни консуматори на ток защото така или иначе ползвам компа предимно за писане на код и браузване. Та ползвам вградения в процесора HD grаphics 4600. Още в самото начало ми направи впечатление че батерията пада бързо 1 - 1:30 мин, въпреки че навсякъде включително на сайта на производителя разгласяваха че тази батерия държи до 6ч. Ясно е че зависи от потреблението но пак казвам нито гледам филми нито някога съм пускал каквато и да е игра на тоя лаптоп. Та свикнал съм аз с това че не държи особено много но днес реших да й пусна някакъв тест на тая батерия и какво установявам. Поразрових се малко и разбрах че Everest има някакъв монитор на батерии и инсталирах Ultimate Edition но установих че тоя мониторинг не дава кой знае каква информация, камоли да тества нещо. От него разбрах само че нивото на износване е 0% ако изобщо това е някакъв резултат или просто го изписва защото не може да го изчисли. Както и да е, продължих да се ровя и попаднах на BatteryMon на PassMark. Пуснах го заредих батерията на 100% и започнах да следя. Искам да отбележа че докато трае теста единственото което правя е да браузвам някви странични и да чета. Нищо повече не правя. Батерията започна да пада по графиката на теста която е предвидена за нормално падане. Между другото започнах да си записвам на един лист стойностите на заряд на батерията и времето за което тя се разрежда. И те са: От 13:15ч. до 14:06 пада от 99% до 68% и изведнъж в 14:08ч пада рязко от 68% на 7% УЖАС!!! След което включвам в зарядното и се зарежда до 99% (не може повече не знам защо) за 50 мин. Въпроса ми е ако има някой който може да ми каже някакъв качествен про-тест с който мога да разбера дали има проблем тая батерия или да ми покаже 100 процентова степен на износване ще съм му благодарен. Убеден съм че батерията има проблем но все пак ако има вариант да повлияя за по-добрата и работа в бъдеще ще се радвам да споделите.
    Трябва да Ви кажа че никога не съм държал продължително време зарядното в лаптопа след като батерията се е заредила на 100% това знам че е вредно за нея и винаги съм го спазвал стриктно. Също така в началото като нова и направих едно пълно зареждане за 10 часа. Циклите не знам колко са точно и нито една програма не ми ги показа явно не ги разчита защото получава резултат N/A но ако трябва да се замисля не са повече от 20-30 зареждания защото много рядко го ползвам.
    Ще се радвам на всякакви коментари, благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #2

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Отиди на страницата на Леново и си изтегли пауър мениджъра за think pad. Настрой го, според снимката долу, дай му веднъж "refresh" и не си играй повече с батерията. Ползвай винаги зарядното, тя няма нито да се зарежда, нито да се разрежда в границите, между 82% и 90%. Годността на батерията е 5 години и няма да зависи особено от циклите заряд-разряд, тъй като ще са силно намалени. Провери информацията за батерията, след опресняването и ако е необходимо, я смени с нова.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  4. Novice
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    6
    #3

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Благодаря за отговора dodo_pv

    Какво точно означава няма да се зарежда/разрежда в тия интервали? И....ползвай винаги зарядното означава ли да работя постоянно на зарядно като това няма да се отрази на живота на батерията, или имаш друго предвид? Извинявай за неразбирането.

  5. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #4

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Означава да работиш винаги с включено зарядно, когато е възможно, като това няма да се отрази на живота на батерията. Нито ще се зарежда, нито ще се разрежда. Когато зарядът и падне под 82%, чак тогава ще почне заряд, който ще се прекрати при достигане на 90% от капацитета. Така се удължава живота на елементите, без особено да се забелязва намаляване на времето на работа на батерия, поради недозареждане. Настрой мениджъра така, че да сваля тактовата честота на процесора и яркостта на екрана, когато се изключи зарядното. При твоя начин на употреба на компа, няма да усетиш разлика в производителността, но продължителността на работа на батерия значително ще нарасне. Така са при мен нещата на Т430.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от dodo_pv; 06-03-16 в 22:50.

  6. Novice
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    6
    #5

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Много благодаря

    - - - - - - - - - -

    Сещам се за нещо друго. Знаеш ли как по най-точен начин мога да си калибрирам батерията, защото чета много разнородни мнения. Сега се ровя в настройките на тоя скапан Win 10 и гледам, че в допълнителните опции на захранването са нагласени с точност процентите на които ми се гаси компютъра 5%. Възможно ли е Windows-a да не изчислява добре батерията. Четох че при калибрирането се изключват опциите ОС да гаси компа и така той продължава да работи на батерия и след няколко цикъла на разряд се калибрира според новите стойности. Ако това не ми оправи проблема мисля че твоя вариант с PowerManager е най-доброто ми решение.

  7. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #6

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Писах ти, направи "REFRESH"на батерията, след инсталиране на пауър мениджъра и следвай указанията на монитора!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,205
    #7

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    А дали го е разбрал, ако го е прочел?

    На мен не ми стана ясно защо се задава това ограничение за зареждане на батерията до 90%.
    Аз също съм настроил долната граница на 82 (или 86 не помня точно фабричната стойност)%, но максимума си остава 100%. Забелязах, че доста време минава, преди да премине от 99 на 100% заредена батерия. ThinkVantage и проверките казват Good състояние на батерията и не иска refresh. И проблеми наистина не съм забелязал.
    Но аз поне два пъти годишно разреждам батерията в работен режим до 5% и после непрекъснат заряд за 12 часа минимум. Което по същество си е refresh в по-лека "форма".

  10. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #8

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    погледни и за нови биоси, може да има фирмуеари за батерията. поогледай какво са оправяли.

    добре е да не се зареждат на макс литиевите батерии за това леново имат тази опция. но пък на 2 години... по-добре гледай температурите, сменяй пасти ако са висoки, дурата почне ли да се криви оправяне...

  11. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #9

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Ограничението важи само за литиево-йонни батерии. Ако се зареждат винаги до 100%, се скъсява живота им. Броят цикли заряд-разряд не е от особено значение за тези батерии. След петата година се изхвърлят, поради негодност за употреба. Рефреш цикълът е необходим на софтуура, за да се калебрира. LiOH батериите не се нуждаят от рефреш, той е дори вреден за тях.
    Този пост е редактиран от dodo_pv; 08-03-16 в 08:48.

  12. Member Аватара на competition
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    Варна
    Мнения
    393
    #10

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Здравей!
    От настройките на уиндоуса в контрол панел имаш "power".Влез там и щом не го ползваш за игри, го направи на икономичен план.Батерията ти осезаемо ще започне да държи повече.Всъщност проблемът не е в батерията, а в чипа, който отговаря за зареждането й и циклите на заряд/разряд.Производителите умишлено го слагат за да не се възпламенят примерно на 6-7 години.Понеже литиево-йонните батерии са си опасни, с тези си действия производителите се застраховат от инциденти.

  13. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #11

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    • (Fix) Fixed an issue related to power consumption.
    • http://support.lenovo.com/bg/bg/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-edge-laptops/thinkpad-edge-e540/downloads/DS037208

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    6
    #12

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    • (Fix) Fixed an issue related to power consumption.
    • http://support.lenovo.com/bg/bg/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-edge-laptops/thinkpad-edge-e540/downloads/DS037208
    Благодаря Братле! Дано т'ва да оправи нещата. Между другото малко ми е притеснено защото съм слушал че при ъпдейт на BIOS има вероятност да се оакат нещата сериозно.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2015
    Живее в
    Сев.-Изт. Б-я
    Мнения
    6,166
    #13

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Цитат Първоначално публикувано от hoppkins Виж публикацията
    Между другото малко ми е притеснено защото съм слушал че при ъпдейт на BIOS има вероятност да се оакат нещата сериозно.
    Един път скапах WINDOWS, като ъпдейтвах BIOS.Но не се притеснявай,действай смело.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #14

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Няма идея, за триене да не цапам.
    Този пост е редактиран от pilot; 16-03-16 в 01:50.

  18. Novice
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    6
    #15

    Отговор: Има ли проблеми батерията на лаптопа ми?

    Току що ъпдейтнах BIOS-а до последната v.2.22 Надявам се да даде някакъв резултат. Иначе само да вметна, батерията ми се зарежда до 99% не знам откога е така но винаги махам зарядното след като се зареди и след това тя почва да се разрежда докато работя и някъде между 60-55% пада на 7% и ОС почва да писка за ток. Снощи обаче реших да го оставя на зарядно след като е стигнал 99% естествено 30-40мин по-късно той все още си е на 99% но като го махнах и почна да се разрежда издържа до 40% на батерията преди да падне пак на 7% което ме кара да мисля че нещо и чипа който регулира захранването може да се е побъркал или тия елементи в батерията не знам, не ми е мн ясно може и да говоря глупости

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 12-01-15, 23:51
  2. Проблеми със субтитри на лаптопа
    От jezoff във форум Общ - софтуер
    Отговори: 0
    Последно: 21-02-11, 00:46
  3. лаптопа ми не спира да зарежда батерията на 99%
    От g_ishkitiev във форум Мобилни устройства
    Отговори: 5
    Последно: 28-10-09, 13:51
  4. Батерията на лаптоп
    От wiseacre във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 23-03-06, 00:35
  5. Samsung R210S проблеми с индикацията на батерията
    От DoRa във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 2
    Последно: 23-06-03, 12:31

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе